Czy Pi3 Wi-Fi obsługuje 5 GHz i czy potrzebuje dodatkowej anteny?

35

Zastanawiałem się, czy wbudowane Wi-Fi obsługuje sieci 5 GHz?

Czy do poprawnego działania będzie potrzebna antena zewnętrzna?

oleole
źródło
Obawiam się, że nie ma złącza anteny zewnętrznej.
EDP
1
Sądzę z informacji zawartych w tym pytaniu , że może on obsługiwać tylko 2,4 GHz
Wilf

Odpowiedzi:

37

Moduł sieciowy to BCM43438. Mam problem ze znalezieniem źródła, któremu w pełni ufam, ale z pobieżnego widoku wygląda na to, że obsługuje on jedynie 2,4 GHz. Ponieważ podstawa Raspberry Pi nie określa, założenie braku 5 GHz byłoby normalne.

Obraz na raspi.tv pokazuje bardzo kompaktową antenę. Odbiór z domyślną anteną może nie być gwiezdny, ale tak naprawdę nie dowiemy się, dopóki nie zacznie wchodzić w ręce recenzentów.

Obraz modułu bezprzewodowego

Obraz anteny

Edytuj :

Jak zauważył @EDP, wydaje się, że jest tylko jedna antena Wi-Fi. To dodatkowo sugeruje, że dostępna jest tylko obsługa 2,4 GHz.

Jacobm001
źródło
Na tym zdjęciu antena znajduje się po przeciwnej stronie, tuż obok układu. To kiedyś było gdzie diody LED Pi2 gdzie. Wydaje się, że jest to mały moduł, a nie prosty gwint na płytce drukowanej, jak większość producentów robi dla zintegrowanych anten.
EDP
@EDP: ups, zapomniałem drugiego zdjęcia ... Mam nadzieję, że to wyjaśni.
Jacobm001
6
Mam RPI3 załadowany Raspbian, może on pracować tylko z częstotliwością 2,4 GHz
nos
3
Ingenic Newton2 wykorzystuje również układ BCM43438, a jego stan cechy: "pojedyncze pasmo 2,4 GHz IEEE 802.11 b / g / n.
goobering
1
Arkusz danych BCM43438 potwierdza, że ​​„Układ zawiera WLAN IEEE 802.11 b / g / n MAC / pasmo podstawowe / radio 2,4 GHz WLAN: cypress.com/file/298076/download
Arto Bendiken
5

Możesz uruchomić:

sudo iwlist wlan0 scan

... które powinny pokazać wszystkie nadające kanały Wi-Fi.

Zauważysz, że wszystkie częstotliwości są w zakresie 2,4 GHz. Do 5 GHz potrzebujesz adaptera USB 5 GHz i kompatybilnego routera Wi-Fi.

Mam nadzieję, że to pomaga!

powrócić
źródło
1
jeśli nie znaleziono polecenia iwlist:apt-get install wireless-tools
Halil Kaskavalci
4

Zgodnie z tym artykułem (przepraszam, to po niemiecku) nowy Raspberry Pi obsługuje tylko sieć Wi-Fi 2,4 GHz.

msrd0
źródło
3

Do Twojej wiadomości Raspberry Pi 3B + obsługuje 5 GHz - możesz zobaczyć dostępne częstotliwości za pomocą tego polecenia:

iw list

Aby skonfigurować punkt dostępu za pomocą hostapd, musisz ustawić następujące ustawienia w pliku hostapd.conf (kanał może różnić się między 34-165 - patrz dane wyjściowe z listy iw):

hw_mode=a
channel=36
Pierz
źródło
2

edytowane na podstawie komentarzy

Pi3 wykorzystuje bezprzewodowy „combo” chip BCM43438. Broadcom nie ma strony produktu (którą mogłem znaleźć). Wygląda jednak na to, że należy do tej samej rodziny układów co BCM4334:

https://www.broadcom.com/products/Wireless-LAN/802.11-Wireless-LAN-Solutions/BCM4334

Ponieważ jest to starszy układ z tej samej rodziny, który obsługuje zarówno 2,5, jak i 5 GHz, wydaje się, że była to prawdopodobnie co najmniej dostępna opcja dla projektantów Pi3. Chyba będziemy musieli zdobyć jednego, aby się upewnić.

Antena jest wbudowana w płytkę, a układ prawdopodobnie ma do tego pin. Zgodnie z wydaniem produktu „… jedyną zmianą jest położenie diod LED, które przesunęły się na drugą stronę gniazda karty SD, aby zrobić miejsce dla anteny”.

evlrbot
źródło
1
Podałeś link do niewłaściwego układu.
Jacobm001
2
Widziałem dokładnie ten sam link, którego użył Makezine pewnego dnia. Nie sądzę, że układ, z którym się łączysz (BCM4334), jest taki sam, jak układ użyty w Pi (BCM43438).
goobering
Mój błąd! Ten, z którym się połączyłem, to 4334, a nie 4343 8. Nadal jest to jednak chip BCM lub Broadcom, a ten, z którym się połączyłem, jest prawdopodobnie przodkiem tego na Pi3, ponieważ ich liczby są ściśle zsekwencjonowane. Ta wiki nie wydaje się mieć pełnej specyfikacji, ale zawiera listę generacji układów. wikidevi.com/wiki/Broadcom
evlrbot
Narzędzie wyszukiwania na stronie Broadcom to śmieci. Witryna dostawcy nie może jawnie - i bez ostrzeżenia - pokazywać układ 4334 podczas wyszukiwania układu 4343.
EDP
1

Mój pokazuje moją bezprzewodową wersję 2.4, ale nie moją 5.0, więc powiem, że nie obsługuje wersji 5.0 w dostarczonej postaci.

Philip C Roberts
źródło
Chociaż odpowiedziałeś na pytanie, może być miło, jeśli odpowiedziałeś na drugą część pytania i podałeś także kilka istotnych szczegółów.
Darth Vader
To tyle, ile wiem, spojrzałem na dostępne sygnały Wi-Fi i moje 5.0 nie pokazało się.
Philip C Roberts
0

Nie, przeczytałem tylko 2,4 GHz.

Na podstawie dokumentów FCC wygląda na to, że nowy Raspberry Pi 3 obsługuje Bluetooth i WiFi, ale wydaje się, że obsługuje tylko sieci 2,4 GHz, a nie 5 GHz. http://liliputing.com/2016/02/raspberry-pi-3-to-feature-on-board-wifi-bluetooth.html

Nie, przeczytałem, że ma „antenę chipową”.

Radio jest podłączone do małej anteny ceramicznej do montażu powierzchniowego. http://www.allaboutcircuits.com/news/raspberry-pi-3-is-here-but-is-it-a-worthy-successor/

pd_au
źródło
3
Skąd wiesz, że to tylko 2,4 GHz?
Jacobm001
1
Zgodnie z screenem adafruitowym w certyfikacji testu FCC będzie czwarta linia. Więc twoja odpowiedź jest prawidłowa, ale bez żadnego dowodu.
Steve Robillard
Jeśli możesz rozszerzyć swoją odpowiedź, podając linki do miejsca, w którym przeczytałeś te fakty oraz cytat lub krótkie streszczenie, znacznie poprawiłoby to twoją odpowiedź.
Greenonline,