Czy można korzystać z Raspberry Pi Zero w pełni bezpłatnym oprogramowaniem?

23

W przeglądzie Free Software Foundation z maja 2013 r. Komputerów jednopłytowych stwierdzono , że Raspberry Pi ma poważne wady do użycia w wolnym (darmowym) środowisku oprogramowania:

Raspberry Pi wymaga niewolnego oprogramowania do uruchomienia. Nie może osiągnąć punktu uruchomienia wolnego oprogramowania, chyba że ten niewolny program jest częścią zainstalowanego oprogramowania systemowego. ... Ten niewolny program startowy wpływa na oba modele Raspberry Pi.

Czy nowy Raspberry Pi Zero jest wolny od wymogu używania niewolnego (zastrzeżonego) oprogramowania?

sampablokuper
źródło
3
Nawet nie wiedziałem, że RPi wymaga oprogramowania innego niż libre do uruchomienia ... Dzięki!
Morgan Courbet
2
Co ciekawe, zgodnie z Twoim linkiem, nie ma SBC, które nie mają poważnych lub śmiertelnych wad.
user19474,
@ user19474, tak, rynek SBC rozczarowuje pod tym względem (podobnie jak rynek komputerów osobistych, pomimo genialnych wyjątków, takich jak Novena ). Pi jest jednak tak złe, jak to tylko możliwe; co najmniej wiele innych płyt jest możliwych do użycia we wszystkich istotnych aspektach, bez wymagania niewolnego oprogramowania i dostępne są obejścia umożliwiające brakujące funkcje przy użyciu wolnego oprogramowania. Mam nadzieję, że FSF dokona w pewnym momencie przeglądu płyt Acme ; wydają się obiecujące. I oczywiście mam nadzieję, że RPi w końcu się poprawi.
sampablokuper

Odpowiedzi:

21

Nie. Pi Zero wykorzystuje system BCM2835 na układzie, który łączy procesor i kartę graficzną VideoCore 4 - to samo podstawowe SoC jak w modelach Pi A / B / +, chociaż z większą częstotliwością zegara (co niekoniecznie oznacza, że ​​został wyprodukowany inaczej 1 ).

Rozumiem, że GPU ładuje procesor i ładuje do niego jądro. Chociaż jądro może być czymkolwiek, włącznie z linuksem, który w swojej waniliowej formie spełnia standardy FSF dotyczące darmowego / darmowego oprogramowania open source, oprogramowanie układowe wymagane dla GPU pochodzi z zamkniętego źródła.

Jestem prawie pewien, że nie waniliowe jądro Raspberry Pi , które prawdopodobnie działa na Zero, kwalifikuje się jako FOSS. Bity dodane dla BCM2708 (z których 2835 jest implementacją) nie są zastrzeżone. Innymi słowy, fakt, że nie został on włączony do jądra wanilii, nie jest kwestią licencyjną.

Tak więc jest to w tym względzie to samo, co poprzednie Pi i prawie wszystkie komputery ogólnego przeznaczenia obecnie dostępne na rynku, które używają oprogramowania układowego dla BIOS lub (U) EFI. Patrząc na artykuł, który podłączyłeś, problem z innymi komputerami jednopłytkowymi wydaje się najczęściej być oprogramowaniem układowym dla komponentów urządzeń peryferyjnych (Wi-Fi, VPU / GPU itp.).


1. Wydaje mi się, że tak nie było, a to częściowo odzwierciedla udane przetaktowywanie gangu pi - gratulacje!

Złotowłosa
źródło
2
Klimat, który czerpię z Fundacji, nie jest dla nich priorytetem; w rzeczywistości nie jestem pewien, czy im zależy na tym problemie (tak, przy okazji). Jednak jako produkt nigdy nie dotarłby tak daleko, jak to możliwe bez dostępności i możliwości dostosowania systemu operacyjnego FOSS, takiego jak Debian. Tak ja to widzę jako swego rodzaju lek bramy, gdzie brama jest, mam nadzieję, głównie do ideologii libre ...
Złotowłosa
2
@sampablokuper: Więc nie będziesz używać komputera Dell, HP, Acer, Sony czy Hitachi? Wszystkie używają niewolnego systemu BIOS. Wspomniane „oprogramowanie” to w zasadzie BIOS. Ale urządzenia wbudowane nie mają BIOS-ów w stylu PC (osobiście nie sądzę, żeby komputery miały też BIOS), zamiast tego mają bootloadery. Program ładujący to po prostu bardziej kompletny BIOS niż BIOS.
slebetman
2
@slebetman oprogramowanie wideo videocore to znacznie więcej niż tylko BIOS. Jest to pełny system operacyjny działający na innym procesorze, z priorytetowym dostępem do MMU i możliwością uprzedzenia rdzenia ARM. Nie można nawet zdemontować oprogramowania układowego, aby zobaczyć, co robi, ponieważ nawet zestaw instrukcji jest zastrzeżony. Komputery nie mają żadnej z tych „funkcji”, najbliższy im jest Intel AMT, który można wyłączyć. Zbliżoną analogią byłoby oprogramowanie wewnętrzne dysków twardych.
Alistair Buxton
1
@slebetman, nie, nie planuję kupować żadnego z nich. Wolę użyć czegoś, co może uruchomić Libreboot / Coreboot . Alistair Buxton, AMT jest uzasadnionym problemem . Ten wątek komentarzy jest jednak coraz bardziej nie na temat. Nie mówmy już więcej o innych systemach i pozostańmy komentarzami (jeśli w ogóle) skupieni na tym, czy Pi Zero nadaje się do użytku z całkowicie wolnym oprogramowaniem. Przy odrobinie szczęścia Fundacja Pi ostatecznie wyda odpowiedni kod na podstawie bezpłatnej licencji. Mam nadzieję!
sampablokuper
2
@sampablokuper Być może zainteresuje Cię rpi-open-firmware . Działa nieco (potrafi minimalnie uruchomić Linuksa), ale nie obsługuje jeszcze HDMI, audio, DPI, DSI itp.
Szczoteczka do zębów