Jeśli zasilę mojego Pi z GPIO, czy mogę wykryć, że nie jest zasilany przez USB?

11

Chciałbym stworzyć rozwiązanie zasilania rezerwowego dla mojego Raspberry Pi i chciałbym, aby pojawiło się powiadomienie, że Raspberry Pi działa na tym zasilaniu rezerwowym. To powiadomienie musi mi powiedzieć, że coś się wydarzyło i kończy mi się czas.

Czy mogę wykryć zasilanie przychodzące przez GPIO zamiast USB?

Użytkownik7391
źródło
Co się stanie, jeśli będziesz mieć włączone GPIO i USB? Hmmm. Nic?
Piotr Kula,

Odpowiedzi:

7

O ile mi wiadomo, nie możesz.

Ale używając bardzo prostej elektroniki, możesz. Najprostszą i najprostszą opcją jest użycie 2 pinów GPIO jako wejścia (po jednym dla każdego zasilacza).

Podłącz oba zasilacze (oprócz ich normalnego podłączenia, aby faktycznie zasilać) przez niektóre rezystory (dla bezpieczeństwa i regulacji poziomu napięcia !!) do tych styków GPIO.

W oprogramowaniu po prostu odczytujesz oba piny. Jeśli oba mają wartość „1” (czyli 5 V lub 3,3 V), oba zasilacze działają dobrze. Jeśli jeden z tych pinów wejściowych ma wartość „0”, podłączony zasilacz jest wyłączony i można podjąć odpowiednie działania w oprogramowaniu.

Dostępnych jest więcej wariantów tej bardzo podstawowej wersji, które wykorzystują tylko jeden pin wejściowy GPIO, ale potrzebne zewnętrzne komponenty elektroniczne staną się nieco bardziej złożone.

Uwaga: Zasilanie przez GPIO wiąże się z pewnym ryzykiem, ponieważ bezpiecznik półprzewodnikowy jest omijany, więc przynajmniej będziesz musiał użyć zabezpieczenia przed brakiem w alternatywnym połączeniu zasilania.

Ten mały schemat poniżej powinien wykonać zadanie, będziesz potrzebować dwóch z nich (po jednym dla każdego zasilacza)

Mały schemat wykrywania, jeśli działa zasilacz

Przed podłączeniem ich do Raspberry Pi, zmierz napięcie wyjściowe dla Raspberry i styków GPIO, diody 1N4001 zwykle mają spadek napięcia około 0,7V, ale ta dioda jest diodą ogólnego przeznaczenia, nie są one bardzo precyzyjne. Napięcie dla Pi nie powinno przekraczać 5 V, a dla pinu GPIO nie powinno przekraczać 3,3 V.

Zmieniając ten schemat i używając regulatora napięcia LM317 (i nadając mu prawidłowe wartości rezystora na pinie ADJ, możesz ponownie podłączyć zasilacz „z półki”), ale wymaga to więcej komponentów. Ten zasilacz „z półki” może wynosić 7,5 V lub 9 V.

Inna wersja używająca LM317

LM317 potrzebuje 2 kondensatorów, których nie ma na tym schemacie, sprawdź je w arkuszu danych LM317.

ikku
źródło
Tak, wciąż jestem trochę niejasny. Czy używam 2 pinów GPIO jako uziemienia? Czy możesz opublikować schemat, jeśli jest to duży problem?
User7391
1
Oba GPIO odczytują tę samą wartość, chyba że oddzielisz dwa zasilacze diodami. Dodatkowy spadek napięcia diod może powodować problemy z niezawodnością
John La Rooy,
Później dzisiaj stworzę mały schemat, ale gnibbler ma rację, potrzebne są diody, więc musimy zrekompensować spadek napięcia, co oznacza, że ​​nie można już używać „półkowych” zasilaczy USB.
ikku
Doskonałe schematy. Jestem ciekawy, jakiego programu użyłeś do ich stworzenia?
User7391
Zostały one wykonane przy użyciu gEDA, tylko na ten czas, zwykle używam KiCada.
ikku