Czy mogę używać DHT22 jako czujnika temperatury dla mojego Pi?

13

Czy można używać taniego czujnika temperatury, takiego jak DHT-22 z Raspberry Pi? Znalazłem sterowniki Arduino do tego i wielu podobnych rzeczy i wygodnie byłoby przenosić kod na Raspberry Pi, ale rozumiem to, ponieważ ponieważ wymaga on tak specyficznych ustawień czasowych, że posiadanie dedykowanego mikrokontrolera bez pełnego systemu operacyjnego znacznie ułatwia.

Bez możliwości wyłączenia przerwań (a'la cli()i sei(), w AVR), czy wymagany czas jest w ogóle możliwy?

Usiłuję zbudować sterownik systemu kontroli klimatu do starzenia, na przykład sera. Musiałby być podłączony do kilku przekaźników oraz czujnika temperatury i wilgotności, i wydaje się, że byłby to niezwykle opłacalny sposób.

W szczególności - czy ktoś widział lub napisał sterowniki do 1-przewodowych czujników temperatury, które działają na „pi”?

chrisrhoden
źródło
Z GPIO? Wydaje mi się prawdopodobne.
Jivings
To jest cel, ale nie udało mi się znaleźć żadnych sterowników. Na szczęście najtańsze czujniki wydają się cyfrowe, więc technicznie powinno być możliwe posiadanie sterownika, który działa dla jednego, ale nie widziałem żadnych twardych dowodów na ich istnienie, tylko ludzie machają ręką i mówią, że urządzenia 1-przewodowe działają dobrze .
chrisrhoden
Możesz być w stanie użyć 1-żyłowego do szeregowego układu, takiego jak DS2480B
Alex L,
1
Poza trudnościami związanymi z interfejsem należy wziąć pod uwagę fakt, że karta pi + sd będzie kosztować 2-3 razy więcej niż kosztowałoby to rozwiązanie oparte na małym mikrokontrolerze (nawet nie potrzebujesz całego arduino); będzie także generować ciepło i energię odpadową. Czy jest jakaś inna część problemu, która uzasadnia poświęcenie tego ciasta? Jeśli potrzebujesz na przykład sieci Ethernet, ciasto nagle staje się tańsze niż jakiekolwiek obecne małe mikro rozwiązanie.
Chris Stratton,
@ChrisStratton Podejrzewam, że już dawno przestałeś oglądać to pytanie, ale zdecydowanie warto zauważyć, że (a) mam pi i (b) jest znacznie bardziej zdolny niż mały mikrokontroler. Nawet samo dodanie Ethernetu do konfiguracji mikrokontrolera ustawi twoje koszty powyżej tego, na co patrzę.
chrisrhoden

Odpowiedzi:

8

Adafruit ma teraz nawet samouczek, aby podłączyć DHT22 do pi . Przykładowy kod działa na większości Pis, musiałem go trochę ulepszyć, Ctak jak opublikowano na forach raspberrypi.org (zwiększ czas uśpienia).

Aby zobaczyć inne działające czujniki (w tym 1-wire i I²C), spójrz na mojego bloga . Ale np. TMP102 wciąż brakuje na liście.

mauorrizze
źródło
1

Gdybyś miał uruchomić swój proces w czasie rzeczywistym, możliwe jest, że dostaniesz wystarczająco dużo czasu, aby działał przez większość czasu. Być może, aby być bardziej niezawodnym, możesz użyć bufora IC do odbierania danych z urządzenia, aby Pi mógł następnie odpytywać bufor IC z bardziej nieregularną szybkością.

Nie znam się na tym urządzeniu, ale być może byłoby możliwe podłączenie go do portu szeregowego Pi, jeśli prędkości są kompatybilne? W takim przypadku czas i buforowanie są już zadbane, a wszystko, co musisz zrobić, to zdekodować bity przychodzące z portu szeregowego, kiedy ci to odpowiada.

Malvineous
źródło
0

Microchip MCP950X ma wyjście logiczne, które zmienia stan w określonej temperaturze

Dostępne temperatury przełączania to

-35 ° C, -25 ° C, -15 ° C, -5 ° C, 5 ° C, 15 ° C, 25 ° C, 35 ° C, 45 ° C,
55 ° C, 65 ° C, 75 ° C, 85 ° C, 95 ° C, 105 ° C, 115 ° C, 125 ° C

John La Rooy
źródło