W jakim stopniu można używać urządzenia bez myszy?

13

Jestem pewien, że gdzieś przeczytałem, że RPi można używać bez myszy, ale czy to w 100% prawda?

(Planuję używać Debiana.)

W jakim stopniu mogę to kontrolować bez myszy? Czy będę w stanie zrobić wszystko za pomocą klawiatury, czy są jakieś funkcje lub aplikacje, do których potrzebowałbym myszy?

ACarter
źródło
4
Oczywiście możesz po prostu wszystko zrobić za pomocą wiersza poleceń.
Jivings,

Odpowiedzi:

11

Co chcesz zrobić z RPi?

Możesz go uruchomić tylko za pomocą konsoli tekstowej, a wtedy nie potrzebujesz myszy, nawet jeśli nadal możesz jej używać. Wystarczy zalogować się za pomocą polecenia sshlub korzystać z komputera bez konieczności instalowania lub uruchamiania dowolnego programu serwera lub xdm X11, który uruchamia serwer X11 na komputerze, jak xdm, gdmlub kdmnie. Nadal możesz uzyskać dostęp do komputera i uruchomić programy GUI, które wyświetlają wynik na twoim komputerze. Wystarczy podłączyć się ssh -X computernamei zacząć xterm, emacsalbo firefox. Nie zapomnij uruchomić ich w tle, dodając &znak po komendach.

Jeśli chcesz GUI (graficzny interfejs użytkownika) działający na ekranie Pi, zależy to od używanego środowiska graficznego. Istnieje wiele różnych Menedżerów okien, które można zainstalować, a niektóre z nich są bardzo łatwe w użyciu bez myszy, a inne są trudniejsze w użyciu.

Ale większość menedżerów okien ma dobrą obsługę zdefiniowanych skrótów klawiaturowych. I jak napisał Adam Honoré, możesz używać strzałek klawiatury do symulacji urządzenia myszy.

Interfejs graficzny jest znacznie bardziej elastyczny w środowisku X Window, które zwykle masz na komputerach z systemem Linux, w porównaniu z tym, co masz na komputerach z systemem MS Windows, a nawet Mac OS X (nawet jeśli możesz uruchomić X11 na Mac OSX).

Anders
źródło
5

Podobnie jak w systemie Windows, możesz zrobić (prawie) wszystko bez myszy. Jeśli naprawdę potrzebujesz myszy, możesz włączyć sterowanie myszą na klawiaturze numerycznej.

Adam Honoré
źródło
1
Dzięki. Czy możesz podać trochę więcej szczegółów na temat sterowania myszą Numpad?
ACarter
@ACarter - Sprawdź odpowiedź Marii Zveriny . Skomentuj, jeśli możesz potwierdzić, która opcja działa w przypadku dystrybucji, do których masz teraz dostęp.
Mark Booth
@Mark, zrobiłbym, ale wciąż mam ~ dwa tygodnie, aby poczekać na dostawę ...
ACarter
W przeciwieństwie do Windows, można zrobić wszystko bez myszy. Domyślnie uruchamiasz się w linii poleceń, co pozwala ci robić wszystko, co GUI może zrobić, ale z większą krzywą uczenia się w zamian za szybkość i bardzo mały ślad zasobów (Raspbian używa tylko 19 megabajtów pamięci RAM na początku Sesja CLI i uruchomienie zajmuje mniej czasu niż kilka graficznych IDE, których użyłem).
Fouric
5

Z pamięci możesz przełączać sterowanie myszą na klawiaturze numerycznej za pomocą Ctrl+ Shift+ NumLocklub Shift+ w NumLockzależności od dystrybucji. Nie przed moimi RPi, więc nie mogę teraz zweryfikować.

Maria Zverina
źródło
2

To zależy od tego, co planujesz zrobić.

  • Trzymaj się bez serwera X i używaj tylko wiersza poleceń. To pozwoli ci zrobić praktycznie wszystko, co możesz zrobić na normalnym serwerze. W ten sposób możesz hostować strony internetowe za pośrednictwem Apache, pliki przez samba / nfs i inne rzeczy. Możesz także kontrolować piny GPIO, jeśli chcesz wchodzić w interakcje ze światem rzeczywistym.
  • Możesz użyć menedżera okien kafelkowych, takiego jak Xmonad lub awesome, które są zaprojektowane do sterowania tylko za pomocą klawiatury. Firefox można skonfigurować za pomocą pentadactyla, aby używać formantów podobnych do vima do praktycznie wszystkiego. Wiele innych aplikacji można również dość dobrze kontrolować za pomocą klawiatury, ale czasami utkniesz bez myszy.
  • Jeśli chcesz obsługiwać media, XBMC może być kontrolowany przez interfejs sieciowy lub aplikacje dla różnych smartfonów.
  • Inną opcją jest uruchomienie emulatora. Te też nie potrzebują myszy.
teraquendya
źródło