Dodaj zewnętrzną antenę do Pi 3

38

Makezine napisał dziś rano o Pi 3 i zawierał nieco zwodniczą sekcję:

Zdjęcie tyłu Pi 3

Inną interesującą rzeczą z tyłu płyty, tuż obok układu bezprzewodowego radia, jest coś, co wygląda jak niezamieszkana antena UFL, oznaczona J13 na jedwabnym ekranie. Po prostu widać antenę płyty na powyższym obrazku po drugiej stronie płytki bezpośrednio pod niezapełnionymi stykami.

Chociaż nie otrzymamy żadnego wsparcia od Fundacji - złamałoby to warunki ich certyfikacji FCC, aby to udokumentować - nie mogę się doczekać pierwszego hacka, aby dodać kantenę do Raspberry Pi albo odlutowując on- antena pokładowa lub korzystanie z tych niezamieszkanych podkładek z tyłu płyty. Tanie Wi-Fi dalekiego zasięgu jest w zasięgu ręki Pringle'a.

Czy wydaje się prawdopodobne, że do padów J13 pokazanych na powyższym obrazku można podłączyć antenę dalekiego zasięgu? Czy podobne kostki są dostępne na innych małych komputerach jednopłytkowych, a jeśli tak, to jakiej wydajności można się spodziewać?

goobering
źródło
To bardzo szerokie pytanie. Jest oczywiście prawdopodobne; czy jest to praktyczne, nie można jeszcze ustalić.
Jacobm001
4
Jeśli chodzi o „oczywiście wiarygodne”, nie mogę tego wiedzieć bez odwoływania się do ekspertów . Jeśli chodzi o „nie można jeszcze ustalić”, to nieprawda, prawda? Jednostki recenzujące są w terenie od kilku tygodni i nie mogę wykluczyć, że recenzent może po prostu przeczytać tę tablicę.
goobering
3
Ważne jest, aby wiedzieć, czy lutowanie złącza U.FL w miejscu byłoby skuteczne; Tym bardziej, gdy ktoś chciałby umieścić Raspberry Pi 3 w metalowej obudowie i nadal korzystać z sieci WLAN.
Serge Stroobandt,
Potrzebujesz bardzo drobnej lutownicy i bardzo pewnej dłoni - myślę, że musiałbyś zmienić położenie co najmniej 2 ogniw SMD (oporniki 0 omów - zielone).
SlySven,
Włożyłem część Raspberry Pi 3 do cylindra typu Pringles z odsłoniętą anteną, ale system plików został wielokrotnie uszkodzony. Bardzo zainteresowany poszerzeniem możliwości Wi-Fi. Dzięki za dyskusję
energi

Odpowiedzi:

19

Tak, można to zrobić, ale uważaj na naruszenie FCC.

Szczegóły tutaj: Modyfikacje anteny zewnętrznej dla Raspberry Pi 3

Oddział
źródło
Dlaczego miałoby to naruszać jakiekolwiek przepisy FCC? Wifi wykorzystuje dedykowane spektrum ...
Cerin
1
@Cerin Myślę, że Ward odnosi się do maksymalnej mocy wyjściowej, niedopasowane anteny „zatruwają” nieczystymi sygnałami i tym podobne.
Maszt
1
Dlaczego masz na myśli „strzeż się”? FCC troszczy się o ciebie tylko wtedy, gdy sprzedajesz coś jako produkt, nie sprawdzą twojego domu ani garażu.
Dmitrij Grigoriew
3
W rzeczywistości, jeśli ingerujesz w jakiekolwiek legalne użycie fal radiowych poprzez przekroczenie dozwolonych parametrów, FCC może Cię ścigać. Oni mają pobierana ludzi za naruszenie regs w widmie CB, choć nie jestem pewien dowolny rzeczywiście udał się do sądu.
MAP
3

Istnieją dwa najczęściej niepowiązane ze sobą problemy. Jeden to certyfikat FCC, jak omówiono powyżej, drugi to certyfikat WiFi.

Certyfikacja FCC dotyczy promieniowanej energii RF w szerokim spektrum, głównie w celu ochrony innych elektronicznych urządzeń konsumenckich, takich jak odbiorniki telewizyjne itp., Przed niepożądanymi zakłóceniami. Certyfikacja FCC jest wymagana dla urządzeń sprzedawanych w produkcji (istnieje wyjątek dla sprzętu eksperymentalnego i prototypowego, o ile nie jest tak zły, że zakłóca odbiór telewizyjny sąsiada) i wszystkiego, co ma dowolny rodzaj zegara lub generatora częstotliwości o częstotliwości większej niż 10.000 Hz musi zostać przetestowane. Może więc promieniować nie tyle radio, co zegar procesora itp. Jednak dodanie zewnętrznej anteny do radia Wi-Fi powoduje, że urządzenie przekracza dopuszczalną energię RF w niektórych testowanych pasmach, może być problem, jeśli chcesz sprzedać urządzenie w ten sposób.

Druga kwestia dotyczy rady regulacyjnej WiFi (niepewna oficjalnej nazwy), która jest bardziej zainteresowana interoperacyjnością między dostępnymi urządzeniami WiFi. Każde urządzenie sprzedawane z logo „WiFi” otrzymało błogosławieństwo od tej organizacji i uczestniczyło w szeroko zakrojonych „testach wtyczek” i testach interoperacyjności, aby upewnić się, że urządzenie dobrze współpracuje z innymi, w tym działając na poziomach mocy, które nie zagłuszają innych urządzeń .

Ponownie, ludzie RaspbPi również otrzymali te certyfikaty, a podłączając różne konfiguracje anten itp., Rzeczy te mogą zostać naruszone. Lub możesz po prostu nadmiernie obciążyć wzmacniacz wyjściowy RF i wypalić go. W obu przypadkach z pewnością rozumiem, dlaczego organizacja nie chce robić nic, co spowodowałoby dla nich pewną odpowiedzialność za zamieszanie w hobby.

Biorąc to wszystko pod uwagę, jak wspomniano powyżej, jeśli tylko budujesz wersję on-off dla własnego zainteresowania, nie ma realnego ryzyka oprócz tego, że będziesz musiał wydać kolejne 36 USD, kiedy usmażysz swoją tablicę.

moim zdaniem

aaron
źródło
Nie, problemy są prawie powiązane. Jeśli urządzenie ma funkcję RF, musi być certyfikowane jako celowy radiator pod względem FCC.
Dmitrij Grigoryev,
Jeśli chcesz google, poszukaj limitów mocy Wi-Fi EIRP. Krótko mówiąc, limit polega na tym, ile mocy jest wysyłane w najsilniejszym kierunku. poprawa anteny może przesunąć urządzenie ponad ten limit, tylko w jednym kierunku. (anteny nie mogą wytworzyć więcej energii). jeśli chcesz uruchomić więcej mocy, możesz uzyskać amatorską licencję radiową (USA) i użyć dedykowanego pasma tuż poniżej pasma Wi-Fi.
Arthur Ulfeldt
1

To trochę dziwne, że RPi Foundation obawia się zerwania certyfikatu FCC, dokumentując stronę złącza UFL na swojej płycie. Istnieje wiele lamp SBC, które mają wbudowane złącze UFL, np. Banana Pi M2 +:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Obecność tego złącza nie uniemożliwiła temu BPi uzyskania certyfikatu FCC .

Jako właściciel BPi (nie dokładnie tego modelu, ale również wyposażonego w pokładowe WiFi) mogę powiedzieć, że wydajność anteny dostarczanej z płytką jest przyzwoita, ale nie gwiezdna. Wypróbowałem również tę antenę, która poprawia zasięg o kilka metrów.

Podsumowując, nie oczekuj drastycznych ulepszeń od pasywnych anten, a w przypadku RPi 3 przygotuj się na gorszą wydajność, ponieważ schemat został zoptymalizowany dla anteny pokładowej i może nie pasować do impedancji anten i kabli UFL.

Dmitrij Grigoriew
źródło
Wiele laptopów ma również złącza UFL i są certyfikowane przez FCC
Suici Doga
Certyfikaty WIFI i FCC są przyznawane konkretnemu projektowi. Każda zmiana wymaga nowej certyfikacji i, najprawdopodobniej, antena zewnętrzna (lub złącze) może również zostać zatwierdzona, ale nie są one w pierwotnej aplikacji (ani projekcie), więc działaj samodzielnie. To nie jest kwestia Raspberry Foundation i nie obchodzi ich to mniej) ..
fcm
0

Może to naruszać FCC, ponieważ jeśli podłączysz antenę o nieodpowiedniej impedancji, może emitować szkodliwe harmoniczne dla innych urządzeń w pobliżu

Иван Андреевич Черногоров
źródło
3
To naprawdę zostało już uwzględnione w odpowiedzi Warda i towarzyszącym jej linku powyżej.
goobering