W jaki sposób Raspberry Pi jest „open source”, jeśli używa ARM?

15

Wszystko, co słyszałem o Raspberry Pi, to fakt, że jest to SoC typu „open source”. Widzę jednak, że procesor wewnątrz BroadCom SoC jest układem ARM.

Moje zrozumienie sprzętu open source jest to, że każdy pojedynczy element sprzętowy musi być open source, aby jednostki jako całości za BHP. Ale jeśli ARM jest zastrzeżony, to w jaki sposób RPi może być BHP?!?

smeeb
źródło
3
Jak zauważa Recantha, nie jest to sprzęt typu open source. Korzysta głównie z oprogramowania o otwartym kodzie źródłowym, ponieważ jest to najprostszy sposób, aby cokolwiek zrobić dla czegoś takiego.
złotowłosy
2
Eben Upton zauważył, że inżynierowie koncentrują się na RPi na kosztach, a nie na otwartości.
cspirou

Odpowiedzi:

15

Raspberry Pi nigdy nie utrzymywał, że Pi jest open source. Jest wiele jego części, zwłaszcza oprogramowanie, które jest open source, ale nie wszystko jest. Skrytykowano Pi za posiadanie części, które są zamkniętym źródłem, jednak biorąc pod uwagę, że celem Pi jest edukacja dzieci, otwarte pozyskiwanie wszystkiego nie jest traktowane priorytetowo.

recantha
źródło
1
Zwłaszcza wczesny bootloader nie jest oprogramowaniem typu open source. Zauważ, że bootloader 0-go stopnia to tak naprawdę oprogramowanie układowe GPU ... system tak się urósł
płatek płatkowy
4

Nie jestem pewien, gdzie masz wrażenie, że Pi (lub cokolwiek innego w tym zakresie) to „SPRZĘT open source”.

Na pewno nie jest… działa jednak na oprogramowaniu SOC z oprogramowaniem Open Source, które zawiera procesor graficzny z mikrokodem, który jest „obiektem typu blob” o zamkniętym źródle (musi być z dwóch bardzo dobrych powodów - (1) możesz wykonać H264 , Dekodowanie wideo MPEG i VC1 na GPU (a to oznacza, że ​​wymagana jest opłata licencyjna, aby zachować zgodność z prawem) oraz (2) krzem GPU to starożytny projekt z wieloma „nieudokumentowanymi funkcjami” (więc każdy, kto zmienia mikrokod jedna funkcja ryzykuje „zerwanie” jej działania w innych, pozornie niezwiązanych funkcjach)

Chociaż zgodziłbym się z tym, że brak dostępu do mikrokodu GPU stanowi pewną niedogodność, szczególnie dla każdego, kto chce osiągnąć rzeczywistą wydajność z Pi, nigdy tak naprawdę nie był skierowany do niczego innego niż dzieci w szkole (najwyraźniej „ „Hobbiest” przyszedł trochę później…)

Z drugiej strony, gdzie jeszcze można uzyskać tyle „darmowego” oprogramowania (i tyle „bezpłatnej” pomocy) w systemie za mniej niż 30 USD?

Piman
źródło
„lub cokolwiek innego w tym zakresie” -> Istnieje sprzęt typu open source ; przykładem najbliższym do pi byłby BeagleBoard. Jest to jednak dość rzadkie, szczególnie w dziedzinie komputerów / laptopów. Zauważ, że oprogramowanie FOSS , o którym mówisz, działa na czymkolwiek, ewoluuje od dziesięcioleci i nie zostało zaprojektowane specjalnie dla pi - to po prostu zmiana marki. Uważam, że Fundacji Rpi nie zależy w ten czy inny sposób na otwartym projekcie, chyba że jest to dla nich wygodne.
Złotowłosa
1
„Oprogramowanie typu open source w SOC, które zawiera procesor graficzny z mikrokodem, który jest„ kroplą ”zamkniętego źródła, co w zasadzie czyni go nawet w przypadku zamkniętego źródła na poziomie oprogramowania. Musi istnieć tylko jeden składnik oprogramowania w systemie, który ma być źródłem zamkniętym, aby cały system był źródłem zamkniętym. Również dodatkowe dla niektórych cennych dla innych niepotrzebne oprogramowanie, które jest wstępnie zainstalowane na większym obrazie Raspbian (od Jessie mamy wersję Lite i nie-lite) ma pewne solidne zamknięte aplikacje źródłowe.
rbaleksandar
Wierzę, że fakt, że bootloader SoC jest zamkniętym źródłem, niewiele się zmienia, ponieważ i tak pamięć jest programowalna jednorazowo.
jiggunjer
0

Istnieje wiele różnych licencji typu open source. Z każdą licencją definicja open source może być zupełnie inna w odniesieniu do tego, co należy udostępniać, a co należy zezwalać lub odmawiać z punktu widzenia ponownego wykorzystania i redystrybucji.

Większość wartości sprzętowej dostarczanej przez Raspberry Pi jest zawarta w Broadcom BCM2837 SoC (Raspberry Pi 3 i późniejsze, również używany w niektórych wersjach Raspberry Pi 2). Niniejszy kodeks nie jest udostępniany na zasadach otwartych iz powodów, które mnie nie znają, nie wydaje się, aby ogólna dostępność rynku lub dokumentacja była dla niego publicznie dostępna.

Żaden główny dystrybutor nie wymienia tego układu scalonego na sprzedaż, ani Broadcom nie udostępnia arkusza danych do pobrania na swojej stronie internetowej.

ngm_code
źródło