Jakie jest najwyższe napięcie z zasilacza, które Raspberry Pi 3 B może obsłużyć bez uszkodzenia?

13

Używam Androida na Raspberry Pi 3 B z 7-calowym ekranem dotykowym. Obecnie zawsze widzę żółty znak błyskawicy na ekranie, co oznacza, że ​​Raspberry Pi nie otrzymuje wystarczająco wysokiego napięcia z mojego zasilacza 5,3 V 2 A.

Zgodnie z tym i tym oraz wieloma innymi linkami wszystkie sugerują, że powinienem zwiększać napięcie dostarczane do Raspberry Pi, dopóki żółta śruba nie zniknie.

Będę dostosowywał inny zasilacz ręcznie za pomocą dzielników napięcia, więc aby upewnić się, że nie uszkodzę mojego Raspberry Pi, jakie jest maksymalne napięcie, które mogę podać do niego, nie uszkadzając go?

Mena
źródło
9
Skąd wiesz, że to 5,3 V? Czy jest to wartość zmierzona czy wydrukowana na zasilaczu?
Peter Mortensen
4
Wskazówka: zdobądź miernik mocy USB. Są bardzo tanie i przydatne w wielu sytuacjach.
Joe Lee-Moyet,
Będę ręcznie dostosowywał inny zasilacz za pomocą dzielników napięcia ” To prawie na pewno spowoduje bardzo uszkodzenie Pi. Dzielniki napięcia (dzielniki rezystorów) zależą od ilości przepływającego przez nie prądu. Oprócz potrzeby posiadania bardzo dużych rezystorów, jeśli prąd pobierany przez Pi zmieni się, napięcie się zmieni i możesz skończyć z bardzo dużymi skokami. Dzielniki są dobre do pomiaru napięcia ze znanym prądem , ale jeśli ten prąd nie jest stały, napięcie bardzo się zmieni.
Ron Beyer
@RonBeyer Bądźmy pozytywni i załóżmy, że miał na myśli dzielniki napięcia w pętli sprzężenia zwrotnego zasilacza :-)
Roland
@PeterMortensen Dokładnie. Oto jest pytanie. Mój oficjalny zasilacz Pi jest oznaczony jako 5.1 V, ale z dwoma hobby-multimerami w zakresie 100 euro zmierzyłem 5,25 V i 5,35 V. Dokładność wynosi 1% plus 5 cyfr, stąd +/- 0,1 V. Zatem bez woltomierza w zakres 300-500 euro z dokładnością 0,01%, a ostatnio skalibrowany, który zakłada, że ​​jesteś nieco bardziej profesjonalnie wykwalifikowanym technikiem elektronicznym, nie zawracaj sobie głowy dokładnymi limitami napięcia Raspberry Pi :-)
Roland

Odpowiedzi:

26

Nie, nie powinieneś dalej zwiększać napięcia ... a przynajmniej ta odpowiedź powiązana z pytaniem nie sugeruje tego.

Z ograniczeń mocy Raspberry Pi :

Źródła zasilania POWINNY zapewniać 5 ± 0,25 V ...

i:

Nowsze Pi (3/2 / B +) mają układ monitorowania napięcia (APX803), który wyzwala przy 4,63 ± 0,07 V. Pi3B + wykorzystuje układ MxL7704 do zarządzania energią, która ma ten sam nominalny punkt wyzwalania. [..] GUI miało tęczowy wskaźnik (zastąpiony piorunem), który pojawia się w prawym górnym rogu, jeśli napięcie jest nieodpowiednie.

Chodzi o to, że jeśli podłączony jest zasilacz 5,3 V, a błyskawica nadal się pojawia, prawdopodobne są dwa problemy:

  • prąd znamionowy zasilacza jest niewystarczający w stosunku do prądu wymaganego przez Pi i akcesoria, takie jak wyświetlacz. Zwykle oznacza to, że napięcie wyjściowe zasilacza spadnie.
  • słabe kable o wysokiej rezystancji, tj. mały przekrój i / lub długość, powodujące spadek napięcia.

Wymień prąd i / lub kabel, ale nie zwiększaj napięcia powyżej 5,25 V.

... i w odpowiedzi na odpowiedź Milliways: nie próbuj używać dzielnika napięcia do regulacji napięcia wyjściowego zasilacza.

Ghanima
źródło
1
Sposobem wysokiego ryzyka zmniejszenia rezystancji kabla (ponieważ specyfikacja USB wymaga tylko 0,5A) jest bezpośrednie doprowadzenie napięcia 5 V do gniazd zasilania GPIO. Ostrzegamy jednak, że omija to bezpiecznik, który chroni pi.
Aron
7
Słaby kabel o wysokiej rezystancji to zdecydowanie możliwość. Kiedyś spotkałem kabel USB o rezystancji około czterokrotnie większej niż normalnie (dla wszystkich czterech przewodów), wyzwalając obwód wykrywacza, aby zresetować urządzenie, które zużyło około 150 mA. Ponieważ prąd był niższy przy starcie, mógł zacząć, ale został zresetowany po kilku sekundach, co spowodowało cykl. Podejrzewam, że do drutów używali żelaza zamiast miedzi (kabel był znacznie sztywniejszy niż normalnie, a oporność elektryczna (czystego) żelaza jest 5,7 razy wyższa niż miedzi).
Peter Mortensen
Mogę to potwierdzić, mój rPI 3B wyświetlał powiadomienie o zbyt niskim napięciu, nawet z dopasowanym zasilaczem USB (Nie jestem pewien, czy to był OEM, ale został wyraźnie sprzedany na malinę przez przyzwoitego lokalnego sprzedawcę), chyba że użyłem jednego konkretnego kabla USB. Nie jestem pewien, dlaczego, ale musiałem wypróbować kilka różnych kabli, dopóki nie znalazłem działającego.
antipattern
@Aron Użycie innego kabla MicroUSB i zasilacza działałoby równie dobrze i wiązałoby się ze znacznie mniejszym ryzykiem. Jeśli twój zasilacz dostarcza tylko 0,5A, to nie zadziała, niezależnie od tego, czy jest podłączony przez złącze MicroUSB, czy GPIO. Niezależnie od tego, czy Pi jest podłączony przez GPIO czy MicroUSB, nie ma nic wspólnego z rezystancją lub natężeniem kabla, ważne jest, czy masz zły kabel / zasilacz, czy nie.
Hitechcomputergeek
@Hitechcomputergeek Specyfikacja USB nie pozwala na prąd większy niż 500mA. Port micro USB nigdy nie został zaprojektowany do „dużych obciążeń”. Kable, które mogą przenosić wymagany prąd, są niezgodne ze specyfikacją i dlatego są dość trudne do znalezienia. Jeśli jest wystarczająco przydatny z potencjometrem, może bezpośrednio przylutować SMPS (używając drutu 22 AWG) do nagłówka GPIO, co zrobiłem dla mojego serwera NTP. Ponadto port micro USB ma straszliwą rezystancję styku, stąd wiele SBC używa zamiast tego złącz beczkowych, a USB-PD używa USB-C.
Aron
16

MAKSYMALNIE wynosi 5,25 V, chociaż NIE powinno to być celem. Nie należy stosować więcej niż 5,1 V.

Nie oznacza to, że Pi zostanie uszkodzony przez wyższe napięcie, ponieważ nic nie wykorzystuje 5 V - pokładowy regulator dostarcza napięcia stosowane przez Pi. Jest moment, w którym zadziała przejściowa dioda zabezpieczająca, co spowoduje zadziałanie bezpiecznika polio.

Nikt nie może powiedzieć, co stanie się z urządzeniami peryferyjnymi podłączonymi przez Pi.

Każdy, kto sugeruje użycie wyższego napięcia, jest nieodpowiedzialny! Jest to tylko substytut właściwego zasilacza i kabla.

Ty NIE MOŻE zasilać PI (lub innego urządzenia) z dzielnika napięcia! Jest to równoważne z użyciem bardzo słabego kabla o wysokiej rezystancji i źle regulowanego zasilania.

Milliways
źródło
Kabel o wysokiej rezystancji jest prawdopodobnie tym, co już ma.
Jasen
7

Będę ręcznie dostosowywać inny zasilacz za pomocą dzielników napięcia

Nie możesz tego zrobić. A to sugeruje, że jesteś nowicjuszem z elektroniką.

Dzielniki napięcia świetnie nadają się do kondycjonowania sygnału lub tworzenia względnego punktu odniesienia dla czegoś, np. Przetwornika A / C. Są nie sposób regulacji zasilania.

Każdy nowoczesny komputer zmienia zużycie energii w zależności od tego, co robi. Dotyczy to również RPi. Jeśli nic nie robi, zużywa mniej energii niż zajęte obliczaniem i zapisywaniem w pamięci flash.

Dzielniki napięcia nie reagują dobrze na zmiany obciążenia.

vidarlo
źródło
1
możesz to zrobić, dostosowując wewnętrzny dzielnik napięcia, który zasila węzeł sprzężenia zwrotnego zasilacza. tutaj jednak nie jest to właściwe rozwiązanie.
Jasen
Chociaż masz rację, że dzielnik napięcia jest bardzo złym środkiem do regulacji zasilacza, technicznie rzecz biorąc można go użyć. Musisz tylko upewnić się, że jego impedancja jest znacznie mniejsza niż obciążenia - tj. Musisz użyć bardzo małych (ale zdolnych do zasilania) rezystorów, które następnie odprowadzą znacznie więcej prądu niż obciążenie, które faktycznie zamierzasz zasilić; w ten sposób wahania obciążenia nie będą miały większego znaczenia. Jest to z pewnością bardzo marnotrawstwo i prawie na pewno zaostrza problem PO. W przypadku bardzo małych przewidywalnych obciążeń dzielnik napięcia może być jednak odpowiedni.
leftaroundabout
2
... Dobrym pomysłem jest umieszczenie odpowiedniego regulatora napięcia tuż obok Pi, a następnie zasilenie całości znacznie więcej niż 5 V. Całkiem pewne, że są dostępne tarcze, które to implementują.
leftaroundabout
6

Nikt nie może odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ będzie to zależało od osobliwości składników w każdym Pi.

Jak wiadomo 5 V +/- 5% (4,75 do 5,25 V) to specyfikacja USB.

W twoim przypadku podejrzewam, że twój zasilacz żąda więcej niż dostarcza. Wypróbuj lepszy kabel lub znaną prawdziwą dostawę.

To powiedziawszy, że zasiliłem wyższy przy 5,8 V, nie powodując żadnych znanych uszkodzeń. Jednak nie miałem nic podłączonego do portów USB lub HDMI.

joan
źródło
1

Podczas gdy inne Anwsers mają rację, jak w „nie należy dostarczać napięcia wyższego niż 5,25 V”, rozwiązaniem początkowego problemu (żółty znak pioruna) jest użycie zasilacza, który zapewnia wyższy prąd. oficjalny zasilacz Raspberry Pi jest oznaczony jako 2,5A

I z mojego doświadczenia (prowadzenie sieci badawczej> 100 RasPi) zasilacz 2A nigdy tak naprawdę nie wystarcza, nawet bez podłączonego dodatkowego sprzętu.

EBZ-Krisemendt
źródło
1

Rzućmy okiem na schemat Pi 3B . Zakładam, że użyjesz wejścia micro USB.

Maksymalne napięcie wejściowe do tyłu : 5 V.

Cokolwiek powyżej -5V prawdopodobnie spowodowałoby katastrofalną awarię BCM857BS (naruszenie absolutnej maksymalnej wartości V_EB na pinach 2 i 1, ale są oporniki).

Absolutne maksymalne napięcie wejściowe bez urządzeń peryferyjnych: 6 V (ale nie postawiłbym na to)

Patrząc na schematy modułu obliczeniowego tutaj , wydaje się, że nie ma bezpośredniego połączenia między zasilaczem a samym rdzeniem BCM. Wszystkie napięcia są regulowane na układach scalonych lub zewnętrznych regulatorach 3V3 / 1V8. Arkusz danych modułu obliczeniowego tutaj (Tabela 4) określa maksymalną wartość 6 V dla BCM VBAT (wydaje się, że jest to jedyna szyna zasilająca bezpośrednio podłączona do układu BCM).

Ponadto wiele elementów wymienionych na schemacie 3B ma swoje maksymalne maksymalne napięcie znamionowe 6 V (typowe dla części 5 V). Wiele z nich ( RT9741 , RT8088A , PAM2306 , APX803 ) nie polecają dzieje powyżej 5.5V .

Zgodny z HDMI Vout (pin 18) ustala maksymalną do 5.3V . Pin 18 jest bezpośrednio * podłączony do szyny 5 V.

Złącza kamery i wyświetlacza mają 3,3 V, więc nie martw się.

Myślę, że można bezpiecznie powiedzieć, że powinieneś trzymać się blatów 5 V, 5,25 V zgodnie ze specyfikacją USB, jak widać z Pi .


Fajnie, techniczne rzeczy są na uboczu. W twoim przypadku możesz mieć zasilacz o napięciu 5,3 V, ale

  1. Czy to napięcie na samym końcu złącza? Czasami kabel nie jest brany pod uwagę. To 5,3 V jest tylko przy cegle zasilającej. Kabel obniża napięcie.
  2. Czy kabel jest dobrze podłączony? Może być luźny lub nie zapewniać dobrego kontaktu elektrycznego. Najprawdopodobniej esp. z ładowarkami do telefonów i tanimi / niemarkowymi kablami.
  3. Czy te oceny są dobre? Czy nadal jest to 5,3 V, gdy rysujesz 2A?

Na samym Pi znajdują się punkty testowe na dole. Spróbuj sprawdzić napięcie między PP1 i PP3, gdy Pi jest w pełni obciążony.

Myślę, że te sugestie dotyczące „zwiększenia napięcia zasilającego” po prostu próbują zrekompensować wszelkie spadki napięcia w samym kablu i / lub na luźnych połączeniach. Moim zdaniem jest to dość niebezpieczne. Co jeśli masz 9,5 V, a Twój luźny kabel nagle się prawidłowo łączy?

PNDA
źródło
1

Problem budowy odpowiedniego zasilacza dla Raspberry był omawiany w wielu miejscach, a kanoniczną odpowiedzią jest zakup oficjalnego zasilacza Raspberry.

Właśnie go kupiłem, cena nie była zbyt wysoka, około 14 euro, a to obejmuje wkład w niektóre projekty charytatywne. Ma napięcie 5,1 V i 2 A i ma dość grube druty miedziane (oznaczone 18 AWG (0,8 mm2), L = 1,45 m) do wtyczki USB. Obsługuje Raspberry, w tym monitor dotykowy, bez pokazywania tych paskudnych ikon świecących lamp.

Jeśli chodzi o maksymalne dopuszczalne napięcie: Nie zmierzyłem jeszcze dokładnego napięcia wyjściowego tego adaptera, ale wydaje się, że mieści się w specyfikacji USB wynoszącej 5 V +/- 5%, tj. 4,75 - 5,25 V DC. Jest z 5,1 V nieco wyższym niż 5,0 V w zwykłych ładowarkach USB.

Dlatego nie ma potrzeby wypróbowywania wyższych napięć niż oficjalna specyfikacja napięcia USB maks. 5,25 V.

W rzeczywistości twoje błyskawice nie są pokazane, ponieważ napięcie znamionowe jest zbyt niskie, ale wskazuje, że napięcie minimalne jest poniżej pewnego progu. Napięcie może spadać w momentach wyższych prądów, a te spadki napięcia nie są tak łatwe do zmierzenia. Potrzebujesz przynajmniej oscyloskopu. Te spadki napięcia mogą być również bardzo krótkie, od milisekund do mikrosekund.

Obecna wartość znamionowa zasilacza również nie jest bardzo ważna, ponieważ rzeczywiste obciążenie, nawet z monitorem, jest znacznie poniżej 1 A. Można się spodziewać, że wyższy prąd znamionowy może pomóc zapobiec zbyt dużemu spadkowi napięcia, ale próbowałem kilku ładowarki USB o parametrach 2A, 2,5A i 3A, które wciąż powodują pojawienie się błyskawicy. Ładowarki USB są zaprojektowane tak, aby były tanie, a nie do zasilania Raspberry Pi.

Ponieważ oficjalny zasilacz malinowy ma wartość 2 lub 2,5 A, możesz spróbować zasilić więcej niż jeden Raspberry Pi z jednego zasilacza. Ciekawie byłoby zobaczyć, czy błyskawice pojawią się ponownie. Jeśli tak, zignoruj ​​obecną ocenę i użyj jej do zasilania tylko jednego pi.

Roland
źródło
0

Jak wielu już wspomniało, NIE używaj wyższego napięcia. Usmaży twoje urządzenie. Spróbuj raczej ładowarki / zasilacza, który może zasilać do 3 amperów prądu przy 5 V. Możesz mieć trudności ze znalezieniem tych, a nawet jeśli okaże się, zobaczysz, że większość chińskich adapterów jest źle reklamowana, w związku z czym w rzeczywistości nie zapewni 3 wzmacniaczy. Więc jeśli nie masz szybkiej ładowarki (o co najmniej 5 V 2,5 A lub podobnej mocy) leżącej w pobliżu, rozsądnie byłoby kupić oficjalny zasilacz RPi.

Ronodip Basak
źródło