Czy ma sens zasilacz 2,0 A (lub większy), biorąc pod uwagę bezpiecznik 1,1 A?

10

Moje pytanie: według mnie, na podstawie oficjalnego FAQ Raspberry Pi, wiki i licznych wątków na forum na Stackexchange i innych miejscach, Raspberry Pi ma polifuse 1.1A na wejściu micro-USB, co ogranicza całkowity prąd, który Pi + dowolne urządzenia peryferyjne mogą pobierać do 1,1 A.

Rozumiem, że warto używać zasilacza nieco większego niż 1,1A, ponieważ:

  • możesz uzyskać bardziej stabilne napięcie, nie obciążając zasilacza do jego granic
  • rozmiary takie jak 1,5A mogą być bardziej powszechne niż 1,1A, 1,2A itp .; a 1,0 A jest za niski

Biorąc jednak pod uwagę istnienie polifuse 1.1A, nie jestem w stanie określić celu zasilania 2A . Myślę, że widziałem nawet sprzedawane materiały 3A. Chyba, że ​​naprawdę czegoś mi brakuje, nie ma sposobu, aby pobierać tak dużo prądu bezpośrednio przez Pi (nie licząc rozdzielenia kabla w przypadku niestandardowej konfiguracji), i trudno mi uwierzyć, że zyskujesz dodatkowe korzyści wynikające z „bardziej stabilnego napięcia” przesuwając do 2,0A z 1,5A. Czy więc firmy sprzedające te większe materiały po prostu się mylą? Czy moje zrozumienie jest błędne?

Możesz zobaczyć moją wymianę e-maili ze wsparciem ModMyPi na ten temat w tym wątku na Reddit (przewiń w dół; zwróć uwagę, że nie wygląda to tak, jakby byli naprawdę świadomi bezpiecznika 1.1A). Tam też zacząłem pisać nowy wątek i na oficjalnych forach raspberrypi.org, ale to mój pierwszy post Stackexchange, więc nie pozwoli mi opublikować więcej niż dwóch linków.

użytkownik14384
źródło
Znamionowa dla większej liczby wzmacniaczy oznacza, że ​​jest bardziej prawdopodobne, że wytworzy stabilne napięcie, niezależnie od tego, ile pobiera Pi. Zasilacz o wartości 1,5 A może dawać 5 V, gdy Pi pobiera 700 mA, ale tylko marginalnie 4,7, gdy Pi pobiera 1050 mA. Wszystkie pozostałe rzeczy o wyższym natężeniu mogą generować bardziej stabilne napięcie.
joan
1
@joan to śmieci. Większość zasilaczy o „wyższej” ocenie to tak naprawdę „ładowarki” - zaprojektowane do szybkiego ładowania telefonów nowej generacji, a wiele z nich jest zgodnych z najnowszą specyfikacją USB, która pozwala na spadek napięcia do 3,6 V pod obciążeniem.
Milliways,

Odpowiedzi:

7

** OSTRZEŻENIE: Nudna teoria elektroniki, prawie żadnych zdjęć ani schematów, tylko czarny tekst ...

Wzmacniacze nie stabilizują napięć, wzmacniacze nie mają z tym nic wspólnego! To, co sprawia, że ​​napięcia są stabilne, to jakość komponentów i konstrukcja zasilacza.

Tanie zasilacze 1A zwykle spadają do 800ma, gdy są obciążone, ponieważ są tanie! Tani (lub nieistniejący) kondensator filtrujący, prosty regulator napięcia i mostek prostowniczy zwykle wypalają się po 6 ~ 12 miesiącach. Ale to wciąż nie odpowiada, dlaczego dostarczają zasilacze 2 lub 3 A !?

Nawet 0,5 Amp będzie działać (jak podłączony do TV USB dla XBMC), ale tak długo, jak nie podłączysz żadnych innych urządzeń USB, takich jak WiFi, ogólnie nie będzie używać powyżej 500ma, ale jest to zły pomysł.

Dobry zasilacz to zasilacz impulsowy, taki jak w komputerach, ale oczywiście nie potrzebujemy 450 watów! Ale możesz uzyskać 25 W (5 V * 5 A) i kosztują 15 USD (Cheapbay), ale dostarczają 5 V przy obciążeniu 0% lub 5 V przy obciążeniu 99% i mogą zapewnić do 25 watów ciągłej mocy, na kablach do 2 metrów! Tylko dlatego, że są lepiej zbudowane i mają lepszą elektronikę do filtrowania (stabilizacji) napięć!

Jak pokazano na poniższym wykresie, jedynym powodem, dla którego zwiększenie obciążenia zasilacza (Amperów) zmniejsza napięcie, jest to, że nieuregulowane zasilacze (tanie) z natury mają tę wadę. Na wykresie widać nieuregulowane spadki napięcia, ponieważ konstrukcja jest tania, ale tak naprawdę, przy odpowiednich zasilaczach obciążenie nie ma wpływu na napięcie. Inne powody mogą wynikać z tego, że dostają lepsze oferty od dostawcy lub dostajesz koncentrator USB, który zasilasz 3A, umożliwiając podłączenie dysku twardego USB, WiFI, USB TUner i Pi, aby uzyskać średni PVR. Tak więc Pi nigdy nie będzie używać więcej niż 1A, a bezpiecznik 1.1A będzie szczęśliwy!

OK, ten wykres pokazuje różnicę między tanimi zasilaczami, o których mówisz, a zasilaczami regulowanymi. (Tak, wykres!) (Rzeczywista krzywa jest bardziej paraboliczna niż liniowa, gdzie napięcie zaczyna drastycznie spadać przy obciążeniu około 50% ~ 70%, ale dobrze ilustruje problem)

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Zasilacze mogą się naprawdę komplikować, ponieważ niektóre urządzenia potrzebują wyjątkowo czystej energii do prawidłowego działania, np. Wysokiej klasy oscyloskopy. Komputery osobiste potrzebują również przyzwoitego źródła zasilania o różnych napięciach. Naprawdę, jeśli chcesz, aby Pi działał poprawnie, powinieneś użyć regulowanego zasilacza, ponieważ wiele problemów, takich jak słabe Wi-Fi jest spowodowane przez bzdurne zasilacze i tanie kable i równie dobrze może uzyskać co najmniej 5A, więc możesz zasilać z niego wszystko inne . Musisz pamiętać, że Pi ma wbudowane jeszcze 3 regulatory mocy.

Piotr Kula
źródło
1
Przepraszamy za opóźnioną odpowiedź (myślałem, że mam skonfigurowane powiadomienia e-mail, ale najwyraźniej nie). Rozumiem, że zasilacz o wyższym natężeniu prądu nie gwarantuje bardziej stabilnego napięcia, jeśli nadal jest to gburowaty zasilacz. Zastanawiam się jednak, czy nadal można ogólnie stwierdzić, że zasilanie 2-3A jest bardziej prawdopodobne (ale nie jest gwarantowane, jak powiedziano), aby zapewnić bliższe pełne 5 V podczas rysowania 1,1A, w porównaniu do zasilania 1,0-1,5A . Jest tutaj świetny post na blogu, który pokazuje rzeczywiste krzywe mocy dla ładowarek: righto.com/2012/10/a-dozen-usb-chargers-in-lab-apple-is.html
user14384
1
Nie. Tanie zasilacze, tym więcej amperów nie oznacza wcale spadku napięcia. Jest bardziej podobne do odwrotnej !! im wyższe wzmacniacze, tym bardziej prawdopodobny będzie większy spadek napięcia - ponieważ dostarczenie większej mocy wzmacniacza wymaga lepszych obwodów, a także tanich. Warto kupić zasilacz impulsowy lub takie jak ładowarki USB oznaczone SZYBKĄ ŁADOWANĄ, takie jak Apple, Belkin itp. Ponieważ to pozwoli zaoszczędzić ci dużo zarysowania głowy.
Piotr Kula
3

Polifuse 1.1A oznacza „możesz ciągnąć w przybliżeniu (!) 1,1A w sposób ciągły i nie wyłączać tego polifusetu”. jednak nie mówi nic o prądach szczytowych, i mogę powiedzieć, że 1,1A polyfuse może bezpiecznie obsługiwać prądy do 2,0A przez krótki okres czasu.

Tak, istnieje sposób, aby wyciągnąć więcej niż 1,1 A z zasilacza, a Raspberry Pi regularnie (głównie podczas uruchamiania) zużywa tak dużo, dlatego twój zasilacz powinien być w stanie zapewnić co najmniej 2,0 A lub więcej, szczególnie jeśli masz coś podłączonego do portów USB.

Lenik
źródło
1
Ciekawe - cały czas widzę „z grubsza 700mA” jako typowy pobór mocy Modelu B, ale tak naprawdę nigdy nie widziałem żadnych pomiarów skoków mocy rozruchowej. Czy sam wziąłeś te odczyty, czy masz link? Chciałbym przeczytać więcej na ten temat.
user14384
Myślę, że Lenik oznaczał uruchomienie z podłączonymi innymi urządzeniami peryferyjnymi, co spowodowałoby duże skoki zużycia energii, jeśli włączysz przełącznik. Ale tylko krótko, jak za niecałą sekundę.
Piotr Kula
@pumkin nie ma urządzeń peryferyjnych, tylko Raspberry Pi. moja ma co najmniej jeden duży kondensator obok regulatora mocy, i przypuszczam, że z łatwością zajęłoby kilka amperów (przez krótki czas), aby naładować go do napięcia nominalnego. poza tym zauważyłem, że procesor zużywa dużo podczas uruchamiania, nie jestem pewien, dlaczego, może jakiś wzór kontroli dostępu / ładowania pamięci.
lenik
1
To ciekawe :) Nigdy wcześniej tego nie mierzyłem. Interesujące byłoby podłączenie Pi do wystarczająco dobrego oscyloskopu i zrobienie obok siebie filmu, na którym wzmacniacze są wykreślane podczas uruchamiania Pi.
Piotr Kula