Poszukujesz ogólnych pytań do GIS na rozmowy kwalifikacyjne?

16

Jakie są ogólne pytania GIS zadawane w trakcie wywiadu, niezwiązane z żadnym konkretnym oprogramowaniem, ale pytania, które mogą sprawdzić swoją podstawową wiedzę na temat GIS?

Raj
źródło
Czasami zadawanie pytań jest przereklamowane. Każdy może regurgitować podręcznik. Spróbuj tego podczas następnego wywiadu. Umieść osobę przed komputerem (ze wszystkimi potrzebnymi narzędziami) i poproś ją, aby (na przykład) utworzyła warstwę centroidu z warstwy wielokąta przy użyciu tylko narzędzi do modelowania ESRI. Wykonywanie przez nich prostego zadania wykracza daleko poza samo sprawdzenie, czy dana osoba słuchała na lekcjach.
brenth

Odpowiedzi:

23

Aby móc odpowiedzieć na pytania zadane podczas wywiadu GIS niezwiązane z żadnym konkretnym oprogramowaniem, powinieneś mieć możliwość wyjaśnienia następujących tematów:

  1. Co to jest GIS ?
  2. Co to jest teledetekcja ?
  3. Trochę o przetwarzaniu obrazu .
  4. Co to jest georeferencje ?
  5. Rola GPS w GIS.
  6. Jakie są prognozy ?
  7. Co to jest kartografia ? (Pytania dotyczące elementów mapy, takich jak skale, legendy itp. :)
  8. Struktury danych, które mogą przechowywać dane przestrzenne. ( Raster , Vector , ...)
  9. Przykłady tego, co można osiągnąć dzięki GIS? ( Geokodowanie lub analiza sieciowa lub przestrzenna, podając przykłady z życia )
  10. Otwarte standardy związane z GIS. ( OGC lub w inny sposób)

Jeśli masz doświadczenie w programowaniu, pytania dotyczące tego, który język programowania znasz, na pewno się pojawią. Korzystne dla organizacji będzie zatrudnienie kogoś, kto może opracować niestandardowe rozwiązania GIS. Te pytania mogą być albo związane z GIS, albo nie, zależnie od twojego wcześniejszego doświadczenia. Jeśli chodzi o rozwój, osoby bez doświadczenia w GIS są również zatrudniane w celu opracowania rozwiązań GIS.

Na koniec, jeśli jesteś ankieterem, potwierdź, z jakim oprogramowaniem GIS rozmówca jest już przyzwyczajony do pracy. Pomoże to zatrudnić kogoś, kto już wie, jak majstrować przy rozwiązaniach wdrożonych w Twojej organizacji.

Jeśli jesteś rozmówcą, to wiedz, że w dużej mierze będziesz oceniany na podstawie CV / CV. Lista powyższych pytań może dać przybliżony kierunek tego, na co musisz zacząć patrzeć.

Thomas
źródło
14

Nie jestem przekonany, że w procesie wywiadu chodzi o pytania ... Wiedza jest ważna, ale to nie wszystko. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​sam fakt, że dana osoba została wybrana na rozmowę kwalifikacyjną, oznacza, że ​​pracodawca jest mniej zadowolony z kwalifikacji danego kandydata. Jako ankieter zdecydowanie nie marnowałbym czasu na pytanie kandydata, czy wie, czym jest digitalizacja heads-up. Wyjaśnijmy również, że mówię tu o bezpośredniej rekrutacji (faktyczny pracodawca komunikujący się bezpośrednio z potencjalnymi kandydatami), a nie poprzez agencję / headhunterów itp.

Ogromna część wywiadu polega na ustaleniu, czy wybrany kandydat „pasuje”. Jak bardzo pasjonują się GIS, jaka jest ich osobowość, etyka pracy itp. Dziury w wiedzy można łatwo naprawić poprzez szkolenie, ale dziury w osobowości nie są.

Myślę, że najlepsze pytania zadawane podczas rozmowy kwalifikacyjnej to te, które badają własne doświadczenie kandydata; projekt, nad którym pracował kandydat itp. Pozwala to ankieterowi dowiedzieć się wszystkiego, co powinien wiedzieć: głębokości wiedzy, rozwiązywania problemów, pracy zespołowej, rozwiązywania problemów i rozwiązywania problemów, umiejętności komunikacji i prezentacji itp.

Jeśli mogę to polecić; bądź przygotowany na rozmowę o swoim projekcie / doświadczeniu GIS. To powinno być coś trudnego i pasjonującego Cię. Dla osób bez doświadczenia zawodowego może to być z łatwością projekt szkolny lub praca dyplomowa. Przynieś efekty wizualne. Mini-portfolio z tobą, aby wesprzeć twoje wrażenia; przykłady map, slajdy aplikacji internetowych, cokolwiek interesującego, co da ci możliwość porozmawiania o twoich umiejętnościach.

Nawet jeśli tego rodzaju pytanie nie jest częścią wywiadu, prawie zawsze zostaniesz zapytany, czy masz jakieś pytania lub coś do dodania.

Jakub
źródło
8

To zależy od tego, do czego zatrudniasz. Staramy się unikać pytań podobnych do słowniczka, choć uwzględniamy jeden lub dwa, aby szybko wyrzucić ludzi.

Najczęściej byliśmy rozczarowani wspaniałymi życiorysami i wygadanymi mówcami, którym nie udaje się w testach kompetencyjnych, które im zapewniamy. Doszło do tego, że nawet nie kłopoczymy się spojrzeniem na CV i skupiamy się na zainteresowaniu kandydatów, ponieważ wspaniali kandydaci nie zawsze dobrze się prezentują poprzez CV, ale przyćmiewają w testach.

Zamiast po prostu zadawać pytania, lubimy przeprowadzać testy wykazujące kompetencje i zrozumienie. Więc jeśli na przykład zatrudniasz architekta bazy danych GIS, poproś o problem i poproś, aby wyszczególnili listę tabel itp., Które utworzyliby, aby go rozwiązać.

Poproś, aby napisali przestrzenną instrukcję SQL, która rozwiązuje postawione pytanie. Jeśli architekt aplikacji GIS - zapytaj go, jaki system operacyjny, wybór narzędzi itp. Zastosowaliby do rozwiązania proponowanej potrzeby? Rzuć im wyzwanie, dlaczego wybrali ten zestaw spośród innych w podobnej rodzinie.

LR1234567
źródło
3

Ogólne pytania do wywiadu GIS :

  • GIS to wysoce techniczna, najnowocześniejsza technologia. Jako członek społeczności IT, jak jesteś na bieżąco ze zmianami w GIS i technologii?
  • Otrzymałeś plik tekstowy zawierający różne dane, w tym nazwiska, adresy i współrzędne XY. Jak wprowadziłbyś te dane do GIS?
  • Jaka jest różnica między CAD a GIS? Jakie byłoby odpowiednie zastosowanie dla obu?
  • Co to jest projekcja? Jak zmienia się projekcja za pomocą ARCINFO lub ArcView?
  • Czym różnią się dane rastrowe i wektorowe i dają przykład każdego z nich?
  • Jak skopiować plik z lokalizacji sieciowej w środowisku Windows?
  • Co to jest digitalizacja heads-up?
  • Co to jest zmienna?
  • Jaka jest różnica między funkcją Unii a funkcją Przecięcie?
  • Jaka jest różnica między geograficznym a rzutowanym układem współrzędnych?
  • Biorąc pod uwagę bazę danych z polem „Nazwisko”, opisz instrukcję SQL, która wybiera wszystkie osoby o nazwisku Smith.
  • Jaki plik jest wymagany do prawidłowego wyświetlenia obrazu TIFF we właściwej przestrzeni współrzędnych?
  • Biorąc pod uwagę zasięg lub kształt pliku przyszłego użytkowania gruntów, jak można obliczyć areały według rodzaju użytkowania gruntów? Załóżmy, że istnieje pole o nazwie „areał”.
  • Otrzymano prośbę o dane dotyczące lokalizacji gniazd orłów. Jak zabierasz się do lokalizowania danych?
  • Jak ustawić zmienną środowiskową w Windows NT, 9x lub dowolnym języku programowania?

Wywiad z analitykiem mapowania GIS Pytania :

  • Jakie są obowiązki analityka mapowania GIS?
  • Co należy rozumieć przez termin „precyzja”?
  • Co to są wielokąty taśmy?
  • Co to jest błąd pozycji?
  • Czym jest niepewność atrybutów?
  • Jaka jest różnica między CAD a GIS?
  • Co oznacza termin „dokładność”?
  • Co należy rozumieć przez termin „jakość danych”?
  • Co to jest MAUP?
  • Co to jest mapa mentalna?
  • Co to są ArcObjects?
  • Co to jest symulacja Monte Carlo?
Munir
źródło
2

Naprawdę podobała mi się koncepcja, na którą natrafiłem w wywiadzie dla Google Earth .... Zostałem zapytany, czy znam około 15-20 różnych programów, pakietów, języków programowania itp. Związanych z analizą przestrzenną itp.

Była to bardzo obszerna lista najważniejszych prawnie zastrzeżonych elementów i niektórych otwartych źródeł wraz z całkiem sporą liczbą języków. Prawdopodobnie była to większość list Wikipedii oprogramowania GIS: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_geographic_information_systems_software Jeśli Powiedziałem, że jestem zaznajomiony, zapytano mnie o poziom znajomości, a następnie zadałem 2-3 pytania na temat oprogramowania, jeśli mam wysoki poziom znajomości.

Catch był, GE wykorzystał kilka z tych pakietów wewnętrznie, a pozycja nie wymagałaby dużego programowania. Chcieli po prostu dowiedzieć się, jak głęboko i szeroko się zetknąłem z analizą przestrzenną, i myślę, czy uczciwie oceniam swoją znajomość, czy nie. Jeśli ktoś był w stanie poradzić sobie z 6-10 pakietami w czasie i ma podstawową koncepcję programowania, prawdopodobnie ma solidne podstawy w GIScience i umiejętność dostosowania się do nowych narzędzi analitycznych w momencie ich pojawienia się.

Co ciekawe, kolejne wywiady nie były ani trochę techniczne, ani bardziej zastraszające.

blord-castillo
źródło
2

niektóre pytania są stronnicze pod względem ESRI. Spróbuj bardziej ogólnych pytań.

Spróbuj zapytać o rolę gis w zarządzaniu informacjami (dane-> informacja-> wiedza-> mądrość-> polityka).

Dobry specjalista z GIS powinien umieć to wyjaśnić w kontekście zarządzania danymi geoprzestrzennymi. W końcu GIS oznacza geograficzne (al) SYSTEMY INFORMACYJNE.

aktualizacja: W tym miejscu pozwólcie, że posunę się aż do sugestii, aby zapytać o cykl rozwojowy systemów, ponieważ dobry GIS Professional powinien być w stanie wymyślić rozwiązania nie tylko wykorzystujące komercyjne i otwarte platformy pod klucz, ale także rozwiązania niestandardowe. Jak każdy Info.Sys. facet robi, specjalista GIS musi być w stanie wybrać rozwiązania, które pasują do obecnego sposobu, w jaki rzeczy są wykonywane w organizacji (proces biznesowy), lub go ulepszyć.

Nie chodzi tylko o umiejętności i improwizację, ale także o analizę tego, co pasuje.

łuku
źródło