Co to jest rezystor podciągający? Co to robi? I dlaczego jest to potrzebne?

26

Natknąłem się na wiele prostych obwodów, które pokazują, jak włączyć diodę LED lub coś innego. Często wymieniane są rezystory podciągające. Co oni robią? Niektóre piny GPIO wymagają rezystorów podciągających, a inne nie, jaka jest różnica?

Menuta
źródło
2
Spojrzałem na wyjaśnienie Wikipedii i nie miało to żadnego sensu. Zamierzałem edytować pytanie, aby to odzwierciedlić, ale najpierw odpowiedziałeś.
Menuta,
bardzo dobrze wyjaśnione na tej stronie seattlerobotics.org/encoder/mar97/basics.html

Odpowiedzi:

11

Ze strony internetowej Arduino :

Często przydatne jest sterowanie pinem wejściowym do znanego stanu, jeśli nie ma żadnego wejścia. Można tego dokonać, dodając na wejściu rezystor podwyższający (do +5 V) lub rezystor obniżający (rezystor do masy), przy czym wartość wspólna wynosi 10 kΩ.

ALE : To ze strony Arduino. Pamiętaj, że piny Raspberry GPIO są tolerowane tylko na 3,3 V (więc zrób podciąganie do 3,3 V, a nie 5 V na Raspberry Pi) !!!

Oto przykład schematu rezystora podciągającego.

przykład

Podciągnięcie upewni się, że kołek jest podniesiony, bez pobierania zbyt dużego prądu. Brama ma trzy możliwe stany: ON, OFF i FLOATING.

Stan FLOATING nie jest zbyt użyteczny, ponieważ nie można go przekonwertować na wartość logiczną. Stąd też rezystory podciągające i podciągające: służą one do wyeliminowania stanu PŁYWAJĄCEGO.

Steven Devijver
źródło
3
Technicznie PŁYWANIE nie jest stanem logicznym, ale luźnym terminem technicznym używanym do opisania, że ​​nie jest on podłączony i może odbierać losowe kombinacje WYSOKIE / NISKIE spowodowane przez szumy wyładowania statycznego generowane przez pobliskie obiekty. Nie ma zmiennej logicznej dla zmiennej, z wyjątkiem liczby matematycznej. Cyfrowa wynosi 1 lub 0.
Piotr Kula
7

Na stykach wejściowych stosuje się rezystor podwyższający lub obniżający, aby określić stan w przypadku, gdy na wejściu nie ma niczego podłączonego lub podłączona część jest w stanie wysokiej impedancji (Z). Wejścia bez określonego stanu mają problem polegający na tym, że wartość wejściowa może być dowolna (0 lub 1), zwana zmiennoprzecinkową.

Jest to wyjaśnione bardziej szczegółowo w artykule na Wikipedii (dodanym przez Jivings do komentarzy do twojego pytania), a nieco bardziej wizualnie w tym artykule na temat SparkFun .

ikku
źródło
Opis Sparkfun jest genialny w porównaniu z Wikipedią, czyni znacznie mniej założeń na temat wiedzy czytelników
Menuta,
2

Należy pamiętać (początkowo trochę mnie zdezorientowane), że rezystor podciągający lub opuszczany to zwykły rezystor o określonej roli. Więcej niż jedna osoba próbowała kupić rezystory podciągające, ale okazało się, że nie istnieją. W przeciwnym razie jest tak, jak się wydaje, standardowy rezystor podciągający napięcie do 5 V / 3,3 V lub do 0 V w stanie normalnym.

Nathan
źródło
1
Częścią tego, co jest tutaj mylące, jest to, że tak naprawdę nie rezystor wykonuje „podciągania” - podciąganie jest tym, co znajduje się po drugiej stronie rezystora. Rezystor po prostu kontroluje przepływ prądu przez podciąganie. raspberrypi.stackexchange.com/questions/28973/...
goldilocks
1

Słownik elektroniki definiuje pull-up w następujący sposób:

pull-up: opisowy obwód lub element używany do podniesienia wartości (np. impedancji) obwodu, do którego jest podłączony.

Jeśli dioda LED jest podłączona do źródła zasilania +5 V i jest sterowana (dioda LED WŁ. I WYŁ.) Za pomocą mikrokontrolerów / mikroprocesora lub w inny sposób, w stanie WŁĄCZENIA zasilacz może dostarczać duży prąd, a z kolei duży prąd może uszkodzić dioda LED.

W celu ograniczenia wysokiego prądu od napięcia rezystor pull-up, ciągnie się na impedancję i ogranicza prądu zasilającego diody LED od zasilania (+5 V). Dlatego też LED jest chroniony przed wysokimi prądami. W zależności od obwodu funkcja pull-up zmienia się i stanowi ochronę dla ANDlogiki przewodowej do szyny I²C.

Mohan PAKALAPATI
źródło
1
@SlySven ma rację - odpowiedź elektroniczna jest nieprawidłowa. AFAIK: w elektronice nie ma pojęcia „podciągania impedancji”. W kontekście obwodów logicznych rezystor podciągający OBNIŻA impedancję, a tym samym wpływa na napięcie w miejscu, w którym jest podłączony, zwykle w kierunku napięcia dodatniego (stąd „podniesienie” w podciągnięciu może również spowodować pociągnięcie w dół, zwykle do 0V). Rezystor szeregowy z diodą LED po prostu określa prąd, który może przepłynąć przez diodę LED - nie jest to w żaden sposób związane z podciąganiem, nawet jeśli schemat może wyglądać podobnie.
barny
1

Termin podciąganie lub zrywanie jest terminem używanym do opisania roli, jaką pełni rezystor. To ciągnie linii sygnału, który jest podłączony do terminalu w jednym kierunku zasilania / ziemia / napięcia odniesienia, który jest obecny na drugim terminalu. Poprzednia odpowiedź jest błędna, mówiąc: „podciąga impedancję”, a raczej ma na celu zmniejszenie rezystancji / impedancji w obwodzie, aby linia przyjęła znany stan, gdy inaczej nie będzie, np. Styk wejściowy w obwodzie scalonym, który jest inny nie połączony. Ponieważ będzie to przeciwdziałać efektom, gdy podłączone jest coś zewnętrznego, rezystancja musi być wystarczająco niska , aby była skutecznaciągnięcie, jeśli pin przypadkowo lub celowo pozostawiono otwarty obwód, ale wystarczająco wysoko , aby jakikolwiek obwód zewnętrzny nie był nadmiernie obciążony, aby przezwyciężyć efekt, gdy chce poprowadzić linię w innym kierunku.

Piny GPIO na Pi mają sterowalne wewnętrzne, które, jak rozumiem, mogą być wykonane głównie w taki sposób, aby linie zakładały logiczny niski lub wysoki lub lewy obwód otwarty - ten drugi jest w porządku, jeśli istnieje podany przez użytkownika rezystor do podnoszenia / opuszczania wykonuj pracę (prawdopodobnie w ramach zewnętrznego obiegu). Konstrukcja tego ostatniego jest szczególnie znacząca, jeśli obwód zewnętrzny biegnie z szyn zasilających powyżej 3,3 wolta, ponieważ w takim przypadku podciąganie nie może próbować podnieść napięcia na linii powyżej 3,3V - rezystor szeregowy (powiedzmy 4K7 ) i dioda Schottky'ego (np. BAT85) z anodą z boku rezystora szeregowego podłączoną do pinu GPIO i katodą do szyny zasilającej 3,3 V jest jednym ze sposobów, aby temu zapobiec - niski (<0,2 V) spadek napięcia do przodu tego typu dioda zapobiega zajęciu linii sygnałowej wystarczająco wysokiej, aby uszkodzić Pi, kosztem nieznacznie dłuższego czasu na rozprzestrzenienie się sygnałów w Pi.

Zaczynam od Pi, ponieważ wczoraj kupiłem dwie używane maszyny (chociaż zajmuję się elektroniką od ponad 35 lat) i rozglądam się za informacjami o Pinout Pi z dokładnie z tego powodu - i dla najlepszych miejsce na zdobycie dwóch zasilaczy, ponieważ nie były z nimi dostarczane. 8-P

SlySven
źródło