system plików tylko do odczytu po ponownym uruchomieniu

11

Używam ArchLinux na Raspberry Pi B +. Jeśli zrestartuję go za pomocą shutdown -r, zawsze dostanę system plików tylko do odczytu po ponownym uruchomieniu i muszę go zresetować za pomocą sudo mount -o remount,rw /. Czy shutdown -rwdzięczny restart nie dotyczy systemów plików? Wersja jest Linux computer001 3.18.3-3-ARCH #1 PREEMPT Mon Jan 26 20:10:28 MST 2015 armv6l GNU/Linux.

KernelPanic
źródło
1
Powinieneś zajrzeć do swoich dzienników i sprawdzić, czy jest tam jakieś wyjaśnienie. Zauważyłem pewne niespójności WRT dotyczące zamykania / ponownego uruchamiania po aktualizacjach oprogramowania układowego, chociaż nie specjalnie.
złotowłosy
@Goldilocks, nie znalazłem nic istotnego dotyczącego systemu plików.
KernelPanic

Odpowiedzi:

21

W /boot/cmdline.txt dodaj rw tuż przed rootwaitem

Administrator
źródło
1
Dzięki, rozwiązało to mój problem. Ale dlaczego wcześniej nie było to konieczne?
bortzmeyer
2
To także naprawiło mój problem. Ten problem wystąpił po aktualizacji Raspbian z Wheezy do Jessie. Jessie przeniosła mnie do systemd, więc podejrzewam, że przy rozruchu było coś, co wcześniej automatycznie zamontowało mój system plików jako rw. W moim rozumieniu montowanie nie jest niczym niezwykłym, /ponieważ ropóźniej proces rozruchu zamienia go ponownie na rw(tak, że system może systemu fsckplików, jeśli chce). Być może /etc/init.d/checkroot.shlub /etc/init.d/mountkernfs.shgdzie był montowany?
johnboiles