Opcje interfejsu Pi 4 I / O… i gdzie je znaleźć

10

The BCM2711 za wykazy dokumentacji sprzętu wiele opcji I O interfejsu /. Są to między innymi:

  • do 6 × I2C,
  • do 6 × UART (zmiksowany z I2C),
  • do 6 × SPI (tylko pięć eksponowanych na Raspberry Pi 4B)

Pi 4 dzieli jednak pinout nagłówka GPIO ze starszymi modelami ( patrz tutaj ).

Gdzie dokładnie są dodatkowe interfejsy szeregowe?

Ghanima
źródło

Odpowiedzi:

12

Wstępny Raspberry Pi Model B 4 Zestawienie danych , w sekcji "5.1.1 Przypisanie pinów GPIO" mówi:

Oprócz tego, że mogą być używane jako proste, sterowane programowo wejście i wyjście (z programowalnymi pullami), piny GPIO mogą być przełączane (multipleksowane) w różne inne tryby wspierane przez dedykowane bloki peryferyjne, takie jak I2C, UART i SPI.

Oprócz standardowych opcji urządzeń peryferyjnych, które można znaleźć w starszych urządzeniach Pis, dodatkowe układy peryferyjne I2C, UART i SPI zostały dodane do układu BCM2711 i są dostępne jako dodatkowe opcje multipleksera w Pi4. Daje to użytkownikom znacznie większą elastyczność przy podłączaniu dodatkowego sprzętu w porównaniu do starszych modeli.

„Dodatkowe” interfejsy to alternatywne funkcje, które są multipleksowane z istniejącymi pinami GPIO. Chociaż prawdą jest, że daje to większą elastyczność korzystania z którejkolwiek z tych funkcji, zmniejszy liczbę dostępnych styków we / wy ogólnego zastosowania. Funkcje alternatywne wymieniono w sekcji „5.1.2 Funkcje alternatywne GPIO”:

wprowadź opis zdjęcia tutaj


Jak przejść do aktywacji funkcji alternatywnych: Jak mogę zmienić GPIO na funkcję alternatywną?

Ghanima
źródło
3
Przy okazji, ten rodzaj „multipleksowania” jest bardzo powszechny w systemach wbudowanych / procesorach. Na przykład mikrokontrolery prawie zawsze zawierają więcej „funkcji”, tj. Urządzeń peryferyjnych, niż dostępne piny fizyczne. Najbardziej podstawowa forma umożliwia odłączenie pinów urządzenia peryferyjnego i wykorzystanie go jako GPIO. Oczywiście, każdy pin może pełnić tylko jedną funkcję na raz, a fizyczne połączenie pin z innym urządzeniem przez większość czasu zabrania przełączania funkcji w trybie multipleksowania czasowego.
JimmyB