Czy mogę używać Raspberry Pi w produkcji komercyjnej?

40

Jestem całkiem nowy w Raspberry Pi. Niedawno zacząłem hakować moje nowe RPI za pomocą raspbian i pracować nad projektem przesyłania strumieniowego wideo.

Skończyłem prototyp i wszystko jest gotowe do produkcji.

RPI jest bez wątpienia niesamowite, ale czy mogę go wykorzystać do produkcji - na przykład do produkcji masowej?

Evan Lévesque
źródło

Odpowiedzi:

49

Możesz osadzić Raspberry Pi w dowolnym produkcie końcowym.

W przypadku produkcji masowej lepszym wyborem może być moduł obliczeniowy . Moduł obliczeniowy to Raspberry Pi w bardziej elastycznej obudowie, przeznaczony do zastosowań przemysłowych.

Nie możesz używać słów Raspberry Pi do promowania swojego produktu bez pozwolenia. Raspberry Pi jest znakiem towarowym.

Musisz upewnić się, że postępujesz zgodnie z warunkami licencji na oprogramowanie dla każdego oprogramowania osadzonego w twoim produkcie.

joan
źródło
4
Dzięki za wzmiankę o module obliczeniowym. bardzo pomocny. i +1 za licencje na oprogramowanie.
Evan Lévesque
Może warto dodać, że moduł obliczeniowy ma podobne specyfikacje ze „starszymi” modelami A, B i B + Pi. Jeśli Twoja aplikacja potrzebuje mocy Pi 2, może nie być to model, którego szukasz w tej chwili.
EDP
Nie ma wersji modułu obliczeniowego dla Raspberry Pi 2?
jaumard
Nie teraz. Wydaje się to jednak oczywistym dodatkiem do zakresu Pi.
joan
co z problemami z niezawodnością karty SD? Z pewnością nie jest to odpowiednie dla produktu produkcyjnego?
Zapnologica
21

i cytuję z bloga Raspberry Pi

Jeśli, podobnie jak Brian, tworzysz produkt, który wymaga Raspberry Pi do uruchomienia, nie prosimy o wykupienie od nas specjalnego pozwolenia lub licencji na korzystanie z niego. Prosimy tylko, abyś umieścił gdzieś na opakowaniu słowa „Powered by Raspberry Pi”. Jeśli Twój biznes odniesie sukces, bylibyśmy bardzo wdzięczni, gdybyś mógł rozważyć przekazanie niewielkiej części swoich zysków Fundacji Raspberry Pi - ale to wszystko, a jeśli nie zdecydujesz się tego zrobić, to też dobrze.

Evan Lévesque
źródło
Ten post na blogu nie obejmuje jednak strony oprogramowania. OP oznaczył swoje pytanie słowem „Raspbian”. A wpis na blogu nie wyjaśnia, że ​​uważają, że redystrybucja Raspbian jest legalna.
Frederick Nord,
12

Zależy jak zdefiniujesz „masę” w „masowej produkcji”. Jeśli mówisz setki, Pi jest prawdopodobnie dobrym wyborem. Jeśli mówisz tysiące, mogą być dostępne „lepsze” rozwiązania za pośrednictwem OEM. „Lepsze”, jeśli chodzi o cenę, dostępność, ilość, bezpieczeństwo i określoną funkcjonalność.

  1. Cena - 30 dolarów za pop na kilka urządzeń może nie być wiele, ale na większą skalę szybko się sumuje. Ponadto obudowy i obwody zewnętrzne mogą kosztować dużo więcej.
  2. Dostępność - Raspberry nie obiecuje dostarczenia określonej wersji na dowolny czas. Mogą wprowadzić nowy model jutro i zaprzestać produkcji modelu, na którym opiera się twoja aplikacja.
  3. Ilość - czy Raspberry jest w stanie dostarczyć potrzebną ilość płyt teraz iw przyszłości?
  4. Bezpieczeństwo - dzięki dyskowi wymiennemu i wsparciu otwartej społeczności jest (bardziej) podatny na ataki hakerskie
  5. Specyficzna funkcjonalność - Pi ma być wszechstronny. Złącza LAN / USB / kamera / ekran itp. Płacisz za wszystkie te dodatki, niezależnie od tego, czy ich używasz, czy nie. Z drugiej strony są duże szanse, że będziesz potrzebować zewnętrznego zespołu obwodów, aby robić dokładnie to, co chcesz. Producenci OEM mogą budować tablice i obudowy według dokładnych życzeń i specyfikacji.

Ważne jest, aby wiedzieć, że krajobraz OEM bardzo się zmienił od ostatnich 10 lat. Obfitość gotowych układów SoC i referencyjnych projektów - a także małych firm produkujących telefony z Androidem, telewizory STB i tym podobne - dramatycznie obniżyła progi produkcji własnego urządzenia.

Podczas gdy OEM zapewni ci wszelkie wsparcie techniczne, jakie mogą, możesz je wdrożyć głównie samodzielnie. Musisz mieć zespół ludzi, którzy wiedzą, co robią.

Więc jeśli masz potrzebę i budżet - i nie boisz się zabrudzić sobie rąk - OEM może być dobrym rozwiązaniem.

Z drugiej strony Pi ma tę zaletę, że jest produktem dojrzałym i jest darmowy z dużą i bardzo wspierającą społecznością, w tym między innymi z tym forum.

EDP
źródło
Czy możesz podać jakiś przykład alternatywy dla malin pi do produkcji?
jaumard
1
Spróbuję to zrobić, jeśli możesz podać mi szczegółowe informacje o tym, gdzie / na jakim rynku widzisz to zaimplementowane. Bez tych informacji jest to dość trudne. Jeśli szukasz urządzenia przypominającego klon Pi, jest jeszcze jeden wątek, w którym wymieniłem niektóre.
EDP
Dzięki :) Nie Nie chcę klonowania PI, ponieważ są też płyty deweloperów. W rzeczywistości staram się, aby baza automatyki domowej była oparta na systemie Linux, który potrzebuje tylko WiFi i niektórych portów USB. Na razie Raspberry Pi z Wi-Fi USB Stick wykonuje prace rozwojowe, ale nie do produkcji. W zespole nie mam inżyniera elektryka, więc próbuję znaleźć rozwiązania na własną rękę
jaumard
2
Myślę, że w tym momencie martwisz się o zarządzanie kosztami swojego modelu produkcyjnego. Na tym (prawie) grudniu 2015 r. Masz nową opcję, Pi Zero. (Jeśli możesz go zdobyć za 5 USD). Będzie to wybór wielu; stabilna i sprawdzona technologia produktu podstawowego, fantastyczne wsparcie społeczności. Pozyskanie firmy, która zbuduje Ci ponad 500 (tanich) płyt przebijających PiZero ze sterownikiem Wi-Fi i koncentratorem USB, również nie będzie trudne. Ale prawdopodobnie najlepszą rzeczą jest to, że możesz zacząć hakowanie dzisiaj dzięki łatwo dostępnemu pełnowymiarowemu modelowi Pi, detalicznemu kluczowi Wi-Fi i detalicznemu hubowi USB. To bezcenne.
EDP
Wielkie dzięki za wszystkie te informacje! Na razie będę kontynuować z pi ^ ^
jaumard
2

Derek Molloy w swojej książce „Exploring Raspberry Pi” z 2016 r. Nie zaleca RPi do projektów komercyjnych: „Platforma RPi nie jest idealna do opracowywania projektów, które prawdopodobnie zostaną wprowadzone na rynek. Platforma Raspberry Pi w dużej mierze wykorzystuje oprogramowanie typu open source (niektóre obiekty BLOB z zamkniętym kodem źródłowym używane z GPU, ale nie jest to sprzęt typu open source ... Ponadto licencja bootloadera Broadcom3 wyraźnie stwierdza, że ​​jego redystrybucja w formie binarnej jest dozwolona tylko wtedy, gdy „będzie używana tylko do celów programistycznych dla , działa lub używa urządzenia Raspberry Pi. „Jest mało prawdopodobne, aby taka licencja przeniosła się na produkt własnego projektu.” Jaka jest to ważność?

Oto link do tej strony w książce.

https://books.google.com/books?id=ro0gCwAAQBAJ&pg=PA7&lpg=PA7&dq=raspberry+pi+broadcom+bootloader+license&source=bl&ots=0Sc1gVQtw0&sig=qE5PY1YTnNaZ_u9Bevf4Z-pgXpY&hl=en&sa=X&ved=0ahUKEwiPxoHQpovRAhVL9YMKHb0tBncQ6AEIQDAF#v=onepage&q=raspberry% 20pi% 20broadcom% 20bootloader% 20licencja i f = fałsz

użytkownik58697
źródło
1
Witamy w Raspberry Pi! Proszę wziąć wycieczkę i odwiedzić HelpCenter , aby zobaczyć, jak działają tutaj rzeczy. Pamiętaj, że pytania uzupełniające nie powinny być publikowane jako odpowiedzi. Jaka jest tego ważność? sprawia, że ​​brzmi jak nowe pytanie ... Czy to?
Ghanima