Programujesz z białym tekstem na czarnym tle?

130

Czy ktoś programuje z białym tekstem na czarnym tle? Słyszałem plotki, że jest to lepsze dla twoich oczu. O co chodzi? Czy jest lepszy niż tradycyjna czerń na białym? Jakie są wady i zalety?

Wieża
źródło
106
„tradycyjny czarny na białym”? Dzieciaki te dni ...
Michał Mrozek
7
@Tower: Czy widziałeś kiedyś komputer z systemem DOS?
Andreas Rejbrand
5
Wydaje się, że zduplikowane pytanie nie jest już dostępne.
ThatGuy
7
Z jakiegoś powodu pytanie to już nie istnieje. To pytanie powinno zostać ponownie otwarte.
Endophage,
3
@MichaelMrozek Tradycyjne kolory to czerń na białym (papier celulozowy) i czerń na jasnobrązowym (papirus). W dzisiejszej erze cyfrowej możemy mieć dowolne kombinacje kolorów, ale żadna z nich nie jest tradycyjna. Głównym celem tego pytania jest oczywiście to, czy lepiej dla oczu jest używać ciemniejszego tła niż jaśniejszego - więc nie próbujmy być zbyt sprytni i pozostać na temat.
Kai Sellgren,

Odpowiedzi:

63

Właściwie jest to biały na czarnym, a raczej zielony lub bursztynowy na czarnym, to tradycyjny sposób. Użyłem ich wszystkich. :)

Uważam, że używanie czerni na białym zaczęło się w edytorach tekstu, ponieważ jest o wiele łatwiejsze dla oczu, gdy na przemian patrzysz na ekran i patrzysz na materiał źródłowy wydrukowany na papierze.

Ponadto kontrast między tłem ekranu a oświetleniem otoczenia powinien być niewielki, więc białe tło najlepiej sprawdza się w dobrze oświetlonym pomieszczeniu, w którym większość ludzi korzysta przez większość czasu z komputerów. Jeśli programujesz w ciemności, czarne tło dałoby mniejszy kontrast, ale wtedy bardziej chodzi o to, dlaczego nie masz odpowiedniego oświetlenia w swoim pokoju ...

Oczywiście istnieją osobiste preferencje, które mogą wpłynąć na wybór ustawienia kolorów, a Twój wzrok (lub jego brak) może również sprawić, że jedno ustawienie będzie lepsze od drugiego.

Guffa
źródło
29

Trwa niekończąca się debata na temat slashdota, którą można przejść, aby uzyskać wszystkie niezrozumiałe szczegóły techniczne (jednak bardziej techniczne analizy wydają się faworyzować ciemność po jasnej stronie).

Ten artykuł , choć dotyczy projektowania stron internetowych, ostrzega przed niebezpieczeństwami związanymi z bezmyślnym czarnym motywem. Ważnym aspektem, który rozumiem, jest to, że czcionka jest ważniejsza niż schematy kolorystyczne. Wadą jest również czarne (generalnie nie ciemne, ale tylko czysta czerń) tło z białą czcionką, jeśli czcionka jest cienka , ponieważ czarny wkrada się do białego, a czcionka będzie wyglądać na liliową rozmytą.

Mimo to osobiście uważam, że czytanie na ciemniejszym tle jest znacznie łatwiejsze dla oczu. Myślę, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie „jasna czcionka na ciemniejszym tle” lub odwrotnie. Co ważniejsze, będzie musiało zależeć od osobistych upodobań i nawyków. Z pewnością odpowiedni schemat pozwala czcionce (pismu) wysunąć się na pierwszy plan i podporządkować tło. Teraz zadaj sobie pytanie, czy jest ciemno w świetle, które to robi, czy światło w ciemności? Oto klucz, w tym, że zwolennicy podobieństwa do druku sugerującego, że czerń przyćmiewa biel na papierze, nie zdają sobie sprawy, że tak nie jest, jeśli chodzi o ekran elektroniczny. Tutaj intensywność białych promieni na twoich oczach jest znacznie wyższa w porównaniu do czerni.

I nie ma nic lepszego niż najlepszy kolor tła lub koloru przedniego, ale liczy się kombinacja. Właściwa kombinacja daje właściwy kontrast, a kontrast ma znaczenie. Kontrast powinien być dostatecznie wysoki, ale nie na tyle, aby był obciążający. Czysta biel na głębokiej czerni może boleć (kontrast jest bardzo duży), ale jednocześnie biel na ciemnozielonej działa kojąco. To samo dotyczy bursztynu na czarnym tle.

Również na ciemnym tle powinno być blade i niezbyt intensywne, więc coś takiego jak ciemnoszary lub turkusowy będzie lepszy niż czarny, który z kolei będzie lepszy niż niebieski, czerwony itp. Czarny na szarym jest doskonały.

Solarized motyw faktycznie jest po pewnym dobrej rundzie testów, będzie po ich stronie. Dobrą rzeczą, którą uwielbiam w Notepad ++, jest to, że niektóre z bardziej znanych motywów, takie jak solaryzowany , zenburn , żywy atrament, są dostępne w konfiguratorze stylu. Obsidian jest bez wątpienia najlepszy! :) Złap to dla Visual Studio tutaj .

nawfal
źródło
13

Szczerze mówiąc, wydaje się, że jest to kwestia preferencji i możliwa sprawa środowiskowa. Znajdziesz ludzi, którzy wierzą, że każda metoda jest lepsza.

Wiem o tym osobiście, kodowałem, odkąd były w pobliżu terminale zielony na czarnym i bursztynowy na czarnym, a teraz używam jasnoszarego tekstu na czarnym tle tam, gdzie to możliwe. Uważam, że czarne tło jest niezwykle wygodne dla moich oczu nawet podczas bardzo długich sesji, ale białe tło jest bardzo męczące. Słyszałem, że jest to opisywane jako „wpatrywanie się w 100-watową żarówkę” i tak mi się wydaje.

Oświetlenie pomieszczenia może mieć również potencjalnie znaczący wpływ. Jaśniejsze pokoje mogą nadawać się do jaśniejszego tła, a ciemniejsze pokoje na ciemne tło. Zmniejsza to potrzebę zmagania się oczu z przełączaniem się między szerokimi i wąskimi źrenicami wymaganymi dla jasnych, potem ciemnych, a następnie jasnych, gdy od czasu do czasu odwracasz wzrok od monitora, aby rozluźnić oczy (zawsze powinieneś to robić, prawda?).

Najlepszą radą jest po prostu wypróbowanie obu, poczekaj około tygodnia i zdecyduj, co lubisz bardziej. Jeśli uznasz, że obie skrajności są rażące, spróbuj użyć bardziej stonowanego motywu niż czysta biel i czysta czerń, wypróbuj delikatniejsze szarości.

cecilkorik
źródło
12

Szybka odpowiedź brzmi: „Ciemny tekst na białym tle odpowiada większej liczbie osób”.

Moja odpowiedź odnosi się do tego: /graphicdesign/15142/which-is-easier-on-the-eyes-dark-on-light-or-light-on-dark

Jako osoba z astygmatyzmem uważam, że białe tło z ciemnym tekstem jest łatwiejsze do odczytania, jak sugeruje odniesienie. (Doświadczyłem tego szczególnie po użyciu ciemnego motywu w programie Visual Studio 2013. Jest on tak rozmyty, że musiałem wrócić do jego domyślnego motywu z 2012 roku).

Poniżej cytaty:

Nauka o czytelności nie jest bynajmniej nowa, a niektóre z najlepszych badań pochodzą z prac reklamowych z początku lat 80-tych. Te informacje są nadal aktualne.

Najpierw cytat z artykułu zatytułowanego „Poprawa czytelności wyświetlaczy wizualnych poprzez odwrócenie kontrastu”. W dzisiejszych czasach myślimy o odwróceniu kontrastu, co oznacza czarno-biały, ale pamiętajmy, że ten artykuł pochodzi z 1980 roku, kiedy VDU (monitory) były zielone na czarnym. Ten artykuł był częścią badań, które skłoniły nas do zmiany formatów ekranów, których używamy dzisiaj.

Jednak większość badań wykazała, że ​​ciemne znaki na jasnym tle są lepsze od jasnych znaków na ciemnym tle (gdy częstotliwość odświeżania jest dość wysoka). Na przykład Bauer i Cavonius (1980) stwierdzili, że uczestnicy czytali tekst o 26% dokładniej, gdy czytali go ciemnymi znakami na jasnym tle.

Odniesienie: Bauer, D., & Cavonius, C., R. (1980). Poprawa czytelności wyświetlaczy wizualnych poprzez odwrócenie kontrastu. W E. Grandjean, E. Vigliani (red.), Ergonomic Aspects of Visual Display Terminals (str. 137-142). Londyn: Taylor & Francis Ok, 26% poprawa - ale dlaczego?

Osobom z astygmatyzmem (około 50% populacji) trudniej jest czytać biały tekst na czarnym tle niż czarny na białym. Częściowo ma to związek z poziomem oświetlenia: przy jasnym wyświetlaczu (białe tło) tęczówka zamyka się nieco bardziej, zmniejszając efekt „zdeformowanej” soczewki; przy ciemnym obrazie (czarne tło) tęczówka otwiera się, aby otrzymać więcej światła, a deformacja soczewki powoduje znacznie bardziej rozmytą ostrość w oku.

Jason Harrison - stypendysta podoktorancki, kierownik laboratorium obrazowania - Grupa badawcza ds. Percepcji sensorycznej i interakcji, Uniwersytet Kolumbii Brytyjskiej Efekt „fuzzingu”, do którego odnosi się Jason, jest znany jako halacja.

Przesuwanie głównych celów projektowych w oparciu o wadę wzroku może wydawać się dziwne, ale kiedy 50% populacji ma to „upośledzenie”, jest to właściwie bliżej bycia normą niż upośledzeniem.

Internet jest pełen badań na ten temat, ale myślę, że te dwa cytaty stanowią zwięzłe uzasadnienie, dlaczego jasny tekst na ciemnym tle to zły pomysł.

Tim Hong
źródło
3

Jestem pewien, że plus programowania i używania białych na czarnych układach powoduje mniejsze zużycie energii. Przykład strony oszczędzającej energię dzięki czarnemu układowi to http://blackle.com/

dfens
źródło
24
Zużywa tylko mniej energii, jeśli używasz starego ekranu CRT. Ekran LCD jest podświetlany, a ciekłe kryształy blokują światło, więc zużywa taką samą ilość energii (lub nawet nieco więcej), gdy ekran jest czarny.
Guffa
8
„W 2013 roku większość sprzedaży monitorów to LCD z podświetleniem LED, które nie podświetlały części ekranu, które są czarne. Niektóre starsze monitory LCD CCFL pracowały marnotrawnie podświetlenie całego ekranu. Od 2005 roku producenci odchodzą od CCFL”.
Jori
3

cóż, jeśli programujesz, gdy na zewnątrz jest już ciemno, to tak, ta plotka może być prawdziwa, ponieważ lepiej dla twoich oczu, jeśli kontrast między monitorem a pokojem jest mniejszy.

bigbluedragon
źródło
3

Poniżej pomieszane z przemyśleniami własnymi i innymi.

 • Czysta czerń:

  Czysty biały tekst na czystej czerni jest okropny do czytania (na niektórych wykresach wygląda niesamowicie). Kontrast jest zbyt wysoki, a czysta czerń może wyglądać nienaturalnie . Więc Visual Studio używa ciemnoszarego, tak jak Photoshop.

 • Zespół Visual Studio mówi:

  Według The Visual Studio Blog , ciemne motywy edytora są ogólnie bardziej preferowane, a głównym powodem jest zmniejszenie obciążenia przez długi czas.

 • Oczekiwanie emocjonalne:

  Emocjonalnie, przynajmniej dla niektórych myślę: rzeczy związane z tworzeniem z ciemnym motywem mogą wydawać się lepsze, jak te programy; rzeczy podobne do książek, np. blog lub coś podobnego, jasne tło może być lepsze, ponieważ jest bardziej oczekiwane.

 • Czarny dla kolorów:

  W przypadku oczu, ogólnie rzecz biorąc, pasuję zarówno do jasnego, jak i ciemnego motywu, ponieważ zawsze upewniam się, że podświetlenie nie jest zbyt jasne. Jeśli chodzi o Visual Studio, myślę, że zmęczenie oczu wynika ze skanowania kolorów. Wiesz, już ciężko jest rozpoznać te wszystkie kolory (ok, nie aż tak ciężko, o co chodzi), a potem po drodze jest ten wielki biały biały. Domyślnie oczy mają po prostu „tryb wrażliwości na kolory”, tak jak ludzie mogą nie cieszyć się dwoma białymi paskami, nawet jeśli jest to jasna kreskówka.

  Jasne tło sprawia, że ​​rzeczy wyglądają na czyste, co prowadzi do większej czytelności artykułów; ciemne tło pomaga uwydatnić kolor, prowadzi do większej czytelności kodów.

  Jedyną różnicą między blogiem a tekstem kodu jest to, że kody są zazwyczaj kolorowane w sposób, który wyróżnia ich konstrukcję. Przeczytaj artykuł skupi się bardziej na znaczeniu słów, ale czytanie kodów skupi się bardziej na jego wizualnej konstrukcji i kolorze, a bardziej na samych słowach. Podczas edycji zdjęć i odtwarzania filmów ciemne kolory są mniej rozpraszające. Kody traktujemy bardziej jak zdjęcia lub filmy, w których wizualność ma większe lub nawet duże znaczenie. Ciemne tło znika i wyróżnia wizualną konstrukcję.

Ian Cleveland
źródło
Ciekawe myśli tutaj! Przyszło mi do głowy, że: 1. kiedy patrzę na kod, nie czytam go. Patrzę na strukturę i czytam zwykle jej małe fragmenty; 2. Większość nowoczesnych systemów zapewnia podświetlanie składni i podejrzewam, że masz więcej opcji kontrastującego podświetlania na czarnym tle.
Benjohn
3

Używam czarnego tła, ponieważ nie męczy oczu. Zwykłem regularnie używać białego tła, po 2 latach moje oczy zaczęły się męczyć. Próbowałem zmniejszyć jasność ekranu, ale to nie pomogło.

W końcu przerzuciłem się na czarny i teraz moje oczy prawie się nie stresują ani łzawią (ale nadal będę nosić spekty wkrótce) ...

Irshu
źródło
2

Wiem, że to stare pytanie, ale pomyślałem, że dam trochę swojego wkładu. Może to komuś pomoże.

Czysto białe tło zaczynało mnie ranić po kilku godzinach nieprzerwanego programowania. Moja wizja stawała się niewyraźna do tego stopnia, że ​​musiałem się zatrzymać. Próbowałem użyć ciemniejszych motywów, ale trudniej było skupić się na tekście, co utrudniało mi skanowanie kodu w celu znalezienia określonego fragmentu. Funkcja wyszukiwania nie zawsze będzie działać, ponieważ mogę nie wiedzieć, czego szukam (rozwiązanie błędu bez wyjątku itp.).

Rozejrzałem się i odkryłem, że niektórzy gracze i programiści używają okularów zabarwionych na żółto. Popularnym wyborem wydają się być Gunnars . Jednak nie miałem ochoty wydawać 70 dolarów na parę okularów, ponieważ historycznie moja strefa komfortu z okularami jest bardzo wąska i nie miałem ochoty tracić czasu ani pieniędzy.

Więc dalsze poszukiwania doprowadziły mnie do f.lux . To jest całkowicie bezpłatne. Domyślne ustawienia były dla mnie trochę zbyt ekstremalne i nie mogłem się do nich przyzwyczaić nawet po dwóch tygodniach. Jednak po ich nieznacznym wyregulowaniu bardzo mi się to podoba. W ciągu dnia ekran ma normalne tony i intensywność, ale gdy wieczór się zamyka, przechodzi w ustawienia przyciemnienia. Kiedy próbowałem przetestować różnicę (po przyzwyczajeniu się do tego) wyłączając ją, patrzenie na normalny ekran było bolesne. Więc to działa. Jeśli zdecydujesz się spróbować ... po prostu spróbuj go używać przez kilka tygodni, zanim go odrzucisz. Przyzwyczajenie się do tego zajęło mi trochę czasu.

W każdym razie, jeśli po prostu nie możesz znieść ciemniejszych tematów, takich jak ja, te dwie opcje są prawdopodobnie dobrym sposobem na rozwiązanie tego problemu.

BK
źródło
1

Słyszałem, że czarny tekst na białym tle nie rani oczu, ale używanie czarnego tła przez długi czas może powodować problemy ze wzrokiem.

Janaka R Rajapaksha
źródło
1
Osobiście to czułem.
Sнаđошƒаӽ
1

BK porusza wiele kwestii, których ja też doświadczam. Po pierwsze, wiem, że to starszy post, ale nadal jest to istotne pytanie. Po drugie, różnię się od tego, że używam hybrydy ciemniejszych i tradycyjnych, jaśniejszych motywów.

Osobiście uważam, że ciemniejsze tło jest wizualnie lepsze. Kiedy koduję, używam tego typu motywu w moim ciemnym motywie IDE dla programu Visual Studio 2010 With Productivity Power Tools . Jedyną rzeczą, którą robię inaczej, jest to, że nie używam bardzo ciemnego obszaru kodu ani nie zmieniam kolorystyki tekstu. Wchodzę i zmieniam opcje> Środowisko> Czcionki i kolory> Zwykły tekst> Tło elementu> Niestandardowe> Srebro. To z kolei daje mi estetyczne, ciemniejsze menu itp. W IDE, ale nadal sprawia, że ​​moje oczy skupiają się na kodzie. Zachowuje również cały tekst i kodowanie kolorami, które są natywne dla domyślnego IDE. Dotyczy to oczywiście programu Visual Studio 2010. Nowsze wersje lub różne środowiska IDE mają własne motywy.

Mam bardzo wrażliwe na światło oczy i często odczuwam bóle głowy podczas całodziennego programowania bez przerw. Dlatego wolę stonować menu, paski narzędzi i paski boczne IDE, aby były ciemniejsze. Używam też okularów Gunnar .

Istnieje wiele dowodów na to, że białe tło z ciemniejszym tekstem jest w rzeczywistości lepsze dla oczu w dobrze oświetlonych sytuacjach biurowych i tym podobnych. /ux/53264/dark-or-white-color-theme-is-better-for-the-eyes Ma kilka bardzo dobrych źródeł wymienionych w odpowiedziach na te badania. Dotyczy to głównie projektowania dla użytkowników końcowych, ale ostatecznie, mimo że jesteśmy programistami, nadal jesteśmy końcowymi użytkownikami produktów IDE i nadal obowiązują te same zasady.

Podsumowując, ma to wiele wspólnego z otoczeniem, wzrokiem i tym, co wolisz. Osobiście używam ciemnego IDE z szarym lub srebrnym miejscem do pracy z tradycyjnie ciemnym tekstem. Dzięki temu nadal łatwo dostrzec kontrast, ale nie rani moich oczu, przytłaczając mnie bielą.

JKirkbride
źródło
To bardziej opinia niż lista za / przeciw, jak chciał PO. Ponadto post ma już zaakceptowaną odpowiedź.
mbomb007
Tak, post ma zaakceptowaną odpowiedź, ale nie zawiera szczegółów, których szukałem podczas wyszukiwania odpowiedzi. PO zadał wieloczęściowe pytanie. Odpowiedziałem na wszystkie części pytania z wyjątkiem zalet i wad oraz podałem link do źródła, które zajmowało się tym aspektem z innej dyskusji. To moja opinia, która odpowiada na pytania OP "Czy ktoś programuje z białym tekstem na czarnym tle? Słyszałem kilka plotek, że jest to lepsze dla twoich oczu. O co chodzi?". Pytanie wymaga odpowiedzi subiektywnej i indywidualnej dla każdego przypadku.
JKirkbride,
@ mbomb007 Dodatkowe odpowiedzi są dozwolone, nawet jeśli istnieje już zaakceptowana odpowiedź. Nic w regulaminie strony tego nie zabrania. Gdyby tak było, nie można by opublikować odpowiedzi, gdy pytanie ma zaakceptowaną flagę.
BK
1

Na moim laptopie ciemne tło powoduje zbyt duże odbicie światła.

Ruggero Turra
źródło
0

To naprawdę fajne dla twoich oczu.

Biały oznacza pełny kolor - rgb (255, 255, 255) - a czarny oznacza brak koloru - rgb (0, 0, 0). Więc kiedy czytasz jakiś czarny tekst na białym tle, ekran miga dużo światła, z wyjątkiem małej części (tekstu). Z drugiej strony, kiedy czytasz biały tekst na czarnym tle, ekran nie emituje (prawie) nic poza obszarem tekstowym. Dlatego wygląda tak fajnie.

Jednak kontrast i oświetlenie otoczenia mają znaczenie. Chociaż wolę biel na czerni, zarówno czysta biel na czystej czerni, jak i czysta czerń na czystej bieli mają wysoki kontrast, przez co rzeczy są nieczytelne. Z mojego osobistego doświadczenia wynika, że ​​„ciemnobiały” tekst na „jasnej czerni” byłby najbardziej odpowiednim i czytelnym motywem dla każdego środowiska.

Nandakumar Edamana
źródło
„Więc kiedy czytasz jakiś czarny tekst na białym tle, ekran miga dużo światła z wyjątkiem małej części (tekstu). Z drugiej strony, kiedy czytasz biały tekst na czarnym tle, ekran wyświetla (prawie) nic poza obszarem tekstowym ”. - Dotyczy to tylko monitorów OLED.
Bomberlt,
AFAIK tylko OLED i podobne ekrany (AMOLED, SAMOLED itp.) Nie używają podświetlenia (zawsze na oświetlenie pochodzące zza ekranu). Oznacza to, że jeśli otworzysz w 100% czarny obraz na ekranie LCD, podświetlenie nadal będzie świecić tak jasno, jakbyś był otwarty w 100% biały obraz. Z drugiej strony na monitorach typu OLED czarny obraz prawie nie emituje światła. Czytaj dalej: anandtech.com/show/8795/... i androidauthority.com/amoled-vs-lcd-differences-572859
Bomberlt
To prawda. Uważam jednak, że niewielka ilość podświetlenia jest dobra, aby utrzymać kontrast na optymalnym poziomie.
Nandakumar Edamana,
0

Kiedyś programowałem z

Białe tło, czułem się bardziej zmęczony i trochę migoczący podczas powrotu do domu i bardziej zmęczony.

Następnie przełączyłem się na czarne tło

Oko jest bardziej zrelaksowane, mniej męczące i zestresowane.

Nie jestem pewien, co jest dobre dla oczu.

Technicznie. Gdy tło jest czarne, tęczówka otwiera się bardziej. Myślę, że pozwala na więcej promieniowania. Nie jestem pewien.

Arun Prasad ES
źródło