Co to jest proces mmcqd?

13

Mam Raspberry Pi bezgłowo z Raspbian Wheezy z odinstalowanym oprogramowaniem graficznym.

Mam uruchomiony bitcoind, który w większości zużywa większość zasobów. Zazwyczaj, gdy sprawdzam procesy za pomocą top, widzę, że bitcoindzużywa tylko znaczną ilość zasobów, z sshdlub topna drugim i trzecim miejscu lub mniej więcej.

Z jakiegoś powodu obecnie rozpoczyna się nowy proces wykorzystania zasobów, zwany mmcqd/0. Często zużywa do 55% mocy procesora w szczytach i pozostaje na stałym poziomie około 5% w przeciwnym razie.

Co robi ten proces?

Czytałem, że może to być spowodowane powolną kartą SD, ale przetestowałem moje prędkości odczytu / zapisu i uzyskałem> 15 MB / s dla obu (mam kartę SD 32 GB klasy 10).

Steven Roose
źródło
całkowicie nie na temat, uruchamianie wydobywania bitcoinów na malinach nigdy nie pokryłoby twojego czasu spędzonego na instalacji.
lenik
Fakt, że uruchamiam na nim bitcoind, jest tylko kontekstem wskazującym, że wykonuje on zadania we / wy. Poza tym nie używam go do wydobywania. Jedynym powodem, dla którego to pytanie może być nie na temat, jest fakt, że mmcqdnie jest to proces specyficzny dla Pi, ale ogólnie istnieje w Linuksie.
Steven Roose
3
mój komentarz był nie na temat, nie twoje pytanie.
lenik
właśnie przetestowane - problem polega na tym, że bitcoind zjada całą pamięć RAM, a następnie zaczyna wymieniać. Kolejny 1 GB pamięci RAM wymagany dla RaspberryPI: - /

Odpowiedzi:

10

mmcqdto wątek jądra, odpowiedzialny za zarządzanie kolejkami operacji we / wy na karcie SD. Wysokie użycie procesora z tego procesu wskazuje, że masz wąskie gardło we / wy dysku.

Rzeczywista prędkość sekwencyjnego odczytu / zapisu nie zawsze ma znaczenie dla kart SD, losowy dostęp jest bardziej typowy dla systemu operacyjnego. Jeśli wiesz, że bitcoindczęsto zapisujesz niekrytyczne dane na dysku, rozważ użycie tmpfsdo przechowywania danych. Następnie za pomocą zadania cron możesz okresowo synchronizować dane w tmpfs z dyskiem.

Możesz także eksperymentować z użyciem dysku twardego USB, który powinien działać lepiej z (losowym) dostępem do zapisu.

Lekensteyn
źródło
Jaki jest sens używania tmpfsna karcie SD zamiast bezpośredniego dostępu do karty SD?
Steven Roose
2
tmpfsrezyduje w pamięci RAM. Jeśli jeden proces stale zmienia małe fragmenty pliku, warto okresowo zapisywać te zmiany. Zasadniczo handlujesz bezpieczeństwem danych dla wydajności.
Lekensteyn
0

Miałem ten sam problem z wbudowanym systemem Linux, więc nie do końca Raspberry Pi, ale nie za daleko.

W moim przypadku problem polegał po prostu na tym, że dysk był pełny i wystąpił proces próby zapisania dzienników. Wierzę, że powtarzające się błędy zapisu powodowały, że mmcqd ponawiało kilka razy i być może utrzymywało wątek.

Po usunięciu niektórych plików dziennika wszystko było w porządku.

Marco
źródło