Co oznacza piorun?

97

W prawym górnym rogu ekranu miga ikona błyskawicy. Co to znaczy?

Oto zdjęcie:

Zrzut ekranu z symbolem błyskawicy PIXEL

j0h
źródło
22
Ostrzegawczy alarm pogodowy. o_O <- Tylko żart.
goldilocks
3
OMG Śnieg tutaj i jest super ICY! Dzięki Raspbian!
j0h
1
3 potrzebuje więcej energii niż standardowe zasilacze z portem USB.
Thorbjørn Ravn Andersen

Odpowiedzi:

93

To nowy symbol podnapięcia. Zasilacz Twojego Pi jest marginalny lub niewystarczający do spełnienia jego wymagań.

Ze strony blogu raspberrypi.org :

Wreszcie, jeśli chodzi o ikony, w przeszłości, jeśli twoje Pi pracowało szczególnie ciężko, mógłbyś zauważyć pewne żółte i czerwone kwadraty pojawiające się w prawym górnym rogu ekranu, które były oznakami przegrzania lub zbyt niskiego napięcia. Zostały one teraz zastąpione kilkoma nowymi symbolami, które sprawiają, że nieco bardziej oczywiste jest to, co się właściwie dzieje; jest piorun dla podnapięcia i termometr dla przegrzania.

goobering
źródło
1
Oficjalny dokument dla ikon: raspberrypi.org/documentation/configuration/warning-icons.md oraz film wyjaśniający: youtube.com/watch?v=JadID7eRTtQ
user193130
23

Piorun oznacza, że ​​Pi nie otrzymuje wymaganego napięcia. Może to wynikać z używanego zasilacza lub kabla (jeśli jest osobny). Powinieneś przejść na lepszy zasilacz / kabel, ponieważ zbyt niskie napięcie może prowadzić do uszkodzenia karty SD i innych trudnych do wyśledzenia problemów.

Nie wspominasz, jakiego modelu Pi używasz i co, jeśli cokolwiek podłączyłeś do portów USB, ale możesz być w stanie poradzić sobie z istniejącym zasilaniem / kablem, jeśli używasz zasilanego koncentratora USB do podłączenia dowolnego urządzenia USB.

Steve Robillard
źródło
5
Dostałem piorun z każdym zasilaczem, jaki miałem. Zmieniłem kabel USB na inny i błyskawica zniknęła! Chyba nie wszystkie kable są sobie równe!
Brad
11

Błyskawica oznacza, że ​​nie masz wystarczającej mocy, aby przejść do Raspberry Pi.

Prawie każdy standardowy kabel micro USB będzie w stanie zasilać Pi. Większość z nas ma jednego lub dwóch do kupienia dla naszych telefonów i moglibyśmy z łatwością użyć tego, co musimy naładować nasze telefony, aby zasilić RPi.

Jednak Raspberry Pi powinien mieć kabel zasilający USB o napięciu 5 V 2 A, aby odpowiednio zasilać urządzenie (i nie dostać śruby).

Większość ładowarek na Androida / smartfony / USB działa na ładowarce 5 V 1 A, a niektóre z „szybkich ładowarek” mają tylko 5 V i mniej niż 2 A. Są to duże ogólniki i ciągle się zmieniają i różnią się w zależności od tego, jak tanio je dostałeś, skąd i do jakiego celu.

Niektóre z tych „szybkich ładowarek” mogą kosztować nawet 30 USD i będą to ładowarki 5 V 2 A. Można go jednak kupić na stronie adafruit.com za około 8 USD, czyli tyle, ile zwykła ładowarka do telefonu kosztowałaby gdzie indziej, patrz zasilacz impulsowy 5V 2.4A z kablem MicroUSB 20AWG 6 ' .

Ta ilość mocy może być zbyt duża dla twoich potrzeb obliczeniowych Pi. Tak więc standardowa ładowarka 5 V 1 A może być wystarczająca, dopóki nie zdecydujesz, co z nią zrobisz lub tylko podczas nauki i wygłupów z systemem operacyjnym i tym podobne.

Gdzieś kupiłem 5 V 2.1 A i to działa świetnie na moje Pi, podobne do tego z Adafruit.com. Ale zapominam, skąd to mam.

Keith E. Truesdell
źródło
3
Bardzo wątpię, że ładowarki do telefonów 1V / 1A i 2V / 2A są sprzedawane.
Ghanima
1
Jeśli chcesz wyrazić poparcie, zredaguj swoją odpowiedź ... Z pewnością masz na myśli 5 V 1 A i 5 V 2 A?
Greenonline,
Przegłosuj z powodu „Ta ilość mocy może być zbyt duża dla twoich potrzeb obliczeniowych dla Pi”. Urządzenie (np. RPi) pobiera potrzebną moc. Posiadanie zasilacza 1A nie oznacza ciągłego przepływu 1A.
PNDA
2

Pojawia się również, jeśli zasilasz Pi z pinów zasilania GPIO.

Wszystko działa dobrze, ale dioda LED zasilania nie będzie świecić.

Jan
źródło
4
Czy masz do tego odniesienie, czy jest to wnioskowanie? Jeśli później, to może to naprawdę oznacza, że ​​nie dostarczasz wystarczającego napięcia przez piny GPIO. Zwróć uwagę, że piorun i dioda PWR są wyłączone, to tylko ostrzeżenia. Nie muszą one wcale oznaczać, że nic nie zadziała, ale może to być wskazówka, jeśli np. Nagle pobrałeś duży prąd przez gniazda USB i pi „tajemniczo” zrestartowałeś.
złotowłosy
2
Podniesie głosowanie, jeśli podane zostaną referencje.
j0h
Bibliografia? Ja również będę głosować za twoją odpowiedzią - jeśli możesz poprawić swoją odpowiedź i dostarczyć (znacznie) więcej informacji ...
Greenonline
Z mojego doświadczenia wynika, że ​​zasilanie Pi przez GPIO może prowadzić do poważnych problemów, jeśli procesor jest bardzo zajęty i / lub porty USB zużywają dużo energii. Mieliśmy przypadek, w którym interfejsy sieciowe były ciągle restartowane, co uniemożliwiało połączenie z Pi przez SSH.
henon
Zgodnie ze schematem (pi v3) + 5 V z USB jest przymocowane do wewnętrznej szyny + 5 V za pomocą resetowalnego bezpiecznika. Dzięki temu można zapewnić równoważne zasilanie za pomocą złącza 5 V, o ile zapewnia się podobną ochronę nadprądową.
Tom H