Co to są piny EEPROM ID i do czego można ich używać?

9

Rozumiem, że jest to rodzaj pamięci ROM, ale czy jest coś więcej? Jak można to wykorzystać?

Diogo Magalhães
źródło

Odpowiedzi:

7

EEPROMS (elektrycznie kasowalna programowalna pamięć tylko do odczytu) to rodzaj pamięci nieulotnej (przechowują informacje nawet, gdy nie są zasilane. Więcej informacji na temat EEPROMS można znaleźć na Wikipedii .

Są używane przez EEPROM Pi HATS (Hardware Attached on Top). Na blogu Fundacji Raspberry Pi.

EEPROM przechowuje informacje o producencie płyty, ustawienia GPIO i element zwany fragmentem „drzewa urządzeń” - w zasadzie opis podłączonego sprzętu, który pozwala Linuxowi automatycznie załadować wymagane sterowniki.

Nie należy ich używać do niczego poza komunikowaniem się z EEPROM HAT.

Wpis na blogu informujący o HAT można znaleźć tutaj , a specyfikację HAT można znaleźć tutaj .

Steve Robillard
źródło
2
Używanie GPIO 0/1 na Pi3 (ID_SD / ID_SC) jest praktycznie nie, nie, ponieważ ta magistrala jest również używana do sterowania wewnętrznym GPIO. We wcześniejszych modelach Pi magistrala może być używana jako normalna magistrala I2C, jeśli HAT nie jest używany.
joan
@joan Przeczytałem również, że Pi3 ma ekspander portów i wydaje się rozsądne, że będzie to I²C, ale piny wydają się być w trybie wejściowym. Czy znasz dokumentację użytkowania?
Milliways,
@Milliways Niejasno pamiętam czytanie postu, w którym ktoś wspomniał o numerze modelu, i pamiętam post, w którym ktoś komunikował się z urządzeniem, aby przełączyć jedną z diod LED Pi3. Wprowadzili kod github, którego nie próbowałem. Posty były na forach raspberrypi.org. Zajmę się później i opublikuję link, jeśli będę mógł znaleźć informacje.
joan
@Milliways Spójrz na raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?f=72&t=139753, który pokazuje (pośrednio przez łącze), jak kontrolować diodę LED aktywności na Pi3. Najlepszym ciągiem wyszukiwania wydaje się być „port expander pi3”.
joan
Właściwie @joan Możesz używać GPIO 0 i 1 przy bardzo małym nakładzie pracy. Na dowód tego patrz tablica oficjalnych kropek.
Ryan Walmsley