Jaka była najwcześniejsza koncepcja robota?

14

Jestem licealistą studiującym elektronikę i do zadania oceniającego historię elektroniki postanowiłem skupić się na historii robotyki. Chcę zacząć od najwcześniejszej możliwej koncepcji robota i postępować poprzez główne zmiany w robotyce do dnia dzisiejszego. Gdzie powinienem rozpocząć badania?

Jordania
źródło
4
Rekwizyty do zadawania pytań, które w większości przypadków byłyby listami lub subiektywnymi pytaniami (które zostałyby zamknięte dość szybko) w jasny i odpowiedzialny sposób.
ThomasH

Odpowiedzi:

6

Jeśli dobrze pamiętam, Leonardo da Vinci przypisuje się najwcześniejszą konstrukcję robota. Mój osobisty faworyt jest ogólnie nazywany robotem Leonarda . Jednak niektóre konta umieszczają wózek Leonarda na pierwszym miejscu i ogólnie uważa się go za robota, ponieważ można go „przeprogramować”, zastępując jego koła zębate.

DaemonMaker
źródło
11

Znalazłem artykuł w Wikipedii (jak również powiązane artykuły) na temat historii robotów:

Historia robotów ma swoje korzenie już w starożytnych mitach i legendach. Nowoczesne koncepcje zaczęto opracowywać, gdy rewolucja przemysłowa pozwoliła na zastosowanie bardziej złożonej mechaniki, a późniejsze wprowadzenie energii elektrycznej umożliwiło zasilanie maszyn małymi silnikami kompaktowymi. Po latach dwudziestych XX wieku opracowano nowoczesną formułę maszyny humanoidalnej do etapu, w którym można było przewidzieć roboty wielkości ludzkiej o zdolności do zbliżania się do ludzkich myśli i ruchów, po raz pierwszy przewidziane tysiące lat temu.

Można również wspomnieć o RUR , sztuce z lat dwudziestych, która spopularyzowała pojęcie robota :

RUR to gra science fiction z 1920 roku w języku czeskim autorstwa Karela Čapka . RUR oznacza Universal Robots Rossum, angielską frazę używaną jako podtytuł w czeskim oryginale. 1 Premiera miała miejsce w 1921 r. I wprowadziła słowo „robot” do języka angielskiego i fantastyki naukowej jako całości.

Robz
źródło
1
Rzeczywiście, nie można mówić o historii robotyki, nie wspominając o tym, skąd pochodzi ten termin.
ThomasH
4

Możesz znaleźć fajne prezentacje na temat prezi na temat historii robotów (i wielu innych tematów).

Na przykład ta lub ta lub ta prezentacja wspominają o mechanicznym gołębiu starożytnego greckiego Archytasa na długo przed pracą Leonarda około 350 rpne i klepsydrą z około 300 rpne posiadającymi system kontroli sprzężenia zwrotnego.

riki
źródło
2
Nie jesteś nowy w stosowaniu stron wymiany, ale muszę powiedzieć, że niestety Internet cały czas się zmienia. Linki gniją i odpowiedzi zawierające tylko linki nie są uważane za dobre odpowiedzi . Byłoby miło, gdyby zacytował niektóre z ważniejszych / interesujących części artykułów, do których linkujesz, na wypadek, gdyby dana strona uległa awarii.
Shahbaz,
OK, zaktualizowano. Moim zamiarem było wskazanie możliwego źródła „gdzie powinien rozpocząć swoje badania”.
riki
4

Ta strona zawiera świetną linię czasową robotyki. Pamiętaj, że pochodzenie robotów przychodzi na długo przed elektrycznością. Jak opisano w artykule, pierwsi Egipcjanie zaprojektowali i zbudowali proste automaty, które są uważane za najwcześniejszy rodzaj robota. Innym punktem wyjścia, o którym warto wspomnieć, są materiały, z których zrobiono wczesne roboty, i które przedstawiają ewolucję włókna węglowego i innych materiałów, dzięki którym roboty są tak niesamowite, jak są dzisiaj.

Jordania
źródło
2

Zacząłem tam, gdzie jesteś, ale znalazłem wiele nieporozumień i przeoczeń, więc założyłem małą stronę poświęconą historii tworzenia robotów pod adresem http://davidbuckley.net/DB/HistoryMakers.htm Reuben Hogget przekazał wiele informacji i po naszej podróży po Europie rozmawiał badaczom, którzy zbudowali roboty w latach 50. XX wieku, założył http://cyberneticzoo.com- jeszcze nie wszystko w historii robotyki. Ludzie od dawna mówią o robotach (pod innymi nazwami). W mitach greckich Hefajstos tworzy „chodzące” statywy i złote panie, aby mu pomóc. Grecy zbudowali duże animowane rzeźby, takie jak wysoka na 12 stóp statua Nysy zamontowana na ogromnym wozie. Heron of Alexandria (~ 50AD) stworzył animowane postacie do spektakli teatralnych, a także opisał mechanicznie programowalne urządzenia. Nie było nic szczególnie nowego w rysunkach Leonarda przedstawiających mechaniczną posąg rycerza, po prostu jego rysunki przetrwały. Pierwszym „nowoczesnym” „robotem” był prawdopodobnie człowiek parowy Dedericka z 1868 r. (Boilerplate jest fikcją). Od początku ubiegłego wieku pojawiło się wiele rysunków elektromechanicznych mężczyzn i kilku pracujących (choć o ograniczonej funkcjonalności i naprawdę prekursorów animatronicznych postaci Disneya). RUR firmy Capek był zgodny z fascynacją ludźmi robotami (choć roboty, które opisuje, są biologiczne). Znaczący postęp nastąpił w latach 40. XX wieku, gdy żółwie Graya Waltera Elmer i Elsie posiadały proste elektroniczne mózgi. Mobilny robot Shakey (1966) był kolejnym „kamieniem milowym”. Potem masz roboty kroczące z Uniwersytetu Waseda, roboty z zasadzki (ślepy zaułek) z MIT Mobile Robot Lab, a następnie humanoida P2 Hondy, która doprowadziła do prawdziwej eksplozji robotów humanoidalnych z Japonii, a następnie Korei i innych. Cokolwiek czytasz, wszyscy pisarze będą mieli własne zdanie na ten temat i jest to ogromne pole. Reuben ma ponad 500 postów na temat historii robotyki, a PlastiPals.com to strona, na której można przeczytać o bardziej nowoczesnych robotach.

DAvid
źródło
1

Jednym z głównych kamieni milowych rozwoju był pierwszy działający robot wykorzystujący elektryczność. Jak wspomniano w łączu Jordana Browna, Nikola Tesla zademonstrował sterowaną radiowo robotyczną łódź (przypuszczam, że to raczej ROV) w specjalnie zbudowanym basenie w Madison Square Garden w 1898 roku. Zaimplementował nawet surową bramę logiczną zaprojektowaną, aby uniemożliwić innym nadajnikom przejmując od niego kontrolę.

Radio nie było do końca dobrze znaną technologią w 1898 r. (Marconi nie zgłosił jeszcze żadnych patentów w USA), niedowierzający obserwatorzy podali takie wyjaśnienia, jak czary, telepatia i mała wyszkolona małpa ukryta w pojeździe.

Powiązane patenty USA:

Patent 613,809: Sposób i urządzenie do sterowania mechanizmem poruszających się statków lub pojazdów Patent 725,605: System sygnalizacji

Joe Baker
źródło
0

Kiedy zaczynasz mówić o pierwszych robotach, szybko zadajesz sobie pytanie: „Co to jest robot?”.

Zanim będziemy mogli stwierdzić, czy jakaś maszyna jest pierwszym robotem, musimy zdefiniować, co dokładnie rozumiemy przez słowo „robot”. Problem polega na tym, że tak naprawdę nie ma jednej definicji i zależy to od tego, kogo zapytasz. Na przykład pokłóciłem się z kimś na stronie dyskusyjnej robotów Wikipedii o definicji robota. I możesz zapomnieć o wyszukiwaniu słowa w słowniku, wszystkie definicje, które widziałem, są beznadziejnie naiwne. Najlepsza definicja, jaką widziałem, znajduje się na stronie Wikipedii:

Robot to mechaniczny lub wirtualny sztuczny czynnik.

Najważniejszym słowem tutaj jest „agent”. Maszynę, która wydaje się mieć poczucie agresji, częściej można nazwać robotem. Mogę sobie wyobrazić, że gdyby Leonardo zbudował swojego „robota”, ludzie naprawdę pomyśleliby, że ma on swoją własną rzeczywistą wolę i praktycznie żył, i dlatego kwalifikowaliby się do włączenia do tej definicji robota. Dziś jednak robotyści mają bardziej rygorystyczne definicje i wymagają, aby roboty były czymś więcej niż tylko mechanizmem zegarowym oraz miały pewien stopień autonomii i interakcji z otoczeniem.

Rocketmagnet
źródło
-1

Myślę, że lepiej zacząć od wyjaśnienia automatyzacji. A potem wybierz robotykę i ich kamienie milowe.

Sagar
źródło