Zasilanie Raspberry Pi 3 z innego Raspberry Pi 3

11

Czy możliwe jest zasilanie Raspberry Pi 3 bezpośrednio z innego Raspberry Pi 3, który jest zasilany z gniazda Micro USB.

Rozumiem, że istnieje szyna 5 V i myślę, że połączenie szyn 5 V ze sobą może działać.

Myślę, że szyna 5 V omija obwody ochronne, ale nie powinno to być potrzebne, ponieważ pierwsze Pi zostanie podłączone przez USB.

Czy to dobry pomysł, czy mam zamiar wysadzić w powietrze?

Robert3452
źródło
3
Dlaczego chcesz to zrobić? Jaką przewagę należy uzyskać?
Steve Robillard
3
@ SteveRobillard Czy był dostępny tylko jeden zasilacz i dwa maliny wymagały zasilania?
Hydraxan14
2
@ Hydraxan14 To kludge poprawki. Co robią Pi, którzy nie mogli czekać, aż można będzie znaleźć / zamówić drugi zasilacz? To może być prawda w odcinku Macgyver lub w odległej placówce antarktycznej, ale wydaje się, że jest wymyślona w większości scenariuszy. Jak powiedziałem poniżej, gdy pierwszy raz napotkasz problem (związany z zasilaniem), potrzebujesz drugiego zasilacza, aby zdiagnozować / naprawić problem, a to neguje całą przesłankę pytania PO.
Steve Robillard
1
@ SteveRobillard Tak, to nie jest idealne, ale może Robert jest w klasie, a niektóre cegły mocy zostały zagubione, a oni po prostu wykonują zadania mało wymagające. Potencjalnie działająca kludge jest czasem lepsza niż nic (lub eksplodująca pi).
Hydraxan14
1
Może równolegle jest tutaj droga: D
złotowłosy

Odpowiedzi:

13

Nie możesz niczego wysadzić w powietrze, ale nadal nie jest to dobry pomysł. Pi-3 ma 2,5-amperowy bezpiecznik, co oznacza, że ​​te 2,5 ampera musiałyby być dzielone między 2 Pi. Szybkie rozejrzenie się po tej stronie ujawni dziesiątki, jeśli nie setki pytań związanych z niedostatecznym zasilaniem Pi i trudnymi do rozwiązania problemami (np. Nie działa WiFi, uszkodzenie karty SD itp.).

Steve Robillard
źródło
9

Myślę, że zgodnie z innymi odpowiedziami jest to możliwe w teorii , ale może nie działać dobrze w praktyce.

Reprodukuję ten wykres z artykułu na naszym blogu Exploring the 3.3V Rail (dzięki PM). Pamiętaj, że ten wykres nie powinien być uważany za ostateczny (czytaj dalej):

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Dość proste - zielona linia to szyna 5V, przetestowana pod kątem przebicia. Obciążenie jest dodatkowe, tzn. Zatopione przez kołek, a samo Pi (właściwie B +) jest bezgłowe i bezczynne. Częściowo to ilustruje to, że szyna 5 V nie jest tak dobrze regulowana, jak szyna 3,3 V (w rzeczywistości nie jest regulowana poza pewną ochroną przed przetężeniem / przepięciem na złączu microUSB).

Jeśli się rozejrzysz, myślę, że przekonasz się, że Pi 3 potrzebuje nominalnie ~ 450 mA do prawidłowego działania, ponieważ wyciągnie tyle, gdy procesor przyspieszy wystarczająco wysoko. Na podstawie wykresu, gdyby szyna zapewniała nawet 5 V, przy 450 mA spadnie do 4,6 V - nie tak dobrze. W tym momencie ryzykujesz odcięciem Pi # 2 (lub obu, ponieważ według komentarza Steve'a napięcia prawdopodobnie będą się zgadzać).

Przyczyna tego spadku jest dyskusyjna (patrz uwagi poniżej) i być może nieco nieunikniona (ze względu na „niektóre elementy 5 V [podlegające] zmianom rezystancji i przewodności pod obciążeniem”), lub może w dużej mierze wynikać z zastosowania zasilania liniowego ( dla których „dostarczane napięcie ... będzie się zmieniać wraz ze zmianami impedancji obciążenia”, co użytkownicy często obserwowali tutaj, szczególnie WRT chciwy Pi 3).

Tj. YMMV - ale sprawdzenie własnego scenariusza za pomocą taniego multimetru powinno być łatwe. Po prostu zajęta pętla (x4) Pi # 2 i zobacz, co się stanie.

Czy to dobry pomysł, czy mam zamiar wysadzić w powietrze?

Niczego nie wysadzisz - jeśli będziesz się starał, możesz zadziałać polyfuse na pierwszym Pi. Jak mądre to jest i jak często powinieneś to robić, nie wiem, ale zatrzymałbym się po pierwszej rundzie i zastanowiłbym się, gdzie jest całe losowanie.

Jednak wykonanie tego w sposób rozsądny jest mało prawdopodobne, a najgorszą rzeczą, jaka mogłaby się przydarzyć drugiemu Pi, jest przerywany restart z powodu spadku napięcia. Może to spowodować uszkodzenie systemu plików, ale nie uszkodzenie fizyczne.

Złotowłosa
źródło
1
Przy 4,6 V wskaźnik podnapięcia (błyskawica) w rogu ekranu już zadziałałby, prawdopodobnie na obu Pi. co oznacza, że ​​usunięcie problemu wymagałoby drugiego źródła zasilania - dokładnie tego, czego OP próbował uniknąć.
Steve Robillard
Spadek na linii 5 V prawie na pewno stanowi źródło zasilania; nie ma to nic wspólnego z Pi, ponieważ TYLKO rzeczy, które mogą wpływać na 5 V, to polifuse i kabel połączeniowy.
Milliways,
1
@ppumkin Cheers! Będzie edytować.
goldilocks
1
@pumkin przepraszam, ale nie przełączający zasilacz z regulatorem liniowym w żadnym wypadku nie jest ogólnie uważany za mający słabą regulację obciążenia lub nie czysty przebieg prądu stałego. Liniowy zasilacz nie oznacza, że ​​jest nieuregulowany, podczas gdy PS przełączania niekoniecznie oznacza regulację.
Ghanima
1
Spadek napięcia jest nieunikniony, jest to prosta konsekwencja prawa Ohma. Jednak wielkość kropli jest różna. Zbudowałem materiały laboratoryjne 10A, które zrzucają tylko kilka 10 mV pod obciążeniem. Oczywiście nie można uzyskać takiej wydajności przy dostawie 10 USD, z której korzysta większość ludzi.
Milliways,
4

Nie tak działa elektronika. Po prostu o tym pomyśl. Spójrz na swoje światło na suficie.

Czy ta lekka stokrotka przykuta jest do światła w sypialni czy do salonu? Nie, dlaczego? Ponieważ istnieje coś takiego jak Common Rail, który zapewnia 220v / 110v do pojedynczego gniazdka / złączki, który jest również dobrze zespolony i dobrze oznakowany. I ten bezpiecznik jest zasilany przez inną szynę wspólną, która wychodzi z ulicy .. i ten szyna zasilana jest przez inną szynę wspólną .. tak, rozumiesz teraz ... (również każdy dom ma swoją własną szynę wspólną .. jesteśmy nie stokrotka przykuty łańcuchem do naszych sąsiadów, nawet w Brazylii)

Common Rail w twojej aplikacji ma mieć ładny zasilacz, taki jak zasilacz impulsowy 10A (50 Watt) - Zdobądź dobry porządny kabel o rdzeniu 1 mm, a następnie użyj go do zasilania wszystkich swoich Pi, koncentratorów USB, ekranów dotykowych ...

Możesz uruchomić około 25 - 50 metrów kabla rdzeniowego 1 mm @ 5 V, zanim zaczniesz zauważać spadki napięcia na końcu. Mówię o 4,9 ~ 4,8v

Łączenie łańcuchowe w dowolny sposób nigdy nie kończy się dobrze .. ani w żadnej aplikacji elektronicznej.

Piotr Kula
źródło
1
Oczywiście łańcuchowe
łączenie
@immibis ... jeśli został poprawnie zakończony. : P
Hydraxan14
3

Musisz upewnić się, że zasilanie pierwszego Pi zapewnia wystarczającą ilość prądu zarówno dla Pi, jak i urządzeń peryferyjnych, bez przekraczania maksymalnego poboru pierwszego Pi, nie jest to duży zasięg.

Zobacz stronę dokumentacji i często zadawane pytania dotyczące typowego aktualnego losowania.

Zobacz także pokrewną odpowiedź tutaj

Osadezu
źródło
2

Nie, to nie pójdzie dobrze. Pi ma limit mocy, którą może przekazać, a także wymaganie, ile mocy jest potrzebne do funkcjonowania. Oznacza to, że jeśli jedno Pi, zasilane przez USB, potrzebuje nawet 1,5 A, nie będzie wystarczającej mocy na drugie Pi.

John Keates
źródło
1
Gdyby jedno pi potrzebowało 2,5 A dla siebie, nie byłoby sensu mieć szyny 5 V (i 3,3 V) na wyjściu - lub 4 portów hosta USB.
złotowłosa
1
To może Cię zainteresować: raspberrypise.tumblr.com/post/144555785379/...
goldilocks
Zredagowałem swoją odpowiedź, aby lepiej odzwierciedlić sprawę. Na pewno nie zjada 2,5A tylko dla układu Soc i / lub USB / Ethernet SMSC itp., Ale nawet jeśli potrzebuje tylko 51% całej dostępnej mocy, nie zadziała.
John Keates
0

Kiedy uruchomiłem Pi 3 na wzmacniaczach 2.0, zadziałało, ale piorun pogrążył się w prawym górnym rogu, mówiąc mi, że nie jest zasilany. Kiedy użyłem adaptera 2,5 A, ta błyskawica zniknęła i wszystko działało. Kiedy próbowałem uruchomić Pi 3 z adaptera 1,0 A, uruchomił się, ale zatrzymał się po 3 sekundach. Nie sądzę, aby Pi 3 mógł zasilać kolejne Pi 3 .

Russell Hankins
źródło
0

Krótka odpowiedź: nie.

Mogę powiedzieć z absolutną pewnością, że nigdy nie powinieneś tego robić, ponieważ próbowałem. Całkowicie zamurowało Pi, które uzyskało moc z Pi. Kiedy go podłączyłem, wydawało się, że włącza się i wyłącza kilka razy z powodu braku zasilania. Po krótkiej chwili zielona dioda oznaczająca aktywność wyłączyła się po raz ostatni.

Razem z przyjacielem podjęliśmy kilka prób przywrócenia Pi do życia, ale bez powodzenia. Jest całkiem martwy. Tylko czerwona lampka zasilania świeci się, gdy jest zasilana i nie można niczego na niej zainstalować.

Martin Vinter
źródło