Raspberry Pi uruchamia się ponownie po podłączeniu urządzenia USB

15

My Raspberry Pi uruchamia się ponownie po podłączeniu niektórych urządzeń USB. Nie sądzę, że jest to problem z zasilaniem - używam zasilacza 5v 30A (ATX SMPS) i widzę, że występuje w dwóch wersjach systemu operacyjnego - (debian i Raspbian).

Urządzenia, z których korzystałem, to klucz EDiMAX WiFi i klucz USB RTL2832. Podłączenie tych urządzeń przed uruchomieniem działa dobrze.

Jaki może być powód ponownego uruchomienia i jak tego uniknąć?

Lord Loh.
źródło
Nie wykluczałbym problemu z zasilaniem; Sugeruję wypróbowanie adapterów Wi-Fi w zasilanym koncentratorze USB. Czy próbowałeś także podłączyć urządzenie przed uruchomieniem?
Steve Robillard,
Podłączenie urządzenia przed uruchomieniem działa dobrze.
Lord Loh.

Odpowiedzi:

19

Niestety jest to oczekiwane zachowanie. Przynajmniej w nowszych wersjach RaspberryPi, w których usuwane są polifuse USB (wersja 2.0 i niektóre płyty z wersji 1.0). Ponieważ teraz (prawie) nie ma oporności na porty USB (w celu wyeliminowania spadku napięcia), jeśli podłączasz urządzenie USB dużej mocy na gorąco, nastąpi nagły wzrost zapotrzebowania, co może spowodować ponowne uruchomienie.

Można temu zapobiec, ale większość z nich polega na zmianach sprzętowych - obejściu polifuse F3, wymianie kondensatora, wymianie rezystorów 0R na wyjściu USB itp. Istnieje jednak jedno proste rozwiązanie (oprócz wcześniejszego podłączenia urządzeń USB z uruchomionym Pi) - użyj zasilanego koncentratora USB i podłącz urządzenia bezpośrednio do tego koncentratora zamiast bezpośrednio do RaspberryPi.

Krzysztof Adamski
źródło
Czy przedłużacz USB nie zwiększyłby nieco oporu i nie ograniczyłby prądu rozruchowego? A może to mieć jakikolwiek efekt, to bardzo długi kabel?
Marki555,
Typowy kabel USB o długości 1 m będzie prawdopodobnie miał rezystancję ~ 0,25 - 0,5 oma. Nie sądzę, że to coś zmieni.
Krzysztof Adamski,
Mam ten sam problem z tarczą USB Zero4U (wersja 1.2) na Raspberry Pi (nie W, wersja 1.3). Ta tarcza jest zasilana i komunikuje się przez piny pogo. Czy przyczyna może być taka sama?
Luke Hutchison