Zasilany koncentrator USB zasilający Pi przez gniazda USB (nie microusb)

13

Kupiłem zasilany koncentrator USB od Maplin, po prostu coś taniego, ale facet zapewnił mnie, że będzie dobrze.

W każdym razie podłączenie go do gniazda malinowego pi (z przewodem zasilającym microusb z rPi) moce na rPi.

Czy spowoduje to uszkodzenie rPi? Wygląda na to, że działa dobrze z wtyczką podłączoną w ten sposób ( wierzę - ale nie cytuj mnie - że mam jeden z nowszych rPi, coś o czymś w USB zostało zastąpione czymś innym, nie wiem) .

Czy potrafisz obezwładnić rPi? Czytałem dużo o obezwładnianiu pi, ale nic o obezwładnianiu pi. np. jeśli korzystam z przewodu zasilania 5,2 V 2 A? A może dwa wejścia zasilania (jedno z koncentratora przez USB i jedno do portu microusb).

Jeśli dwa razy podłączony do piasty, wydaje się działać dobrze. Ale jeśli jest podłączony do koncentratora przez port USB i do sieci przez port Microusb, wydaje się być nierówny i nie reaguje.

Dzięki!

Thomas Clayson
źródło

Odpowiedzi:

8

Przede wszystkim powinieneś sprawdzić, którą wersję sprzętu posiadasz. To pytanie może ci pomóc, jeśli nie wiesz jak.

Jeśli masz płytę w wersji 2.0, to nie masz polyfuse na portach USB. Oznacza to, że bezpiecznie jest zasilać RPI z koncentratora zasilanego przez USB, o ile nie zapewnisz więcej niż 2,5A mocy. Teraz, aby to zrobić, musisz zrobić skrót na płycie lub coś takiego i oczywiście zasilacz HUB musiałby być w stanie dostarczyć tak dużo prądu. Lepiej więc użyć koncentratorów, które nie mogą.

Jeśli masz wersję płyty starszą niż 2.0. Może to być bezpieczne. Większość płyt przed wersją 2.0 ma polifuse na portach USB, a następnie nie można zasilać RPi z portów USB, ponieważ szybko „wysadzą” i odetną zasilanie. Nie jest to trwałe, po kilku sekundach, gdy ostygną, będą działać prawie tak samo jak przed dmuchaniem.

Więc jeśli twoje RPi wydaje się działać OK, zasilane z USB, wygląda na to, że nie masz polyfuse i kontynuowanie korzystania z tej metody powinno być bezpieczne.

Nie można obezwładnić RPi za pomocą zasilacza, który może dostarczyć zbyt dużo prądu. 2ampery, które widzisz na adapterze, to maksymalny prąd, jaki może zapewnić. Ale aby to zrobić, coś musiałoby zużywać tyle mocy. A RPi tego nie zrobi, chyba że w obwodzie będzie jakiś skrót. I nawet wtedy nie zrobi tego, gdy będzie zasilany z microUSB, ponieważ istnieje tam obwód ochronny (polifuse 1.1A i dioda TVS).

Krzysztof Adamski
źródło
Genialna, jasna i zwięzła odpowiedź. Wielkie dzięki! :)
Thomas Clayson
1
W pobliżu micro usb znajduje się bezpiecznik nadprądowy. Ten polyfuse jest nadal obecny na płytkach rev2, ale nie będzie niczego chronił, jeśli energia pochodzi z innych portów USB. Nie martwiłbym się zbytnio, chyba że eksperymentujesz z GPIO itp. Nawet wtedy, gdy zabijesz Pi, nie jest to już tak wielka sprawa, jak wtedy, gdy był na nich długi czas oczekiwania.
John La Rooy,
Myślę, że pierwotne pytanie dotyczyło zasilania wejścia microUSB z koncentratora USB, a nie bezpośrednio z sieci, a nie zasilania RPi za pośrednictwem gniazd peryferyjnych USB.
spookylukey,
@spookylukey: Nie sądzę. I Thomas, który zadał pytanie, wydaje się być zadowolony z odpowiedzi. Ale w każdym razie oczywiście można zasilać RaspberryPi z koncentratora USB, do którego jest on podłączony. To konfiguracja, której obecnie używam.
Krzysztof Adamski,