Jak skonfigurować urządzenie pamięci masowej, które jest „włączone” tylko wtedy, gdy jest używane?

10

Używam mojego Pi jako serwera domowego (bezgłowy przez ssh, zawsze włączony, restartowany raz w tygodniu). Działa w systemie Raspbian, a na Ubuntu uruchamiam Ubuntu. Teraz chcę dodać dyski twarde do tworzenia kopii zapasowych i NAS do Pi. W tej chwili korzystam z zewnętrznego dysku twardego USB, ale później mogę użyć systemu rajdowego (na wypadek awarii dysku). Używam również autofs z opcją --ghost, aby odmontować dysk, gdy nie jest używany przez pewien czas.

Pomysł / nadzieja kryła się za tym, że dysk twardy przejdzie w jakiś tryb gotowości / spindown po odmontowaniu za pomocą autofs, ale tak nie jest. Wydaje się wirować tak szybko, jak zawsze, a także robi się tak ciepło, jak po zamontowaniu.

Tak więc chcę pamięci masowej, która przechodzi do najgłębszego dostępnego trybu uśpienia / czuwania, więc nie nagrzewa się, oszczędza energię i budzi się tylko w razie potrzeby (tj. Po zamontowaniu). Czy ktoś wie, jak to osiągnąć? Dzięki.

EDYCJA: Próbowałem następujące:

$ sudo hdparm -Y /dev/sda

/dev/sda:
 issuing sleep command
SG_IO: bad/missing sense data, sb[]:  70 00 05 00 00 00 00 0a 00 00 00 00 20 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00

i

$ sudo hdparm -y /dev/sda

/dev/sda:
 issuing standby command
SG_IO: bad/missing sense data, sb[]:  70 00 05 00 00 00 00 0a 00 00 00 00 20 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00

i

sudo sdparm --flexible --command=stop /dev/sda

wydaje się, że jest to prawie poprawka, dysk obraca się w dół, ale po upływie około sekundy robi się szybki.

EDIT2: Wygląda obiecująco:

Ktoś powiedział mi, że powinienem użyć wyrzutu i zadziałało. Jednak domyślnie nie jest instalowany. Zrobiłem więc:

sudo apt-get install eject
sudo eject /dev/sda

A napęd całkowicie się odwrócił. Autofs wciąż był w stanie go obudzić. Ponieważ używam autofs, aby zdecydować, kiedy dysk zostanie odmontowany (i automatycznie zamontować go ponownie w razie potrzeby), muszę wykonać to polecenie, gdy autofs odmontował dysk. Jednak nie znalazłem rozwiązania tego problemu. Masz jakieś sugestie?

verpfeilt
źródło
W moim przypadku dysk twardy obraca się po 10 minutach bezczynności, gdy serwer jest uruchomiony (odroid), ale gdy jest odłączony lub serwer nie działa, wtedy obraca się w nieskończoność. Co stanie się z zewnętrznym dyskiem twardym po wyłączeniu rpi?
inf3rno
mój nie kończy się nawet na „wyrzuceniu”. Jedyny, który działa si hd-idle, ale zatrzymuje się tylko na 1 minutę, a następnie wraca.
Danny182

Odpowiedzi:

4
sudo hdparm -y /dev/sda

(zakładając, że masz podłączony tylko jeden dysk USB) możesz przełączyć urządzenie w tryb uśpienia. Jeśli zrobisz to po odmontowaniu urządzenia, powinno ono pozostać w tym trybie oszczędzania energii, dopóki nie spróbujesz go ponownie zamontować.

Możesz także wypróbować -Yopcję trybu uśpienia zamiast czuwania.

Możesz także spróbować:

hdparm -k1 -K1 -S2 /dev/sda

które powinny zakręcić dyskiem po 10 sekundach bezczynności (możesz zmienić -SXXna inne wartości (1-240 można użyć do określenia wielokrotności 5 sekund, 0 wyłącza czas wyłączania, 241-255 można użyć do określenia dłuższych okresów).

Inną opcją, którą możesz wypróbować, jest użycie:

sdparm --flexible --command=stop /dev/sda

Uwaga: Wygląda na to, że obsługiwane polecenia zależą zarówno od używanego HDD, jak i HDD-> konwertera USB.

Krzysztof Adamski
źródło
Mam wrażenie, że hdparm niekoniecznie działa na dyskach podłączonych przez USB. Może to zależeć od używanego kontrolera USB-SATA (lub IDE). Ale na bezpośrednio podłączonych dyskach IDE lub SATA jestem pewien, że hdparm to właściwa droga.
Frepa
@Frepa: Wiem, że przynajmniej niektóre osoby zgłosiły, że to działa dla nich, więc może rzeczywiście zależeć od konkretnego kontrolera.
Krzysztof Adamski
Ok, dobrze wiedzieć. Sam go nie uruchomiłem, nie wiem dokładnie dlaczego.
Frepa
Przepraszam, że odpowiadam tak późno, po prostu nie mogłem znaleźć czasu, aby spróbować. Próbowałem teraz, ale to nie działa dla mnie. W moim pytaniu zmienię komunikaty o błędach z terminala.
verpfeilt
@chocobai: Zaktualizowałem swoją odpowiedź. To może pomóc twojej sprawie.
Krzysztof Adamski
1

Zaawansowane zarządzanie energią (APM) dysku twardego podłączonego za pomocą mostka USB-SATA można ustawić za pomocą polecenia

sudo smartctl -s apm,127 /dev/sdx

Wartość 127 oznacza „poziom pośredni (APM) w trybie gotowości ”. Korzystając z tego poziomu, dysk twardy obraca się po kilku sekundach bezczynności i uruchamia się ponownie na żądanie.

Testowane na BeagleBone, Ubuntu 13.10.

Leos
źródło
Aby zainstalować smartctl, musisz uruchomićsudo apt-get install smartmontools
Hengjie
0

Porty USB to tylko ogólne rozwiązania ... dla wszystkich, ale nie wyspecjalizowanych w twardych dyskach, te wolne porty USB-2 mają wspólny dostęp z Ethernet-Adapter. Oznacza to, że będziesz powolny jak diabli z wieloma podłączonymi do nich dyskami.

Możesz użyć dodatkowej płyty kontrolera dla swojego rozwiązania projektowego. Poszukaj „malinowego pidrive” i zdobądź płytkę kontrolera X8XX do dołączenia.

Możesz także spojrzeć na https://www.smartmontools.org/wiki/USB opisujący, co jest możliwe dzięki interfejsowi USB „humpty-dumpty” i jaką kontrolę masz dzięki SATA ....

Andur
źródło