Danger of Underpowered Pi?

12

Czytam, że błyskawica w prawym górnym rogu mojej pi oznacza, że ​​jest ona obecnie słaba.

Nie będę w stanie zdobyć nowego przewodu przez kilka dni i zastanawiam się, czy praca pod napięciem będzie miała długoterminowy negatywny wpływ na pi?

Philip Kirkbride
źródło
3
To zależy od liczby i rodzaju urządzeń peryferyjnych podłączonych do Pi. Wpływ na to będą miały również obwody podłączone do GPIO. Głównym ryzykiem jest uszkodzenie systemu plików na karcie SD, możesz także zauważyć pewne spowolnienie reakcji. Odradzałbym używanie niewystarczająco zasilanego Pi, a przynajmniej minimalizowanie jakiegokolwiek napięcia na nim. Przydałby się model Pi.
Darth Vader
Widziałem to w HNQ i pomyślałem, że to pytanie matematyczne ... Co się stanie, jeśli przynajmniej nie Π ^ 2?
MarioDS

Odpowiedzi:

19

Główne ryzyko, jakie mogę wymyślić, to uszkodzenie systemu plików. Twoje Pi prawdopodobnie nieoczekiwanie wyłączy się w przypadku niewystarczającej mocy. Jeśli zdarzyło Ci się (lub proces w tle) zapisywać coś na karcie SD w tym momencie, istnieje spore ryzyko uszkodzenia systemu plików. To może sprawić, że Pi przestanie działać, dopóki nie będzie można ponownie zobrazować karty SD.

Jeśli twój zasilacz jest bardzo słabo zasilony, istnieje uzasadnione ryzyko jego fizycznego uszkodzenia (zasilacz, a nie Pi). Zachowaj zdrowy rozsądek, zastanawiając się nad opcjami i nie próbuj zasilać Pi z zasilacza 100mA.

Poza tym myślę, że wszystko będzie w porządku - słabe komponenty zwykle po prostu nie działają, a nie szkodzą. Jeśli chcesz być bardzo ostrożny, przypuszczam, że możesz odłączyć wszystko od styków GPIO i uniknąć podłączania Pi do pamięci zewnętrznej. Powinno to zminimalizować ryzyko uszkodzenia dowolnego napędu elektrycznego lub uszkodzonego.

goobering
źródło
Dzięki, dokładnie tak się stało. Udało mi się znaleźć inny kabel i teraz wykonuję zdjęcia. Na szczęście nie miałem nic ważnego na pi.
Philip Kirkbride
4

Jeśli jest to konieczne, możesz zminimalizować obrażenia w następujący sposób.

KROK 1: Usuń wszystkie peryferia USB, które możesz, a pozostałe zasilaj zewnętrznie.

Umieść pojedynczy koncentrator POWERED USB między JEDNYM portem USB w Pi a wszystkimi urządzeniami peryferyjnymi USB. (Koncentratory z napędem mają własne klocki. Koncentratory bez zasilania pogorszą sytuację. Jeśli potrzebujesz więcej portów, DAISY CHAIN ​​THE HUBS, nie używaj dwóch portów na Pi.)

UZASADNIENIE: Urządzenia peryferyjne USB początkowo zużywają do 35 mA na port, ale po pierwszym połączeniu mogą wynegocjować do 500 mA na port. Jeśli użyłeś dwóch zasilanych koncentratorów, nadal możesz pobierać do 70 mA (choć prawdopodobnie nie). Użycie jednego portu USB podłączonego do zasilanego koncentratora gwarantuje najniższe możliwe pobór mocy przez host.

KROK 2: Obniż wszystkie częstotliwości zegara - zegar procesora, zegar GPU, zegar pamięci i zegar SPI używane w przypadku kart SD. (Ostatni można znaleźć w instrukcji do podkręcania kart SD).

Po uzyskaniu odpowiedniej podaży przywróć częstotliwość zegara do normy. (Możesz nawet odkryć, że możesz teraz przetaktować, pod warunkiem, że użyjesz odpowiednich radiatorów i chłodzenia).

UZASADNIENIE: Ilość mocy wykorzystywanej mocy na instrukcję jest dość stała. Jeśli masz mniej dostępnej mocy, musisz zużywać mniej energii na sekundę - mniej instrukcji na sekundę oznacza mniejsze zużycie energii.

Ten krok jest łatwy, po prostu nużący. Dostosuj jedno ustawienie na raz i dokładnie przetestuj. Zacznij od zrzucenia 25% wszystkich prędkości magazynowych. Jeśli to możliwe, podłącz amperomierz i POMIAR BIEŻĄCEGO NAPRAWY PRZED I PO KAŻDEJ ZMIANIE, jest to łatwe do zrobienia i będzie bardzo przydatne.

KROK 3: Wyłącz wszystkie urządzenia GPIO, bez których możesz żyć.

Obejmuje to indywidualne funkcje na każdym urządzeniu i jest to często pomijane. Rozważać:

  • Zmniejszenie wzmocnienia nadajników i odbiorników
  • Wyłączanie lub przyciemnianie wyświetlaczy podświetlenia
  • Obniżanie liczby klatek na sekundę
  • Minimalizowanie głośności głośników
  • Dłuższy czas akwizycji anten GPS
  • Powrót do niższych standardów bezprzewodowych
  • Zmniejszenie częstotliwości próbkowania ADC i DAC
  • Uruchamianie silników pojedynczo, o ile jest to możliwe (nie należy jednocześnie przesuwać i pochylać itp.)
  • Zmniejsz prędkości sygnalizacji (szybkości transmisji szeregowej itp.)
  • Zmniejszyć liczbę cykli pracy bramy optycznej / szarego kodu

UZASADNIENIE: Twój ładunek jest twoim celem, ale możesz być w stanie zrealizować swoje cele projektowe w okrągły sposób, używając jednego urządzenia na raz, zamiast pozostawiać je wszystkie przez cały czas. To najtrudniejszy krok, ale będzie również najbardziej satysfakcjonujący dla przyszłych projektów.

punkt przerwania
źródło
1
Jestem prawie pewien, że nie negocjowana moc USB wynosi 100 mA. To nie jest RPi, to tylko standard USB.
MSalters
Dzięki, sprawdzę specyfikację. To tak naprawdę dotyczy mnie teraz, więc doceniam notatkę.
punkt przerwania
(Przypis: USB 3 pozwala na negocjowanie prądu do 900 mA. Jednak obecnie tylko Raspberry Pi 4 obsługuje USB 3, a jego chipset ma już poważne problemy z przegrzaniem, chyba że aktywnie chłodzony.)
punkt przerwania