Mam kartę SD 16 GB, która ma teraz tylko 55 MB. Jak odzyskać 15,945 GB? [Zamknięte]

12

Mam kartę SD 16 GB dla mojego Raspberry Pi, która ma teraz tylko 55 MB. Jak odzyskać 15,945 GB w systemie Windows 7?

Działa to tylko w przypadku 55 MB: Jak sformatować kartę SD, aby ponownie używać jej normalnie?

użytkownik9595
źródło
Czy rozbudowałeś główny system plików podczas instalacji? Z jakiego systemu operacyjnego korzystasz?
Jacobm001
Jeśli jest to pytanie o formatowanie / puste / jakiekolwiek karty SD w systemie Windows 7, dlaczego nie wypróbować forum Windows?
złotowłosy
Bardziej odpowiednia byłaby wymiana stosów superużytkowników. Wygląda jednak na to, że wielu użytkowników Raspberry gromadzi się tutaj i wciąż szuka tego samego pytania ...
Piotr Kula,
Miałem ten sam problem i użyłem GParted z gparted.org , usunąłem partycje, sformatowałem SD ponownie i to działa.
Hbirjand,

Odpowiedzi:

6

Nie powiedziałeś wiele - nie powiedziałeś, do czego służy karta itp. Itp.

Załóżmy jednak, że sformatowałeś kartę tak, aby używała dystrybucji Raspberry Pi, takiej jak Raspbian. Tworzy to dwie partycje na karcie.

Pierwszy z nich to małe (~ 55 MB) VFAT partycji, z której jądro OS jest uruchomiony.

Drugi z nich jest znacznie większy (prawdopodobnie ~ 2 PL) Ext4 przegroda zawiera główny system plików; jest montowany przez jądro.

Zakładając dalej: Włożyłeś kartę do komputera z systemem Windows i zgadnij co? Windows NIE MOŻE ZOBACZYĆ DRUGIEJ PARTYCJI , co prowadzi do przekonania, że ​​istnieje tylko jedna partycja VFAT o pojemności 55 MB.

Jeśli chcesz sformatować kartę do dowolnego użytku, sformatuj ją i usuń wszystko z niej. Jeśli zamierzasz nadal korzystać z Raspberry Pi, nie przejmuj się powiększaniem partycji VFAT - nie jest to dobre po rozruchu, a powiększenie go nie zwiększy systemu plików root.

Jeśli chcesz rozbudować główny system plików, możesz google lub zapytać konkretnie, ponieważ na to pytanie udzielono odpowiedzi kilka razy.

Złotowłosa
źródło
Narzędzia zarządzania Windows nie wiedzą, jak wyświetlić partycję. Wie, że tam jest, ale nie odważy się spróbować z tym zrobić na wypadek, gdyby coś poszło nie tak ...
Piotr Kula,
5

Istnieją tylko określone narzędzia tylko dla kart SD, ale lubię korzystać z narzędzia EaseUS Partition Tool, które jest bezpłatne dla użytkowników systemu Windows. Nie będzie działać w wersjach serwerowych.

Należy uważnie wybrać kartę SD z listy urządzeń, ponieważ to narzędzie wyświetli listę wszystkich dysków. To pokazuje, jak zmienić rozmiar pary.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

  • Najlepiej jest zakończyć usuwanie wszystkich partycji na karcie SD. Obejmie to FAT i EXT oraz ewentualnie SWAP. Wystarczy je usunąć, aby zobaczyć pełne nieprzydzielone 16 GB.
  • Żadne operacje nie zostaną wykonane, dopóki nie klikniesz ZASTOSUJ. Po usunięciu wszystkich partycji postępuj zgodnie z instrukcjami, aby ponownie załadować dystrybucję, którą lubisz.

Błąd sprzętowy

Jeśli jednak na liście widzisz swoją kartę jako 55mb w całkowitej wielkości i nie masz możliwości jej usunięcia lub rozszerzenia, oznacza to, że karta SD jest zepsuta. Nie ma sposobu, aby to naprawić i czasami się zdarza. Coś usmażyło kontroler, więc będziesz potrzebować nowego lub wyślesz go na gwarancji.

Przykład

To moja karta SD Rasbpian o pojemności 4 GB. Użyłem narzędzi do zarządzania Windows. Tak, pokazuje to, ale nie pozwoli ci nic zrobić z partycjami na wypadek, gdyby ... usunąłeś go lub system Windows coś zepsuje (ponieważ nie obsługuje tego systemu plików)

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Mistrz partycji EaseUS pokazuje znacznie lepszą listę i rozumie, jakich systemów plików używa. Kliknij prawym przyciskiem myszy i usuń partycje. Możesz także utworzyć nowe partycje i zastosować wszystko, a całą kartę SD powrócisz do użycia w systemie Windows lub jeśli chcesz wypalić inny obraz na karcie.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Tutaj usunąłem partycje. Kliknij prawym przyciskiem myszy i powiedz, aby utworzyć nową partycję. Istnieje cała lista typów systemów plików. Nie kliknąłem Zastosuj, więc nie wykonano jeszcze żadnej operacji.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Piotr Kula
źródło
Dziękujemy, ale za bezpłatną edycję, uważną na wszystkie złośliwe oprogramowanie, które próbuje zmusić do zainstalowania ...
Thomas
Użyłem GParted z gparted.org i działa w ten sam sposób. 1+
Hbirjand,
„Jeśli jednak na liście widnieje karta o łącznej wielkości 55 MB i nie ma możliwości jej usunięcia lub rozszerzenia, oznacza to, że karta SD jest zepsuta”, co za okropna reakcja! Jest to wyraźnie niepoprawne, ponieważ właśnie odzyskałem pełną pojemność karty, po prostu sformatując ją w aparacie
Tony Sepia
Wygląda na to, że masz odpowiedź na napisanie. :) może pomóc innym.
Piotr Kula,
Pobranie EaseUS powoduje, że moje AV mówi: „Dostęp do strony internetowej został zablokowany przez ESET Endpoint Antivirus. Strona znajduje się na liście witryn z potencjalnie niebezpieczną zawartością”. Nie mówię, że ludzie AV nigdy się nie mylą, ale to nie daje ci dobrego samopoczucia. Wydaje mi się, że o tym mówił @ Thomas.
glaucon