Jak łaziki kosmiczne przetrwają w bardzo niskich temperaturach?

14

Na przykład, jeśli łazik ma zakres temperatur roboczych od -70 do +120 stopni Celsjusza, jak przetrwa, a następnie przywróci się, jeśli temperatura spadnie do -150 stopni przez kilka miesięcy?

Johnner
źródło

Odpowiedzi:

11

To bardzo dobre pytanie i zależy od projektu. Istnieją zasadniczo dwa zakresy dla komponentów wrażliwych na temperaturę. Zakres roboczy podaje temperaturę, w której element może być aktywnie używany. W zakresie przeżycia składnik zasadniczo nie powinien szkodzić, ale nie może być aktywnie wykorzystywany. Często tym, co jest bardziej wymagające dla komponentów niż ekstremalne temperatury, jest cykliczne zmiany temperatury. Na przykład Mars zwykle ma dużą liczbę cykli, podczas gdy księżyc ma bardziej ekstremalne temperatury, ale mniej cykli.

Zasadniczo istnieją dwa sposoby radzenia sobie z niskimi temperaturami dla łazików kosmicznych

  • Ogrzanie łazika tak, aby wszystkie komponenty wrażliwe na temperaturę pozostawały w odpowiednich granicach. Możesz użyć aktywnego ogrzewania, na przykład wykorzystując energię z akumulatora. W zależności od akumulatora i izolacji możesz nie wytrzymać zbyt długo. Promienniki ciepła (RHU) to kolejna alternatywa, która może być bardzo skuteczna.

  • Inną opcją jest zwiększenie tolerancji temperaturowej systemu. Można tego dokonać przez wybór tolerancyjnych komponentów lub potencjalnie rozszerzenie zakresu istniejących komponentów. Zwykle najbardziej wrażliwym na temperaturę elementem jest bateria. Izolacja jest również możliwa, ale może cię do tej pory doprowadzić.

Ogólnie można powiedzieć, że projekt termiczny jest jednym z najważniejszych aspektów sond kosmicznych i często decyduje o wykonalności misji.

Jakob
źródło
Świetna odpowiedź. Czy przypadkiem masz jakieś linki do źródeł lub dodatkowe informacje?
ThomasH