Akcje NFS vs Samba

13

Więc konfiguruję serwer NAS z moim Raspberry-Pi i próbuję dowiedzieć się, jaki rodzaj udostępniania plików chcę wdrożyć. Między udziałami NFS i Samba czytałem, że NFS jest szybszy niż Samba, jednak Samba jest łatwiejsza do skonfigurowania w systemie Windows. Moje pytanie brzmi: czy wzrost prędkości jest wystarczająco znaczący, aby przejść przez kłopot związany z ustawieniem go w systemie Windows?

Moja sieć składa się z 2x Ubuntu i 1x komputerów z systemem Windows i 1x mini-komputera z Androidem.

joaocandre
źródło
Pamiętaj również, że NFS nie ma ochrony hasłem, takiej jak samba. Wąskim gardłem dla obu będzie procesor Pi. Kiedy używam NFS na moim Pi, procesor przechodzi w 100%.
Gerben
@Gerben Właściwie skonfigurowałem udział NFS, postępując zgodnie z tym samouczkiem tutaj i właściwie nie uważam, aby pochłaniał większość procesora Pi, po prostu zastanawiałem się, czy można zyskać na zmianie udziału na sambę.
joaocandre
Jaka jest twoja przepustowość w stosunku do NFS? Słyszałem, że ludzie uzyskują mniej niż 1 Mb / s, więc w takim przypadku procesor byłby niski. Sam używam NFS i zewnętrznego dysku twardego USB. Dzięki tej konfiguracji pobieram 6,3 MB / s (50,4 Mb / s) do pobrania, a około 8 MB / s (64 Mb / s) przesyłam do Pi. (Całkiem dziwne, że wolniej jest czytać z HDD i wysyłać, a następnie odbierać i zapisywać na HDD)
Gerben
Sprawdzałem więc i rzeczywiście mount.ntfsproces na Pi wydaje się jeść z 60-80% procesora. Jak dokładnie mierzysz przepustowość (kopiuję pliki z klienta na serwer tylko około 3 Mb / s)? Czy zauważyłeś jakieś ulepszenia w stosunku do samby?
joaocandre
Nigdy nie korzystałem z samby. Również mój dysk twardy jest sformatowany w systemie ext3. Zmierzyłem z mojego komputera Mac (Monitor aktywności), który ładował / pobierał plik 1 GB.
Gerben,

Odpowiedzi:

14

Jeśli chcesz używać udziału w systemie Windows, zapomnij o NFS, przejdź do samby ...

NFS może działać w systemie Windows, ale za każdym razem, gdy próbowałem, miałem z nim problemy (z narzędziami zewnętrznymi, z MS Windows Services dla UNIX lub nowszym Windows Server 2012). Wszystkie są tak naprawdę hackami do systemu Windows, nawet MS nie dało mi wystarczającego wsparcia, gdy NFS zaczynał zawodzić na serwerze po roku użytkowania.

Samba po prostu działa, Windows wie, jak z nią pracować, bez problemu.

Dostrojona samba może być tak szybka jak NFS. Wiele małych plików zawsze stanowi problem w przypadku samby / cifs, ale jest to ograniczenie protokołu.

higuita
źródło
1
Jak dokładnie „dostroić” udział samby?
joaocandre
2
@joaocandre /etc/samba/smb.confjest twoim przyjacielem: samba.org/samba/docs/man/manpages-3/smb.conf.5.html
Arda
3
@joaocandre, aby uzyskać wskazówki dotyczące wydajności samby, sprawdź calomel.org/samba_optimize.html . Powinieneś przeczytać wszystko i pomyśleć o tym, czego możesz potrzebować. Pewna optymalizacja dla jednego użycia może powodować problemy dla innego użycia. Przetestuj, jeśli możesz.
higuita