Dlaczego otrzymuję tęczowy ekran i migającą czerwoną diodę PWR z nowym Raspberry Pi 3B +?

11

Myślę, że może być problem z moim nowym Pi. Używam tego samego zasilacza (zakupionego od PiHut dla mojego poprzedniego 3B) w nowym 3B +, ale dostaję tęczowy ekran, a czerwona lampka zasilania miga w określonym wzorze: 4 długie błyski, a następnie 4 krótkie błyski. To jest bardzo regularne, to musi być sygnał, żeby coś znaczyć?

Wypróbowałem alternatywny zasilacz i ten sam problem. Zmierzyłem napięcie na obu zasilaczach, z których pierwszy wynosił 5,3 V, a drugi 5,1 V, więc w granicach tego wymogu. Wypróbowałem kilka różnych kart SD i ten sam problem. Czy ktoś ma jakieś pomysły lub widział coś podobnego?

Shawson
źródło
1
Czy zapisałeś najnowszy obraz Raspbian (2018-03-13) na używanej karcie SD?
joan
to może pomóc ... elinux.org/… ...
jsotola
Wypróbowałem najnowszą wersję Raspian .. i dobrze się uruchomiła ?! Dlaczego moje istniejące karty SD, których używam na pi 3, nie? czy jest jakieś ustawienie, które muszę gdzieś ustawić?
Shawson
3b + potrzebuje zupełnie nowego oprogramowania, więc twoje karty skonfigurowane dla 3b i starszych nie będą działać.
scruss

Odpowiedzi:

16

Podałem tę odpowiedź, aby podsumować doświadczenia związane z tym problemem. Mówimy o Raspberry Pi 3 Model B + , wydany 14.03.2018 . Ma kilka nowych i zaktualizowanych funkcji w porównaniu do Raspberry Pi 3 Model B.

  • 64-bitowy czterordzeniowy procesor ARM Cortex-A53 1,4 GHz
  • Dwuzakresowa bezprzewodowa sieć LAN 802.11ac i Bluetooth 4.2
  • Szybszy Ethernet (Gigabit Ethernet przez USB 2.0), maksymalna przepustowość 300 Mbps
  • Obsługa Power-over-Ethernet (z oddzielnym HAT PoE)
  • Ulepszone uruchamianie sieci PXE i pamięci masowej USB
  • Ulepszone zarządzanie termiczne

W tym celu potrzebujemy dodatkowego oprogramowania / sterowników.

Raspbian

Jeśli rozpoczniesz nową instalację, skorzystaj z najnowszego oficjalnego oprogramowania dla Raspberry Pi i wszystko będzie dobrze.

Ale nie można po prostu podłączyć karty SD z Raspberry Pi 3 Model Bdo Raspberry Pi 3 Model B+bez aktualizacji oprogramowania. @joan skomentował [2]:

Prostym sposobem na uzyskanie nowego spójnego systemu jest sflashowanie nowego obrazu (być może mógłbyś również użyć apt update / upgrade / dist-upgrade, ale to nie zawsze działa).

Przed użyciem karty SD ze starej instalacji należy ją najpierw zaktualizować. Ma to tę zaletę, że nie trzeba ponownie instalować / konfigurować instalacji. Wygląda na to, że masz adresowane archiwum Raspberry Pi sources.list. Powinno ci to dać:

raspberrypi ~$ cat /etc/apt/sources.list.d/raspi.list 
deb http://archive.raspberrypi.org/debian/ stretch main ui
# Uncomment line below then 'apt-get update' to enable 'apt-get source'
#deb-src http://archive.raspberrypi.org/debian/ stretch main ui
raspberrypi ~$

Następnie zaktualizuj instalację:

raspberrypi ~$ sudo apt update
raspberrypi ~$ sudo apt full-upgrade

Jest to preferowana metoda. Powinieneś teraz znaleźć plik /boot/bcm2710-rpi-3-b-plus.dtb. Dla większości z nas powinno to działać. @ w00dw0rm próbował 3 rzeczy, ale pomaga tylko flashowanie nowego obrazu . Nie radzę ci tego używać, rpi-updateponieważ aktualizacja rpi jest niestabilna i może spowodować niestabilną instalację, ale to twoja decyzja.

Przetestowałem to ze świeżym błyskiem Raspbian Stretch Lite 2017-11-29w Raspberry Pi 3 Model Bdziałającym wifi. Pełna aktualizacja:

94 upgraded, 1 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded.
Need to get 147 MB of archives.
After this operation, 290 kB of additional disk space will be used.

Zajęło to dużo czasu. Po zakończeniu robię to sudo systemctl rebooti procesor przestał działać, ale nie uruchamia nowego uruchomienia. Muszę więc po chwili pociągnąć za przewód zasilający (brak aktywności na zielonej diodzie LED). Potem raspi ładnie się uruchamia i wszystko działało dobrze bez żadnych komunikatów o błędach. Opuściłem raspi, włożyłem kartę SD do, Raspberry Pi 3 Model B+a także uruchamia się i działał dobrze z uruchomionym Wi-Fi.

Inne dystrybucje

Problem polega na tym, że muszą zaktualizować swoje zdjęcia za pomocą nowego oprogramowania i wydaje się, że to zajmuje trochę czasu. Na przykład Ubuntunie uruchamia się RPi 3B+w czasie, gdy został napisany. Niektórzy faceci tutaj próbowali zaktualizować swoją dystrybucję o najnowsze sterowniki i moduły Raspbiani zmusili go do uruchomienia, ale z ograniczeniami. Kiedyś wifi nie działa [6], innym razem klawiatura nie działa [7]. Spójrz na datę obrazu z twojej dystrybucji. Jeśli jest starszy niż 14.03.2018, najprawdopodobniej nie działa na RPi 3B+[8] [9]. Proponuję przesłać raport o błędzie do twojej dystrybucji. Im więcej dostaną, tym wcześniej zaktualizują.
Aktualizacja 2018-10-08: Nawet około 7 miesięcy po wydaniu RPi 3B + Ubuntu nie obsługuje:Ubuntu Server 18.04 na Raspberry Pi 3 B +: Błędy sieci Ethernet podczas uruchamiania .


referencje:
[1] https://www.raspberrypi.org/products/raspberry-pi-3-model-b-plus/
[2] Pi 3 Model B + nie uruchamia się - zasilacz czy uszkodzony?
[3] tylko flashowanie nowego obrazu pomaga
[4] aktualizacja rpi jest niestabilna
[5] Zmiana PI 3 na PI 3 B +
[6] 3B + nie uruchamia się z Ubuntu mate
[7] Uruchom Centos 7 na Pi 3B +
[8] pi -3b + problem z uruchamianiem rdzenia Ubuntu
[9] Komentarz w Czy mogę uruchomić FreeBSD na moim Pi?

Ingo
źródło
rpi-updateNIE jest przestarzały - nadal robi to, do czego został zaprojektowany, tzn. „prowadzi do najnowocześniejszego oprogramowania i jądra”. To JEST niewskazane, aby to zrobić bez ważnego powodu, a powinien nigdy być używane tylko do aktualizacji jądra.
Milliways
@Milliways ALE jakie są odpowiedzi, z którymi mam link? Oni są źli? Cytat: „rpi-update zaktualizuje oprogramowanie do najnowszej opublikowanej wersji, którą należy uznać za„ niestabilną ”. Więc zgodnie z podanym przepisem może skończyć się niestabilnym systemem (stało się ze mną;)”
Ingo
„niestabilny” NIE oznacza „przestarzały”; mógł być szeroko (źle) używany i należy go zniechęcać.
Milliways
@Milliways OK, zmieniłem go na niestabilny .
Ingo
4

/boot/bcm2710-rpi-3-b-plus.dtbbrakuje w starszych obrazach Raspbian. Po prostu biegnij

sudo rpi-update

na uruchomionym poprzednim Raspberry Pi, aby pobrać brakujące oprogramowanie. Następnie możesz przełączyć się na nowy Raspberry Pi 3B + i uruchomić go z istniejącą kartą SD.

cma
źródło
niesamowite - wypróbuję to dziś wieczorem - pomyślałem, że będę musiał przerobić mój obraz retropie i przewrócić!
Shawson,
To załatwiło sprawę w najnowszej wersji Jessie, „sudo apt full-upgrade” nie działało.
rofavadeka
3

Mogę potwierdzić, że metoda opisana przez cma działa, ale mogłem użyć innej metody, aby uzyskać czystą instalację Raspbian Jessie działającą bez konieczności ładowania jej najpierw na Raspberry Pi 3b.

Pobierz oprogramowanie Raspberry Pi ze strony https://github.com/raspberrypi/firmware i skopiuj wszystko z katalogu boot / na partycję rozruchową karty SD, zastępując istniejące pliki. Po uruchomieniu możesz uruchomić aktualizację rpi.

Prawdopodobnie nie jest to właściwy sposób, aby to zrobić, ale wydawało się, że działa ... Jeśli ktoś z większą wiedzą może wyjaśnić, dlaczego może to być zły pomysł, chciałbym go usłyszeć.

Pathead
źródło
> „W normalnych okolicznościach NIGDY nie trzeba uruchamiać aktualizacji rpi, ponieważ zawsze prowadzi do najnowocześniejszego oprogramowania układowego i jądra, a ponieważ może to być wersja testowa, nie można uruchomić RPi”. raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?p=916911#p916911 Nawet dokumentacja aktualizacji rpi teraz ostrzega: „Nawet w przypadku Raspbian powinieneś używać tego tylko z uzasadnionego powodu. Dzięki temu otrzymujesz najnowsze, najnowocześniejsze jądro / oprogramowanie wewnętrzne”.
Milliways
2

Miałem podobny problem. Mam zupełnie nowy Pi 3B + po wyjęciu z pudełka i nie można go uruchomić. Dostałem tylko tęczowy ekran, czerwona dioda pozostała włączona, a zielona dioda nadal migała osiem razy (4 razy długo, 4 razy krótko). Pobrałem najnowszy obraz Kali Linux bez rezultatu. Bez problemu pobrałem najnowszy obraz Raspbian Stretch (13-3-2018) i nowe buty Pi 3B +. Myślę, że jest coś nowego w oprogramowaniu najnowszej dystrybucji Raspbian Stretch, aby pomieścić model 3B +, ale to tylko zgadywanie z mojej strony.

Ben Fraters
źródło
+1 Biorąc pod uwagę względny czas odpowiedzi w porównaniu z innymi, na których byłeś na znaku, mimo że nie posiadałeś żadnych szczegółów ... 8-)
SlySven