Czy mogę uzyskać wejście audio przez GPIO

24

Pi ma standardowe gniazdo audio 3,5 mm, ale nie można go użyć do wejścia audio

Mamy jednak mnóstwo pinów GPIO na różnych interfejsach. Czy byłoby możliwe odbieranie analogowego dźwięku do Pi przez GPIO?

Elinux mówi mi:

Możliwe jest również ponowne skonfigurowanie styków złącza GPIO P1-12 i 13 (mikroukład GPIO 18 i 21) w celu zapewnienia I2S (może być wymagana modyfikacja sprzętowa [12] ) lub interfejsu PCM. Jednak PCM_FS i PCM_DIN (piny 19 i 20 mikroukładu) są potrzebne dla I2S lub PCM.

Wydaje się, że istnieją odniesienia do tego połączenia I2S w dowolnym miejscu, ale nigdzie nie jest jasne, że tak lub nie.

ACarter
źródło
Nie, gniazdo audio jest odtwarzane tylko zgodnie z tym pytaniem .
Frepa,
@Frepa, tak, nie widziałem tego, głosowałem blisko.
ACarter
Edytowałem pytanie, czy mogę to zrobić za pomocą GPIO?
ACarter
Oczywiście wejście audio można uzyskać za pomocą GPIO i ADC. Niedługo zrobię taki projekt, więc opublikuję swoje wyniki, jeśli chcesz.
dykoder
Proszę, opublikuj je! ;)
ACarter

Odpowiedzi:

13

Datasheet Peryferia dla BCM2835, używane na Raspberry Pi, daje odpowiedź w rozdziale 8. cytuję:

„Interfejs audio PCM jest urządzeniem peryferyjnym APB zapewniającym wejście i wyjście z telefonii lub wysokiej jakości szeregowych strumieni audio. Obsługuje wiele klasycznych formatów PCM, w tym I2S.”

Tylko 20 stron informacji na ten temat.

Tak jak powiedziałeś: nie wszystkie piny są dostępne ze złącza GPIO! PCM_FS i PCM_DIN (ten, którego prawdopodobnie potrzebujesz) nie znajdują się na złączu GPIO, musisz sprawdzić schemat, aby sprawdzić, czy możesz w jakiś sposób do nich dotrzeć.

AKTUALIZACJA:

Według schematów nie masz szczęścia:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Niestety połączony z niczym! Nie ma szans, aby coś się z tym związało !!

Ale dzieje się coś dziwnego, jeśli te piny są faktycznie brakującymi pinami I2S, to na płycie V2.0 również nie powinny być podłączone te piny. Ale dokumentacja stwierdza, że ​​te piny są dostępne w nowo dodanym złączu P5. Są one podłączone do różnych pinów, a wiki mówi ... To wymaga trochę dalszych badań ... wkrótce więcej ....

ikku
źródło
Wszystko wyglądało tak obiecująco ... Mogę uzyskać wynik, ale nie wejściowy! Dzięki za znalezienie :)
ACarter
Hmmm, nie wydaje mi się, żebym mógł znaleźć odniesienie do pinów PCM na schemacie ...
ACarter
Ja też, ale jeszcze nie skończyłem szukać, ale szanse nie wyglądają zbyt dobrze.
ikku
„Eben krzyczy z wanny, że tak naprawdę nie jest pewien, że go zgubiliśmy - może być po prostu ukryty za niektórymi multipleksami GPIO”. ( nie wygląda zbyt dobrze )
ACarter
1
Chyba że już sprawdzone jakiś czas temu, że może być powodem Zamówiłem wtyczkę audio USB na ebay jak ten jeden
ikku
13

Jak pokazano tutaj, możesz uzyskać I2S przez P5:

http://elinux.org/RPi_Low-level_peripherals#P5_header

Oto sterownik jądra do jego używania:

http://blog.koalo.de/2013/05/i2s-support-for-raspberry-pi.html

koalo
źródło
1
witamy na Raspberry Pi Stack Exchange! zwykle lepiej jest, jeśli nie opublikujesz tylko odpowiedzi na link (a jeśli połączony zasób stanie się niedostępny?), czy zastanowiłbyś się nad edycją swojej odpowiedzi w celu podsumowania istotnych punktów z połączonych stron?
nc4pk
4
Praca @Koalo nad sterownikiem I2S jest godna podziwu, powinien otrzymać 2K powtórzenie za pobłogosławienie nas swoją obecnością.
Dog Ears
muszę przyznać się do mojej niewiedzy i błagać cię o wyjaśnienie: gdzie jest to złącze p5? Mam sprzęt: Wersja BCM2835: a02082 to model pi3 B
L.Trabacchin
PI 3 ma odpowiednie piny zintegrowane w głównym złączu.
koalo
5

Jaka to wersja planszy? Rev B 512M ma wszystkie cztery piny PCM zmapowane do złącza P5. Będziesz musiał dodać własne piny do płyty, ale skorzystaj z dolnej części, aby nadal korzystać ze złącza GPIO z przodu.

Na schemacie, strona 2, u dołu po lewej, spójrz na chip BCM2835-IO2 dla pinów GPIO28-31 oznaczonych jako GEN7-10 odpowiadających PCM Clk, Fs, DIn, DOut mapowania odpowiednio do otworów P5 3-6. To wyprowadzenie zapewni PCM, gdy zostanie przypisane jako funkcja Alt2.

gb

Gary
źródło