Czy można immersyjnie schłodzić urządzenie?

12

Czy w związku z ostatnimi pytaniami dotyczącymi podkręcania (tj. Jakie są możliwości podkręcania? ) Można zanurzyć Raspi?

Przypuszczalnie taki system musiałby polegać na znalezieniu nietoksycznego, nieprzewodzącego i taniego chłodziwa.

Istnieje także fizyka gotowania - chociaż wrzący płyn chłodzący byłby najbardziej skuteczny, wymagałby bardziej wyrafinowanego poziomu powstrzymywania, aby uniknąć ulatniania się oparów.

winwaed
źródło
3
Czy masz na myśli coś takiego, co robią Green Revolution i Liquid Blade? Ich płyny chłodzące doskonale spełniają wymagania. Co za intrygujący pomysł. (Oczywiście, w końcu wydajesz kilkaset dolców na chłodzenie komputera za 35 dolarów.)
Ray Depew,
Myślałem, że odpowiedziałem. Tak, tego rodzaju rzeczy, chociaż miałem na myśli stare Crays. Gdyby budowano przetaktowaną Bramble, wiele raspisów mogłoby znajdować się w tym samym zbiorniku.
wygrał
Widziałem komputer chłodzony w kadzi oleju roślinnego . Oczywiście kluczem tutaj jest płyn nieprzewodzący. Ponadto nie wszystkie urządzenia peryferyjne nadają się do zanurzania, ale większość z nich jest typu do druku.
Adam Houldsworth,

Odpowiedzi:

13

Chociaż zanurzanie Raspberry Pi może być możliwe, obecnie nie ma zbyt wielu powodów, aby to robić.

Trwa dyskusja na temat radiatorów i chłodzenia, ale ogólny konsensus jest taki, że ostatecznie nie jest to konieczne, nawet jeśli jest to możliwe . W poprzednim linku Gert van Loo, który jest częścią fundacji Raspberry Pi, mówi:

Wiem, że dla wielu osób brzmi to dziwnie, ale temperatura nie jest czynnikiem ograniczającym ten układ. Działa lub nie działa. Chłodzenie układu może przynieść ci ułamek prędkości, nigdy więcej.

Jeśli dodanie radiatora jest w najlepszym razie marginalne, trudno sobie wyobrazić, że zanurzające chłodzenie Raspberry Pi jest konieczne lub nawet możliwe.

ramblinjan
źródło
1
Muszę przyznać, że było to zabawne pytanie o przekraczanie limitów, ale interesująca jest kwestia znacznie bardziej rozsądnego radiatora!
wygrał
4

W celach edukacyjnych możesz wypróbować chłodzenie ciekłej parafiny, jak tutaj: http://aquariuspc.it/eng_main.php

Xiro Labs
źródło
2
To jest mentalne! Uwielbiam to +1
Piotr Kula
2

Widziałem, jak ludzie budują całe komputery stacjonarne w akwariach i używają oleju mineralnego jako chłodziwa. W celach informacyjnych spójrz na wideo .

Wyobrażam sobie, że jeśli chcesz, możesz zrobić coś podobnego z Pi, ale pod względem wydajności nie będzie on zbyt duży. Pi wykorzystuje układ SoC, a pamięć RAM znajduje się na górze procesora, więc skutecznie chłodząc układ, ochładzasz pamięć RAM. Chociaż powoduje to, że procesor działa nieco chłodniej.

Należy pamiętać, że Pi jest zaprojektowany do pracy pasywnie chłodzonej i i tak będzie przepustnicą termiczną tylko w 85 ° C.

W przypadku ekstremalnego podkręcania ciekły azot to droga naprzód, spójrz na to .

Darth Vader
źródło
Czy ryby wierzyły, że jest to szczególnie skuteczne?
uhoh