błąd - problem z połączeniem się z Raspberry Pi 3 za pomocą xrdp

46

Prowadziłem:

sudo apt-get update
sudo apt-get install xrdp

Nie miałem połączenia ze zdalnym pulpitem systemu Windows 10 i połączyłem się z moim Raspberry Pi 3:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Następnie wprowadziłem domyślne poświadczenia (pi / raspberry) i otrzymałem ten dziennik:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Logowanie się powiodło, ale „Problem z połączeniem” ... powiedziałbym, że nie bardzo pouczający. Czy ktoś wie co z tym zrobić?

Andrei
źródło
Czy są szanse na sprawdzenie pliku dziennika, aby uzyskać bardziej pouczający komunikat?
Dmitry Grigoryev
2
Robię to sudo apt-get install vnc4server, po czym następuje restart lub sudo service xrdp restartnaprawienie go dla mnie, ale mysz to x zamiast wskaźnika myszy, tak jak powinno być. Robię teraz trochę więcej eksperymentów. PS. To jest na moim nowym Pi 3 z Raspbian Jessie zainstalowanym z najnowszego instalatora NOOBS v2. Nigdy nie miałem problemów z xrdp na moim Pi 1 B +.
Gabriel Staples
@Andrei, czy możesz edytować swój post i podać w tytule „Pi 3”? Widzę, że masz go w swoich tagach, ale umieszczenie go również w tytule, myślę, że jest ważne, ponieważ ten problem zdecydowanie nie istnieje na Pi 1. Ma to związek z faktem, że Pi 3 jest teraz dostępny pakowane z RealVNC, który powoduje konflikt zarówno z xrdp (który używa vnc4server), jak i tightvncserver.
Gabriel Staples
@GabrielStaples na pewno gotowe!
Andrei
@GabrielStaples prawdopodobnie ma mniej wspólnego z Pi 3, a więcej z wersją Raspbian.
Leif Gruenwoldt

Odpowiedzi:

55

Jeden z moich przyjaciół miał ten sam błąd, który rozwiązał, wykonując czynności opisane na tej stronie.

Najwyraźniej istnieją defekty, które uniemożliwiają xrdp pracę z vncserver. Działa jednak z tightvncserver

Ważna wydaje się również kolejność instalacji tightvncserver i xrdp.

W podsumowaniu

 • usuń następujące pakiety: xrdp, vnc4server, tightvncserver

sudo apt-get remove xrdp vnc4server tightvncserver

 • zainstaluj tightvncserver, a następnie xrdp

sudo apt-get install tightvncserver

sudo apt-get install xrdp

Shreyas Murali
źródło
1
Myślę, że powinno być sudo apt-get remove xrdp vnc4server tightvncserver, nie sudo apt-get remove xrdp vnc4server tightvnc.
Gabriel Staples
@GabrielStaples masz rację. literówka po mojej stronie. poprawione
Shreyas Murali
2
Po prostu prosty sudo apt-get install tightvncserverdziałał dla mnie. Nie zainstalowałem go w pierwszej kolejności.
Andrei
8
@ShreyasMurali, więc chociaż Twoja odpowiedź wydaje się działać, nie jest to jeszcze pełna historia. Problem polega na tym, że Raspberry Pi 3 jest fabrycznie zainstalowany z oprogramowaniem VNC klasy komercyjnej o nazwie „RealVNC” ( realvnc.com/docs/raspberry-pi.html ). Jeśli zignoruję twoją odpowiedź i po prostu zrobię to sudo apt-get install vnc4server, po czym nastąpi restart lub a sudo service xrdp restart, mój xrdp teraz działa. LUB, jeśli removewykonam twoje polecenie powyżej, a następnie xrdp i tightvncserver zostaną zainstalowane, kolejność nie ma znaczenia. To, czy najpierw zainstaluję xrdp, czy nie, nie ma znaczenia.
Gabriel Staples
1
Ważne jest jednak to, że wstępnie zainstalowany RealVNC jest teraz całkowicie niefunkcjonalny. Przejdź do menu Start -> Preferencje -> Konfiguracja Raspberry Pi -> kliknij kartę „Interfejsy” -> zobaczysz wiersz „VNC” (to jest RealVNC), a teraz jest całkowicie wyszarzony i wyłączone, a ja nawet nie mam opcji, aby to włączyć. To jest prawdziwa poprawka. Jakoś nasze polecenia wyłączyły preinstalowane RealVNC, i to właśnie naprawiło nasz problem z xrdp.
Gabriel Staples
19

Ok, więc wykonałem więcej kopania i kilka godzin eksperymentowania, a oto dokładniejsza odpowiedź, w tym informacje o tym, jak uzyskać zdalne sesje xrdp, aby znów mieć fajny kursor myszy zamiast dużego „X”.

Podstawowe informacje:

Wydaje mi się, że Raspberry Pi 3 jest pierwszym Pi, który jest fabrycznie zainstalowany z RealVNC , a RealVNC zakłóca xrdp, więc musimy przerwać instalację RealVNC, aby xrdp działał. Możesz zobaczyć, że RealVNC jest instalowany, przechodząc do Start -> Preferencje -> Konfiguracja Raspberry Pi. Zobaczysz:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Jeśli włączysz opcję VNC i klikniesz „ok”, w prawym dolnym rogu ekranu pojawi się ikona VNCServer. Ikona zaczyna się od zielonej stolicy „V”. Kliknij ikonę, jeśli chcesz zobaczyć wyskakujące okno serwera, w następujący sposób:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

W każdym razie zamknij go i wróć do konfiguracji Raspberry Pi i wyłącz ją, jeśli ją włączyłeś.

Wydaje mi się, że musi korzystać z niektórych RealVNC niestandardowe wersje modyfikowane obu vnc4serveri tightvncservertak modyfikację jednej z nich złamie RealVNC instalacji, która jest, co mamy zamiar zrobić.

Poprawka:

Załóżmy, że już to zrobiłeś sudo apt-get updatei sudo apt-get install xrdp.

Teraz przerwijmy instalację RealVNC. Przetestowałem to i każda z poniższych 3 opcji sama w sobie zadziała, aby przerwać instalację RealVNC i umożliwić działanie xrdp:

 1. sudo apt-get install vnc4server
 2. LUB sudo apt-get install tightvncserver
 3. LUB sudo apt-get remove xrdp vnc4server tightvncservernastępuje sudo apt-get install tightvncserverisudo apt-get install xrdp

Masz pomysł. Nie sądzę, aby powyższa kolejność lub wybrana opcja miała znaczenie.

Teraz, kiedy przejdziesz do Start -> Preferencje -> Konfiguracja Raspberry Pi zobaczysz, że RealVNC jest zepsuty, ponieważ opcja VNC będzie teraz wyszarzona w następujący sposób:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Gotowy! Zdalne logowanie przy użyciu xrdp teraz działa.

Ale ... zauważysz, że kursor myszy w zdalnej sesji na Pi 3 ma X zamiast zwykłego kursora. To denerwujące, więc naprawmy to.

Postępując zgodnie z odpowiedzią uschanki tutaj , wykonaj następujące czynności:

 1. Utwórz plik „.xsessionrc” w katalogu domowym („/ home / pi”). Zwróć uwagę na kropkę na początku nazwy pliku:
  • cd ~ następnie nano .xsessionrc
 2. Umieść następującą treść w tym pliku: xsetroot -cursor_name left_ptr&
 3. Naciśnij ctrl + x i odpowiedz „y”, aby zapisać i wyjść
 4. uczynić plik wykonywalnym: chmod +x .xsessionrc

Teraz, gdy odejdziesz do Pi, dostaniesz miłego kursora, którego znasz i kochasz!

Wreszcie, jeśli kiedykolwiek zdecydujesz, że chcesz ponownie zainstalować RealVNC, postępuj zgodnie z ich instrukcjami tutaj: https://www.realvnc.com/docs/raspberry-pi.html#raspberry-pi-legacy .

Gabriel Staples
źródło
Wygląda na dobrą odpowiedź, ale: „Wydaje mi się, że Raspberry Pi 3 jest pierwszym Pi, który jest fabrycznie zainstalowany z RealVNC” -> Raspbian nie jest specyficzny dla danego modelu, jest taki sam we wszystkich modelach. Jednak nowe wersje mogą być dostarczane z zainstalowanym RealVNC (myślę, że ostatnio też przeczytałem to na blogu Fundacji).
złotowłosy
FYI ... Musiałem zrestartować moją Pi, zanim zadziała poprawka kursora myszy.
aforia
Jaki jest sens &później left_ptr? Czy to jest naprawdę potrzebne?
Pokechu22
@gililocks Ya To jest wersja systemu operacyjnego (Raspbian Wheezy vs. Raspbian Jessie), a nie sprzętowa wersja Pi.
Leif Gruenwoldt
1
@ Pokechu22, left_ptrokreśla ikonę, którą uważam (tj. Ikonę ze wskaźnikiem myszy skierowaną lekko w lewo), i &jest to symbol systemu Linux używany do powiedzenia: „uruchom ten proces w tle, a następnie kontynuuj”, aby kontynuował działanie w tło, jednocześnie kontynuując wykonywanie większej liczby poleceń, zamiast blokować w tym momencie. Wypróbuj go w terminalu dla innych poleceń, które normalnie blokują, takich jak otwieranie programu GUI z terminala, z lub bez &tuż po twoim poleceniu, a zobaczysz.
Gabriel Staples
1

Nie korzystałem z serwera VNC.

Sprawdźmy te rzeczy, zanim wyjaśnię.

 1. Czy w raspi-config ustawiono nazwę hosta dla sieci?

 2. W przypadku XRDP współpracującego z Remote Desktop Connection, dla nazwy użytkownika, którą chcesz umieścić w LOKALNYM adresie IP Pi. (Np .: 192.168.1.24)

Aby znaleźć lokalny adres IP, możesz zrobić (w terminalu) ipconfig lub ifconfig (nie pamiętam). Powinno to wyglądać jak powyższy adres powyżej.

Używam również XRDP z połączeniem pulpitu zdalnego i mogę kliknąć urządzenie prawym przyciskiem myszy na komputerze z systemem Windows i mogę uruchomić pulpit zdalny bez wprowadzania adresu IP. Nadal zalecam umieszczanie adresu IP w polu Komputer.

Mam nadzieję, że to pomaga, Dallin

Dallin Wright
źródło