Jakie prawdziwe komputery kwantowe są dostępne dla studentów?

11

Wiem, że IBM, Rigetti i Google zbudowały kilka małych urządzeń. Które z nich są dostępne dla studentów studiów licencjackich? Jak długo? Z iloma kubitami?

mam nadzieję, że spójne
źródło

Odpowiedzi:

14

Pierwsze urządzenie chmurowe zostało udostępnione w 2013 roku. Jest to układ fotoniczny na Uniwersytecie w Bristolu. Chociaż jest to przykład czegoś, z czego moglibyśmy zbudować komputery kwantowe, różni się on od zwykłej architektury „modelu obwodu”.

Następnie 2016 przyniósł niektóre urządzenia od IBM. Istnieje 5 procesorów qubit, z których każdy może korzystać za pomocą interfejsu GUI Quantum Experience lub zestawu SDK QISKit . Istnieje również 16 kubitowe urządzenie, którego można używać tylko z QISKit. Istnieją również większe urządzenia, ale nie są one publicznie dostępne.

Potem pod koniec zeszłego roku pojawiło się 19 qubit QPU Rigetti , z którego można korzystać za pośrednictwem pyQuil . Musisz ubiegać się o spotkanie, aby uzyskać dostęp na kilka godzin, ale nie widzę powodu, dla którego ktoś z poważnym zainteresowaniem nie chciałby go uzyskać.

Wreszcie Alibaba i Chińska Akademia Nauk połączyły siły, aby umieścić w chmurze urządzenie 11 kubitów . Interfejs jest obsługiwany przez GUI i jest dość podobny do Quantum Experience IBM.

James Wootton
źródło
8

Undergrad może utworzyć konto z IBM Quantum Experience. Użytkownicy mają pewne punkty, za pomocą których mogą przeprowadzać symulacje swojego projektu na prawdziwym komputerze kwantowym. Możesz użyć pięciu kubitów.

Nie wiem, jak ktoś mógłby korzystać z komputera kwantowego Google, chyba że dostaniesz z nim pracę. Rigetti ma urządzenie, ale ludzie używają w Internecie symulatora komputera kwantowego, który ma pomóc w pisaniu algorytmów kwantowych, który działa do 36 kubitów. Używa języka zwanego Quil.

Dostępnych jest wiele symulatorów. IBM ma jeden w ramach kwantowego doświadczenia IBM, jest Quirk i istnieje wiele języków „programowania”, takich jak QCL, z których większość jest dostępna w GitHub lub z utworzeniem konta, więc zdecydowanie otwarte dla studentów.

Podsumowując: jeśli nie masz własnego komputera kwantowego i chcesz wypróbować obwód na prawdziwym komputerze kwantowym, twoje opcje wydają się ograniczone do doświadczenia kwantowego IBM, które ma pięć kubitów.

wrzos
źródło
dla doświadczenia kwantowego IBM można faktycznie użyć 16 kubitów za pomocą qiskit
Mithrandir24601