Raspberry Pi 3 vs Pi 2 zużycie energii i rozpraszanie ciepła

48

Widziałem zapowiedź nowego Raspberry 3, ale nie znalazłem żadnych informacji dotyczących zużycia energii i ogrzewania.

64-bitowy procesor 1,2 Ghz jest świetny, ale czy pobiera o wiele więcej mocy? Czy ciepło ma być problemem w małych obudowach z Rpi3?

Przeczytałem, że 2.5A są teraz potrzebne, ale przeczytałem sprzeczne informacje na ten temat: że 2.5A jest możliwe tylko, jeśli planujesz uruchamiać energochłonne urządzenia USB.

Więc o ile więcej mocy to pobiera i czy w ogóle stanowi to problem?

Cedric Martin
źródło
Uważam, że głównym odbiorcą energii na Pi jest tania pamięć RAM DDR2, która prawdopodobnie działa przy 2,5 V (w porównaniu do 1,2 w przypadku pamięci RAM typu LPDDR stosowanej w urządzeniach mobilnych, takich jak telefony); dlatego modele z niższą pamięcią zużywają mniej energii, mimo że mają ten sam procesor. Ten test twierdzi, że procesor Pi 2 maksymalny na wszystkich rdzeniach zużywa tylko 200 mA, co oznacza, że ​​pamięć RAM prawdopodobnie używa ~ 2x tego. Zużycie energii będzie większe, ale prawdopodobnie nie będzie to znaczące.
Złotowłosa
1
Zobacz także: raspberrypi.stackexchange.com/a/43235/5538 ... kilka uwag na temat znaczenia rozmiarów i celów zasilacza.
Złotowłosa
Myślę, że wartość 2,5A jest taka, że ​​może teraz obsługiwać tak dużą moc dla urządzeń USB - co było problemem w większości poprzednich modeli RPi - że standardowy USB powinien oferować zasilanie 0,5A, ale poprzednie nie mogły - zwłaszcza jeśli chce tego więcej niż jedno urządzenie. Heck, bardzo wczesne B miały polifusy 0,14A na każdym z dwóch portów USB ...
SlySven
2
2,5 Ampera jest po prostu bardzo wysoką, bezpieczną wartością - zakłada, że ​​sama pi może zużywać do 1 Amp (co oczywiście nie robi, jeśli wykresy gooberingu są prawidłowe), a USB może zużywać do 1,2 Ampera. Jednak biorąc pod uwagę to, co jest na rynku, równie dobrze możesz uzyskać dostawę 2,5 A. 3 oczywiście będzie przesadzone, ale OTOH, jeśli masz przyzwoitą jakość 2 Ładowarka do telefonu lub powerback (które są powszechne), które powinny być w porządku dla wszystkich modeli.
złotowłosa
„Czy upał będzie problemem w małych obudowach z Rpi3?” -> Oczywiście, że nie. Czy masz smartfona? Jak potężny jest w tym procesor? Dodatkowo zawiera znacznie więcej elementów wytwarzających ciepło i nie zauważam telefonów z wentylatorami montowanymi na obudowie, radiatorami 5 g, a nawet jakąkolwiek wentylacją . W najlepszym razie (bardzo zminimalizowana) obudowa porządnego telefonu może się rozgrzać w dotyku podczas ciężkiej pracy. Pi nie jest superkomputerem ani automatem do gier.
goldilocks

Odpowiedzi:

29

Na blogu PiMoroni znajduje się krótki fragment zawierający testy porównawcze Pi 3 .

Wszystkie poniższe testy zostały przeprowadzone tylko za pomocą klawiatury i myszy USB połączonej z zasilaniem z oficjalnego zasilacza Raspberry Pi, z wyjątkiem testu klucza WiFi, do którego podłączono także klucz USB WiFi. Pis byli nadzy, tj. Nie w Pibow, z wyjątkiem pokładowego WiFi w teście Pibow.

...

Benchmark, którego tu użyliśmy, to Sysbench, który oblicza liczby pierwsze do 20 000. Jest to test ściśle związany z procesorem i jako taki, idealny do porównywania SoCs [Pi Zero, Pi 2 i Pi 3] bez efektów ubocznych pamięci lub GPU.

...

Prąd mierzono za pomocą wbudowanego miernika prądu i napięcia USB. Wbudowana bezprzewodowa sieć LAN i Bluetooth oraz mocniejszy procesor oznaczają, że Raspberry Pi 3 pobiera około dwa razy więcej prądu niż jego poprzednik, gdy jest pod dużym obciążeniem procesora (750mA vs 360mA).

Wykres pokazujący porównanie aktualnego zużycia Pi

Aktualizacja

... i jest drugi, podobnie krótki, artykuł na temat testów porównawczych Pi 3 na stronie MagPi :

Nie można uzyskać dodatkowej wydajności bez kilku poświęceń. Pi 3 czerpie najwięcej mocy z grupy testowej, ale jego dodatkowa wydajność oznacza, że ​​spędza więcej czasu na biegu jałowym. Ci, którzy szukają maksymalnej żywotności baterii, powinni spojrzeć na model A + lub Pi Zero jako alternatywę.

Wykres pokazujący zużycie energii różnych modeli Pi

goobering
źródło
13
Warto zauważyć, że takie testy WRT pokazują, że zadanie, które teoretycznie można wykonać 10 razy szybciej na maszynie A w porównaniu z maszyną B, zakończy się w 1/10 czasu, więc jeśli użycie procesora jest uważane za jedyny czynnik, to idealnie byłoby Pi 3 ~ 3x bardziej energooszczędny niż Pi Zero (775/225 = 3, 10/3 = 3).
Złotowłosa
1
Z danych z drugiego wykresu, który opublikowałem (którego nie było w momencie komentowania @goldilocks), jestem mniej pewny co do oszczędności energii. Pobór prądu na biegu jałowym w Pi 3 wydaje się być znacznie większy niż w przypadku Pi Zero.
goobering
1
Ponownie , nie, jeśli przy obciążeniu Pi 3 działa 5-10 szybciej niż zero. 0,58 / 0,25 = współczynnik 2,32. Nawet używając zachowawczej liczby 4x szybszej, 4 / 2,32 = 1,72. Aby zamienić to na wartość procentową, 1 / 1,72 = 0,58 oznacza, że ​​Pi 3 zużyje 58% energii Pi Zero, aby wykonać zadanie wielowątkowe lub zorientowane na wiele procesów. Znaczenie zerowego zużywania 1/3 energii bez robienia, jak sądzę, zależy od tego, jaki jest cel, np. Używam mojego B + 24/7, a nie moich 2, ponieważ to, co robi 80-90% czasu, jest bardzo mało.
złotowłosy
@goobering: (i wszyscy) bardzo dziękuję za odpowiedź, wykresy i linki.
Cedric Martin
1
Co ciekawe, artykuł, który tu znalazłem , mówi, że Pi3 zużywa 2,5 W na biegu jałowym, podczas gdy Pi2 ma 3,2 W ... Będę musiał spróbować się przekonać (nie mam jednak Pi2 do przetestowania ...)
Wilf
27

Podczas wyłączania HDMI i USB w Pi3 prąd spada do 160 miliamperów. W moich testach było to około 200 miliamperów na Pi2. Dlatego wyłączenie sprzętu (jeśli go nie potrzebujesz) może być ogromnym oszczędzaniem energii.

Aktualizacja: Użyj tego polecenia, aby wyłączyć HDMI: /opt/vc/bin/tvservice -o I tego polecenia, aby włączyć: /opt/vc/bin/tvservice -p

Użyj tego polecenia, aby całkowicie wyłączyć USB: echo 0x0 > /sys/devices/platform/soc/3f980000.usb/buspower i to, aby włączyć: echo 0x1 > /sys/devices/platform/soc/3f980000.usb/buspower

Inne środki, które mogą znacznie zmniejszyć zużycie energii:

  • Wszystko, co korzysta z SD. Dlatego usunięcie rsyslog może być przydatne.
  • Połączenie WiFi z siecią. Chociaż nie byłem w stanie całkowicie wyłączyć Wi-Fi, połączenie z siecią Wi-Fi sprawia, że ​​Pi3 odbiera wiadomości rozgłoszeniowe. To zużywa więcej energii niż tylko czuwanie. Wyłącz więc Wi-Fi za pomocą ifdown wlan0i włącz go, ifup wlan0gdy jest to potrzebne. Zmniejsz jeszcze więcej energii, nie używając DHCP przy każdym włączeniu Wi-Fi.
  • Wszystko, co powoduje wzrost częstotliwości rdzeni poprzez zwiększenie obciążenia.
Roel Baardman
źródło
1
Nie wiedziałem, że możesz wyłączyć HDMI na Pi - czy to ustawienie przez /boot/config.txt?
Dylan Pierce
7
Negatywny. Użyj tego polecenia, aby go wyłączyć: / opt / vc / bin / tvservice -o I tego polecenia, aby go włączyć: / opt / vc / bin / tvservice -p I googledłem "raspberry pi 3 wyłącz hdmi" i znalazłem tę stronę : glframebuffer.wordpress.com/2013/08/28/…
Roel Baardman
Uruchomienie polecenia wyłączenia portów USB powoduje wyświetlenie tego błędu (także z sudo): „-bash: /sys/devices/platform/soc/3f980000.usb/buspower: Odmowa
dostępu
według / opt / vc / bin / tvservice - pomóż Pi 2 to samo, -o wyłącza wyświetlacz, jednak zużycie energii pozostaje takie samo, a następnie opcja -p nie przywraca wyświetlacza, jakieś pomysły?
tomasb
opcja -p najpierw wyłącza również dla mnie wyświetlanie, więc częściowe odpowiedzi, które ponownie włączają problem
tomasb