Czy używanie karty dźwiękowej USB jest wciąż lepsze niż wbudowane gniazdo?

15

W czasach Raspberry Pi 1 B +, jeśli nie chciałeś prowadzić audio przez kabel HDMI, dobrym pomysłem było użycie karty dźwiękowej USB, ponieważ dźwięk z gniazda słuchawkowego miał tendencję do chrapania. Czy nadal tak jest w przypadku Raspberry Pi 3 B +?

Mala
źródło
Użyłem głośników zasilanych przez USB z moim Pi 3B i są one porysowane. Kiedy używam innego zestawu głośników naściennych, nie ma zadrapań. Tak więc przynajmniej w moim przypadku wydaje się, że drapanie jest na linii zasilania USB, a nie na sygnale audio, więc użycie konwertera zasilanego przez USB w rzeczywistości pogarsza. Oczywiście może być tak, że mam jedną parę głośnych głośników.
user253751,
1
Mam Raspberry Pi 2, wypróbowałem zarówno wbudowane gniazdo jack, jak i klucz dźwiękowy USB. Klucz dźwiękowy USB zdecydowanie daje lepszy dźwięk i nie ma problemów takich jak „syczenie”, gdy nic nie jest odtwarzane, dźwięk monofoniczny itp. Teraz używam tego pi jako renderera upnp z kluczem dźwiękowym USB.
Tuncay Göncüoğlu

Odpowiedzi:

14

Sądząc po schematach, obwód wyjściowy audio nie zmienił się. Jest zdecydowanie taki sam w Pi3 i Pi2, jednak w Pi1 ta część jest pomijana w publicznych schematach, ale nie mam powodu, aby sądzić, że jest inaczej.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Jest to bardzo prosty obwód wyjściowy audio, który wygładza PWM z procesora przez filtr pasmowy przy 33 Hz-15 KHz.

Dodatkowo dzieli to ziemię z innymi częściami płyty, a na wyjściu występuje szum cyfrowy i szum zasilający.

Możesz uzyskać nieco lepszą wierność dzięki czystszemu zasilaczowi, ale dedykowane urządzenie wyjściowe audio jest nadal najlepszym wyborem.


Szczegóły obwodu

Istnieją dwa kanały, referencje dla kanału L.

 • R49, R60to dzielnik używany do 3.3Vlogiki w 2.5Vish,

 • U11jest szybkim buforem ONSemi NC7WZ16 ( arkusz danych ) (wzmacniacz x1) o właściwościach odpowiednich do szybkiego PWM.

 • R16,R17,C59,C58tworzą filtr pasmowoprzepustowy 33.9Hz-15.9KHz

  • R16+ C59uformować dolnoprzepustową część pasma przepustowego przy 15.9KHzodcięciu
  • R17+ C58uformować górnoprzepustową część pasma, z 33.9Hzodcięciem
 • J7 jest gniazdem wyjściowym

 • D4 jest właściwie diodą ochronną dla wyjścia wideo kompozytowego, cicho widoczną tylko jako etykieta sieciowa COMPVID
poważny
źródło
2
Fundacja twierdzi, że Raspberry Pi 1 Model B +: „Lepszy dźwięk. Obwód audio zawiera dedykowany cichy zasilacz”. które przeczytałem jako ulepszenie w stosunku do oryginalnego Pi-1B (sprzed 2014).
Ghanima
@Ghanima Podejrzewam, że może to być AUD_2V5szyna zasilająca wymieniona na schemacie. Hałas zasilający z innych źródeł może być również przenoszony przez ziemię.
crasic
5

Po szybkich testach: tak. Podłączenie kabla audio bezpośrednio do gniazda powoduje, że z głośników wydobywa się sporo zmiennego białego szumu. Korzystanie z karty dźwiękowej USB działa pięknie, aby ją rozwiązać.

Mala
źródło
3

To naprawdę zależy od tego, do czego zamierzasz go używać, ale na pokładzie audio zdecydowanie nie jest „hi-fi”. W przypadku sygnału dźwiękowego lub komunikatu głosowego może być w porządku. Twoje najbardziej oczywiste opcje to:

 1. Użyj wyjścia HDMI, jeśli masz wzmacniacz, odbiornik, adapter lub telewizor, który je akceptuje. Czyste i tanie rozwiązanie, jeśli działa dla Ciebie.
 2. Użyj karty dźwiękowej USB. Są tanie, ale dodają trochę bałaganu.
 3. Użyj DAC, zwykle w postaci modułu HAT zamontowanego na RPi. Trochę bardziej kompaktowy i czysty oraz wysokiej jakości dźwięk. Wiele opcji dla wbudowanych wzmacniaczy i typów złączy.
Bobstro
źródło
Karty dźwiękowe USB również różnią się jakością. Jeśli to możliwe, użyj adapterów USB dostarczonych z dobrym zestawem słuchawkowym. Są również małe.
Thorbjørn Ravn Andersen
0

Prawdą jest, że dźwięk Raspberry Pi nie jest najwyższej jakości. Jednak odpowiedź na pytania zależy również od karty dźwiękowej USB. Przekonałem się, że w niskiej jakości karcie dźwiękowej USB występują te same problemy, co w przypadku Raspberry Pi.

Diomidis Spinellis
źródło