Czy korzystanie z Raspberry Pi w celu opracowania produktu i sprzedaży jest legalne?

39

Mam na myśli projekt, który wykorzystuje Raspberry Pi do opracowania oprogramowania. Końcowym produktem będzie modyfikacja obwodu Raspberry Pi (pozbyć się komponentów, których projekt nie używa) i dodać kilka innych moich obwodów. W przypadku części oprogramowania będzie działał system operacyjny Raspbian z moim oprogramowaniem aplikacyjnym.

Czy to jest legalne? Nie mam nic przeciwko oddaniu, jeśli mogę zarobić.

Henry Chan
źródło
10
Nie jestem prawnikiem i nie wspominasz, gdzie jesteś na świecie, ale krótka odpowiedź brzmi: tak.
Steve Robillard
Jeśli chcesz usunąć niektóre rzeczy, innymi możliwymi opcjami może być użycie „RaspberryPi Zero” lub „RaspberryPi Computer Module”.
dave k
Nie będziesz miał dużo szczęścia, zamawiając niestandardowe plansze lub żetony w małych ilościach, ale możesz użyć PiZero i budować stamtąd, za pomocą HAT lub GPIO.
Chris G. Williams
1
Dziękuję za przykłady wszystkim, ale to nie jest strona z ogłoszeniami o produktach opartych na Rpi. Proszę nigdy więcej.
złotowłosa

Odpowiedzi:

58

Odpowiedź na pytanie, czy coś jest legalne, czy nie, zależy od interpretacji przepisów prawnych w danej jurysdykcji. Ta odpowiedź nie powinna być traktowana jako porada prawna. Opiera się na opublikowanych informacjach odpowiednich stron.

Raspberry Pi Foundation wydało jasne oświadczenie, które odpowiada na twoje pytanie w artykule Rozpoczęcie działalności gospodarczej z artykułem Raspberry Pi :

Jeśli [] tworzysz produkt, który wymaga Raspberry Pi do uruchomienia, nie prosimy o wykupienie od nas specjalnego pozwolenia lub licencji na korzystanie z niego. Prosimy tylko, abyś umieścił gdzieś na opakowaniu słowa „Powered by Raspberry Pi”. Jeśli Twój biznes odniesie sukces, bylibyśmy bardzo wdzięczni, gdybyś mógł rozważyć przekazanie niewielkiej części swoich zysków Fundacji Raspberry Pi - ale to wszystko, a jeśli nie zdecydujesz się tego zrobić, to też dobrze.

W odniesieniu do używania znaku towarowego / logo „Raspberry Pi” wytyczne są publikowane na stronie Reguły dotyczące znaków towarowych i wytyczne dotyczące marki .

techraf
źródło
Czy „jeśli nie zdecydujesz się tego zrobić, to też jest w porządku” odnosi się tylko do darowizny zysków, czy też do „prosimy [...] o umieszczenie słów„ Powered by Raspberry Pi ”gdzieś na swoim pakowaniu” komunikat?
Captain Man
1
@ kot nie, mówi „zapytaj”, co oznacza, że ​​nie jest obowiązkowe. W rzeczywistości stwierdzenie, że jest zasilany przez RPI, otworzyłoby cię na problemy z tantiemami zgodnie z Regułami dotyczącymi znaków towarowych. Nie masz obowiązku oznaczać go jako takiego i zachęty, aby tego nie robić.
cde
4
@ cde, nie rozumiem, jak Fundacja mogłaby to egzekwować, więc w pewnym sensie zgadzam się z tobą, ale kiedy brytyjczyk mówi „tylko pytaj o ciebie”, tak naprawdę nie pytają. Rozkazują ci ... w uprzejmy sposób. :)
Prof. Falken,
2
@cde: „Zapytaj” rzeczywiście nie jest obowiązkowe, ale to dlatego, że nie jest obowiązkowe użycie R.Pi. Potrzebujesz prawnika, aby sprawdzić, czy twoje prawo do używania R.Pi w twoim produkcie jest uwarunkowane prośbą o podanie tych słów. (Lub pominąć prawnika i postępować zgodnie z wytycznymi)
MSalters
@cde Ta fraza modyfikuje część przed koniunkcją. Proszą Cię o przesłanie trochę pieniędzy, jeśli zarabiasz na ich produkcie. Nie modyfikuje części „Powered by RasPi”.
JFA
8

Możesz zdobyć Element14, aby stworzyć dla Ciebie niestandardowe Raspberry Pi:

http://www.technewsworld.com/story/Element-14-to-Bake-Custom-Raspberry-Pis-82670.html

Niestety - z jakiegokolwiek powodu (najprawdopodobniej umowy wyłączności z Element14) 2835/2836 nie jest dostępny do zakupu detalicznego. Zatem zakup tego układu z dowolnego innego kanału oprócz Element14 jest na razie niemożliwy. Umowy te wygasają zwykle po 5–10 latach i nie można ich ponownie negocjować, ponieważ mogą one łamać nieuczciwe przepisy handlowe w UE i USA.

Jeśli tworzysz własny obwód w oparciu o Raspberry Pi, to tak, jest to legalne. Ponieważ schematy PCB są open source (w ograniczonej formie) Problem polega na ... nie dostaniesz układów BCM, ponieważ producent (Element14) najprawdopodobniej ma wyłączność na tym układzie. Próbowałem i jest to niemożliwe (jedyny sposób, w jaki będą zainteresowani, to kupienie 500 000 żetonów na raz .. powodzenia, ponieważ Google chciał tego w Chromecastie i nawet nie mógł go zdobyć) (i nie kupuj żetonów na bazie Alibaba, ponieważ to podróbki lub fabryczne chipy, które nie przeszły kontroli jakości)

Jeśli zamierzasz kupować tablice Pi i modyfikować je, nadal musisz przyznać fundację Raspberry Pi, nawet jeśli usuniesz logo i wszelkie ślady czegokolwiek w jakikolwiek sposób, ponieważ te tablice mają określone licencje udzielone przez fundację.

Możesz używać Raspbian bez zgody fundacji, ponieważ jest on oparty na Debianie. Musisz przeczytać ich stronę licencji i kredyt w odpowiednich miejscach. Możesz używać dowolnego systemu operacyjnego działającego na ARMv7, o ile przestrzegasz ich zasad licencyjnych. Raspbian zawiera tylko „fajne” rzeczy dla edukacji itp., Ale teraz pakiety są dostępne w Linuksie i BSD. Plus powoli pojawiają się pakiety Windows.

- Edycja marzec 2017 r

W tym miesiącu Raspberry Pi jest trzecim najlepiej sprzedającym się komputerem wszechczasów , sprzedając ponad 12,5 miliona płyt w ciągu ostatnich pięciu lat. To całkiem przyzwoite, ponieważ komputery PC i Mac sprzedają komputery od ponad 30 lat i zajmują 1. i 2. miejsce.

Osobiście nie widzę, żeby Element14 łatwo odpuszczał tę kopalnię złota.

Piotr Kula
źródło
1
Compute Module Raspberry Pi może być wystarczająco blisko.
Ouroborus
3
Prawdopodobnie jedno i drugie. Fundacja ma wyłączność, a fundacja nie uważa, że ​​warto sprzedawać jej chip (jako wyłączne źródło), chyba że kupisz 500 000 partii.
Alan Shutko
3
Fundacja nie ma wyłączności na procesory broadcom BCM2835 lub BCM2836. Są to uniwersalne systemy ARM na układach scalonych i każdy może je zakupić z dowolnego powodu. Broadcom ma długą historię zajmowania się wyłącznie wolumenem umów o poufności i nieujawnianiu ORAZ zajmuje się również niestandardowymi projektami, ale BCM2835 i BCM2836 NIE są specjalnie zaprojektowane dla Raspberry ...
cde
1
@ppumkin, lol, to brzmi podejrzane imho.
Paul
1
Ponieważ microchip jest producentem półprzewodników, a nie sprzedawcą. .... dlaczego mieliby sprzedawać żetony konkurencji? I znasz faceta sprzedającego układy Apple A6? Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego byłby zainteresowany.
cde