Jak przekonwertować ruch pionowy na poziomy

13

Jestem zainteresowany wykorzystaniem tego miniaturowego silnika (silnika Squiggle Micro ) do tworzenia bardzo małych ruchów poziomych . Jednak ze względu na bardzo ograniczoną przestrzeń mogę umieścić ją tylko pionowo w moim projekcie.

Zakładając, że silnik jest umieszczony w następujący sposób, w jaki sposób można go dostosować do równoczesnego ruchu pod kątem prostym? (Idealnie, gdy ruch w osi X jest dopasowany do ruchu w osi Y tak dobrze, jak to możliwe.) wprowadź opis zdjęcia tutaj

zgryz
źródło
1
Dla porównania, używam klocków LEGO z moimi silnikami i zadałem dokładnie to samo pytanie na bricks.SE bricks.stackexchange.com/questions/2172/... - odpowiedziano, może pomysł można przenieść na metalowe elementy?
bogen
Spójrz na robotics.stackexchange.com/questions/1515/… - czy potrafisz odgadnąć rozwiązanie?
ott--
Jeśli chodzi o „bardzo ograniczoną przestrzeń”, jak wpływa to na dostępną przestrzeń dla dowolnego mechanicznego połączenia? To może być pytanie o bardziej mechaniczną StackExchange.
Ian
Można to zrobić za pomocą kamery ( cs.cmu.edu/~rapidproto/mechanisms/chpt6.html#HDR91 )
Guy Sirton
@Hakonbogen: Dziękuję. To daje mi kilka pomysłów.
boardbite

Odpowiedzi:

6

Jeśli jest to prawdziwy ruch liniowy (nieobrotowy), będziesz potrzebować pewnego rodzaju połączenia obrotowego między dwiema jednostkami, aby przenieść jeden ruch na drugi. Coś takiego prawdopodobnie działałoby: Obrotowe połączenie

Gdy dolne ogniwo porusza się pionowo, obraca czerwone koło zębate, które z kolei popycha drugie ogniwo w poziomie.

Jednak biorąc pod uwagę, że twój obraz pokazuje bardziej linkę typu śrubowego, wydaje mi się, że dolny link będzie się obracał (popraw mnie, jeśli się tu mylę). W takim przypadku należałoby zastosować inne podejście - należy przynajmniej zastosować obrotowy przegub kulowy, aby przymocować zespół obrotowy do dowolnego połączenia.

Kurt E. Clothier
źródło
Dolne ogniwo rzeczywiście będzie się obracać.
boardbite
Pomyślałem, że w takim przypadku potrzebujesz obrotowego przegubu kulowego na górze, aby umożliwić obracanie dolnego łącznika, ale górny pozostaje nieruchomy.
Kurt E. Clothier
4

Mechanizm sugerowany w poprzedniej odpowiedzi jest formą czteropunktowego połączenia . Korba dzwon jest nieco prostsza forma w zasadzie to samo. Możesz popchnąć jedną stronę korby z końcem wału silnika i użyć sprężyny powrotnej w drugim kierunku, jeśli trudno jest przymocować do wału. (Wałek najwyraźniej się obraca, ale strona z silnikami Squiggle nie mówi, czy to robi, czy nie, a zdjęcia, filmy i rysunki techniczne w plikach PDF nie są jasne w tym punkcie).

Rozważ także użycie kabla sterującego typu push-pull z elastycznym drutem lub kabla push z sprężyną powrotną; lub popchnij klin w górę, aby uzyskać ruch krzywkowy .

James Waldby - jwpat7
źródło
Fajnie, nie mogłem wymyślić warunków, tylko zdjęcie w mojej głowie.
Kurt E. Clothier
Nie wyjaśniłem: Tak, wał rzeczywiście się obraca.
boardbite
4

Myślę, że bardziej zwartym i niezawodnym rozwiązaniem byłoby użycie trzeciego wału, który jest prostopadły do ​​pozostałych dwóch (na osi Z)

Biorąc pod uwagę, że wał porusza się w górę / w dół porusza się na osi Y, a wał poruszający się w lewo / prawo porusza się na osi X.

Ten prymitywny schemat powinien wyjaśniać wszystko lepiej.

Gdy silnik obraca wałek A w górę, następnie obraca wałek C. Wałek C następnie przesuwa wałek B w lewo i prawo

Dodanie Wału C sprawiłoby, że ta konwersja z pionowej na poziomą byłaby precyzyjna i zwarta.

Zauważ, że jedynymi obracającymi się częściami są Wały A i C. Wał B poruszałby się tylko w lewo i prawo.

I w przeciwieństwie do odpowiedzi Kurta, nie ma potrzeby bałaganu na końcach każdego szybu.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Robert English
źródło
1
Jeżeli wałek A jest gwintowany z odstępem P zgodnym z modułem C i przesuwa odległość P na pełny obrót, wówczas C nie porusza się, gdy A się obraca. Gdyby tak było, gdyby A poruszał się w górę i w dół bez obracania się (co nie jest), ten mechanizm działałby.
James Waldby - jwpat7
3

Mechanizm typu Scott-Russell. Przez tygodnie próbowałem znaleźć rozwiązanie tego konkretnego problemu dla kopalni projektu inżynieryjnego. Sprawdź to.

Mauricio
źródło
Przykro nam, Mauricio, ale bardzo krótkie odpowiedzi tego typu raczej nie pomogą przyszłym użytkownikom. Wyszukiwanie powiązań Scotta Russella sugeruje zastosowania w przemyśle motoryzacyjnym, które mogą nie mieć zastosowania do drobnych ruchów, o które pytamy. Rozwiń swoją odpowiedź, wyjaśniając, dlaczego według ciebie ten rodzaj linii może być odpowiedni.
Mark Booth
0

Aby wykonać obrót o 89 stopni, potrzebujesz przekładni kątowej. Amazon ma plastikowy, który ma około 2 cm (5 cm) w poprzek twarzy To jest przez Boston Gear GP1632Y Mitre Gear, otwór 0,500 ", stosunek 1: 1, kąt nacisku 20 stopni, 16 podziałki, 32 zęby, formowany nylon. Tam to kolejny pokazany z 1 calową powierzchnią i kątem docisku 14 stopni i 14 zębami. Przekładnie ukośne należy zawsze kupować parami, aby prawidłowo się zazębiały. Można to wykorzystać, podłączając mały silnik lub ręczną korbę, aby uruchomić mechanizm próbują się ruszyć.

BJ Coate
źródło