Czy mogę używać kabli PATA do GPIO?

24

Złącze GPIO Raspberry wygląda bardzo podobnie do starych złączy Parallel-ATA . Mam kilka zapasowych kabli taśmowych dyskietek / HDD PATA. Czy mogę używać tych kabli do GPIO? Wiem, że GPIO ma 26 pinów, dyskietka ma 34, hdd ma 40, ale złącze GPIO znajduje się na krawędzi płytki, więc złącze może się po prostu nakładać.

Czy mogę używać tych kabli, czy specjalny kabel (jak ten ) jest koniecznością?

asalamon74
źródło

Odpowiedzi:

17

40-pinowy kabel dysku twardego prawdopodobnie nie będzie pasował. Często mają zatkany styk 20 (więc musi być nieobecny w złączu męskim), aby zapobiec niewłaściwemu podłączeniu złącza.

Zwykle można użyć 34-stykowego kabla dyskietek. Pamiętaj jednak, że grupa siedmiu drutów jest zwykle skręcona (tj. Połączona w przeciwnej kolejności od jednego końca kabla do drugiego). (Wyjaśnione tutaj dalej ). Nie zapomnij wyregulować wyprowadzenia na płycie slave, aby to zrekompensować!

Ale zawsze możesz zrobić własny kabel .

finnw
źródło
1
Znalazłem leżący stary kabel IDC. Działa świetnie. Nie ma żadnych zablokowanych pinów, a także nie ma skręconych drutów. Sprawia, że ​​rzeczy są nieco prostsze. Minusem jest to, że jest znacznie dłuższy niż to konieczne. embeddedartists.com/products/acc/acc_idc_50.php
Kibbee
40-pinowe kable ATA działają dobrze, dla 40-drożnego GPIO na Raspberry Pi B i Pi 2. Upewnij się tylko, że złącze nie ma zablokowanego gniazda na pinie 20.
Greenonline
Rzeczywiście, stare kable 40-pinowe (standardowa gruba wersja) działają świetnie. 80pin (mniej starsza wersja mikrokabli) nie. Kiedy zbieram te kable ze starych komputerów stacjonarnych, wyjmuję również przełączniki, diody LED i brzęczyk! Tylko prawdziwe stare płaskie kable (około 20 lat) są łatwe do lutowania. Mniej starsze są zbyt cienkie i mogą stanowić problem przy lutowaniu. Więc lepiej ich nie tnij.
EDP
7

Krótka odpowiedź brzmi NIE, nie można używać 40-pinowych kabli ATA / IDE dla GPIO na PI.

Chociaż łatwo jest uzyskać kable bez zablokowanego styku, głównym problemem jest to, że każde złącze wewnętrznie zwiera siedem złączy razem . Jest tak, ponieważ w specyfikacji ATA wszystkie są uziemione, ale może to być terminal dla twojego pi.

Sprawdziłem to za pomocą standardowego (80-żyłowego) kabla zakupionego od Maplin.

Zwarte piny to 2,19,22,24,26,30 i 40, które, jeśli nie będziesz ostrożny, podłączą 3V3 do kilku linii GPIO i DNC (Do-Not-Connect), który prawdopodobnie się usmaży jesteś pi, jak tylko go włączysz.

Jeśli jesteś ostrożny (lub masz szczęście), możesz go tak ustawić, aby łączył tylko linie GPIO, w takim przypadku, dopóki utrzymasz wszystkie te linie na tym samym poziomie (np. Wszystkie na niskim poziomie), możesz to zrobić.

Aeron Buchanan
źródło
2
zgodnie z tym instructables.com/id/… 80 pinów kabla drutowego jest zwartych jak opisano. 40-pinowy drut jest bezpieczny.
Broncha
1
Właśnie to zweryfikowałem na 40-żyłowym kablu i wspomniane piny nie są zwarte
Broncha
Kabel 80-żyłowy to nie to samo, co 40-pin. 40-pinowe kable ATA działają dobrze, dla 40-drożnego GPIO na Raspberry Pi B i Pi 2. Upewnij się, że złącze nie ma zablokowanego gniazda na pinie 20.
Greenonline
4

Kable dyskietek zawsze wyglądały tak

MB==========B=><=A

Gdzie ><jest grupa skręconych drutów. Ostrym nożem można odciąć przewody tuż za złączem B i zachować MB======Bczęść

Myślę, że niektóre późniejsze miały tylko dwa złącza, tj. brak wtyczki do napędu B. W takim przypadku możesz ostrożnie podważyć złącze i przesunąć je w dół za zakrętem. Może to być trudne, ponieważ zaciski blokujące są bardzo kruche

John La Rooy
źródło
Bardzo łatwo jest podważyć 7 szarych kabli, obrócić je i włożyć z powrotem. Za pomocą wykałaczki wcisnąć je z powrotem. Zrobił to wiele razy, działa świetnie. Jednak 3 razy na 4 czarne plastikowe klipsy blokujące pękną po otwarciu. Jeśli łatwo odciążysz kabel podczas odłączania złącza od Pi, nie będzie to jednak problemem.
EDP
4

Odkąd wiem, że pojawi się w przyszłości. Chciałem zrobić to samo i użyłem kabla napędu dyskietek ze starego komputera. Oznacziłem, które piny na Pi odpowiadają pinom na drugim końcu kabla. Mam nadzieję, że to pomoże komuś w przyszłości!

Oznaczone szpilki na Pi

Oto wyprowadzenie kabla dyskietki w celach informacyjnych.

Pinout kabla dyskietki

Willem Ellis
źródło
Wierzę, że masz to do tyłu - zwróć uwagę na kwadratową podkładkę lutowniczą na spodzie płyty. To wskazuje pin 1.
Richard Hansen,
Tak, ale wskazuję, gdzie poszedłby pin 1 kabla dyskietki. Liczby są zgodne z tym, którego pinu kabla napędu dyskietek użyłbyś na drugim końcu, aby uzyskać dostęp do tego pinu. Ponieważ w kablu jest skręt.
Willem Ellis,
1

Tak, możesz, ale jest nieco większy.

Używam flexu, aby przeciąć kabel IDE dla 26-stykowego GPIO i podłączyć go do mojego kontrolera silnika w oparciu o L9110.

To jest bardzo proste i działa bardzo dobrze.

Nożyce, pistolet lutowniczy, szlifierka kątowa i kable taśmowe

Francesco Amirante
źródło