HDD bez zewnętrznego zasilania działa. Czy to niebezpieczne?

13

Podłączyłem 2,5 "HDD do mojego Raspberry Pi bezpośrednio i to działa.

Mam tylko jedno pytanie - czy mój dysk twardy / RPi może zostać uszkodzony? (Gdy korzystam z dysku twardego bez zasilanego koncentratora USB - czy są jakieś zagrożenia?)

cupakob
źródło
1
Co to za dysk twardy? Chcę go kupić. :)
SzG

Odpowiedzi:

10

Prawdopodobnie nie uszkodzi RPi, ale może powodować losowe awarie. Zależy od wielu czynników. Zasilacz, inne urządzenia peryferyjne, obciążenie procesora itp.

Głównym polyfuse jest zło. Jeśli prąd jest wysoki, może wyzwolić się po kilku godzinach, nawet jeśli nic innego się nie zmieni

Nie zasilam już kopalni przez polifuse. Znacznie bardziej niezawodny.

John La Rooy
źródło
7

Najgorsze jest podłączenie dysku twardego. Początkowy wstrząs mocy potrzebnej do obrócenia wewnętrznych dysków może spowodować zresetowanie Pi.

Ale jeśli nie, to w porządku. Gdy się obraca, zużycie energii jest stabilne i niskie, nawet podczas uzyskiwania dostępu do dysku nie rośnie tak bardzo.

Jeśli masz płytę Rev2 i dobry zasilacz 2Amp, powinieneś być w porządku. Ale uważaj, aby dodać coś jeszcze. Na przykład dodanie modemu Wi-Fi lub 3G może po prostu przesadzić i zacząć powodować problemy.

Piotr Kula
źródło
1
Wiele nowoczesnych napędów obraca się podczas nieaktywności, a następnie ponownie uruchamia się po ponownym otwarciu. Możliwe, że późniejszy dostęp może nastąpić w czasie, gdy inne części systemu pobierają więcej mocy niż pierwotnie.
Chris Stratton,
1
Zazwyczaj są one ustawione tak, aby nie wyłączały się z ustawień fabrycznych. Tylko zarządzanie energią zastąpi to lub za pomocą narzędzi SMART możesz zapisać wartość na HDD, jeśli nie ma zarządzania energią. Nie sądzę, że Pi ma domyślnie zainstalowane zarządzanie energią. A nowoczesność jest nie na miejscu. Każdy dysk twardy z obsługą SMART będzie miał tę funkcję, która jest już dość stara.
Piotr Kula
0

Jeśli jest to 7200 RPM, możesz mieć problem. Sprawdź wolty / wzmacniacze na etykiecie dysku twardego i porównaj je z maksymalnym zanikiem USB. jeśli jest to marginalnie, to dobrze, twój dysk twardy powinien nadal działać. Tak czy inaczej, jeśli zdarzy ci się zadziałać bezpiecznikiem, po prostu poczekaj kilka godzin, aż ostygnie, a następnie spróbuj znaleźć koncentrator USB.

Inną drogą jest wykonanie niektórych napędów USB DVD, które mają 2 porty USB: jeden do zasilania, drugi do przesyłania danych i zasilania. Jeśli czujesz się swobodnie, możesz wyciąć zapasowy kabel i go samodzielnie.

Kachamenus
źródło