Czy mogę nakarmić urządzenie prądem o wartości wyższej niż zalecana?

23

Krótki przewodnik mówi, że zasilacz do mojego modelu Raspberry Pi powinien zapewnić co najmniej 700mA. Co powiesz na górną granicę? Czy dobrze jest używać zasilacza o wysokim prądzie wyjściowym, powiedzmy wyższym lub równym 1A?

Jest to symetryczne do mojego pytania: Co się stanie, jeśli zasilacz ma 550 mA?

Alessandro Cosentino
źródło
Dopóki napięcie jest stabilne na poziomie 5, Pi (plus porty USB o ograniczonym prądzie) będzie rysował tylko to, czego potrzebuje. Standardowy zasilacz to 2,5 A przy stabilnym napięciu 5 woltów.
SDsolar

Odpowiedzi:

32

To, że zasilacz ma znamionowy (tzn. Zdolny do) wyższy prąd, nie oznacza, że ​​właśnie to zabierze „ujście” (tj. Raspi). Różni się to od napięcia, gdzie nadmierne napięcie może rzeczywiście uszkodzić obwód, który nie ma wystarczającej ochrony (np. Regulatory napięcia).

Pomyśl o tym z baterią. Większość akumulatorów jest w stanie wytwarzać dość wysokie prądy (aczkolwiek o skróconej żywotności). Jednak coś takiego jak latarka / latarka pobiera prąd tylko zgodnie z jego konstrukcją - i zwykle jest to o wiele mniej niż zdolne do tego akumulatory.

Po tym wszystkim powinieneś starać się unikać zasilacza o ekstremalnie wysokim natężeniu prądu, ponieważ taka konfiguracja okaże się nieefektywna w działaniu i nieekonomiczna (stosunkowo droga w zakupie - chociaż może być to taka, którą masz zapasową).

Tak więc 1 wzmacniacz jest w porządku i prawdopodobnie zapewnia zdrowy margines, zakładając, że nie masz zasilanych z niego wielu urządzeń peryferyjnych, ale 5 wzmacniaczy byłoby nadmiernych.

winwaed
źródło
7
+1 Wystarczy dostarczyć wystarczającą liczbę wzmacniaczy. Samo urządzenie jest odpowiedzialne za ich rysowanie.
Andrew Larsson,
10
Aby wyjaśnić ostateczne stwierdzenie odpowiedzi, „5 amperów byłoby nadmierne”, aby kupić specjalnie do tej aplikacji, ale zasilacz o wartości znamionowej 5 (lub 500), ale w przeciwnym razie spełniający wymagania, które już miałeś, działałyby idealnie i nie zaszkodzi Pi.
mlp
3
Również wyższy prąd, większy zap, jeśli przypadkowo coś
zwięźlisz
8

Nie ma górnej granicy, ale wszystko powyżej 700mA jest niepotrzebne

Nie możesz dostarczyć prądu, możesz tylko dostarczyć napięcie. Podajesz prawidłowe napięcie, a Pi pobiera prąd, którego potrzebuje. Jeśli twoje źródło nie jest w stanie dostarczyć wystarczającej ilości prądu, napięcie spadnie, a jeśli spadnie zbyt daleko, nieprzewidywalne rzeczy zdarzą się wewnątrz Pi. Prawdopodobnie nie złamiesz tego, ale nie zrobi tego, czego oczekujesz.

Dopóki napięcie pozostanie stałe, Pi nie zajmie więcej niż potrzebuje, niezależnie od tego, czy twoje źródło zasilania może dostarczyć do 1 ampera czy miliarda amperów.

http://en.wikipedia.org/wiki/Electric_current

David Sykes
źródło
2

Dzięki prawu Ohma nie ma górnej granicy :

I (current) = V (potential difference) / R (resistance)

Twoje Pi ma stały opór (będzie się nieco różnić w zależności od temperatury, ale nazwijmy to stałym) i stosujesz stałe PD (5 V), więc prąd pozostanie stały bez względu na maksymalne napięcie zasilania zdolny do.

Simon Whitaker
źródło
1
Myślę, że to trochę go rozciąga. Pi nie ma oporu, pobiera prąd, jakiego potrzebuje do tego, co robi w tym czasie. Nie będzie to stałe i może się znacznie różnić.
David Sykes,
@DavidSykes Myślę, że być może jesteś trochę pedantyczny;) Pi technicznie ma opór, to po prostu zależy od niesamowicie złożonego obwodu w grze, i w jaki sposób każdy z setek tysięcy zaangażowanych tranzystorów jest przełączany w danym momencie nanosekunda. Aktualny pobór może się różnić, ale można ustalić rozsądną linię bazową, która będzie wystarczająca dla przeciętnego użytkownika Rπ.
Doktor J
> I (prąd) = V (różnica potencjałów) / R (rezystancja)>> Twoje Pi ma stałą rezystancję (będzie się nieco różnić w zależności od rzeczy takich jak> temperatura, ale nazwijmy to stałą) i zastosujesz> stały PD (5 V), więc prąd pozostanie stały niezależnie od> maksimum, jakie może uzyskać zasilacz. W takim przypadku, co się zmieni, gdy podłączymy dodatkowe urządzenie, które wymaga elastyczności (mysz, klawiatura, urządzenia USB itp.)?
Kvach,
0

Prąd 750mA wystarcza do zasilania Raspberry Pi. Dokładna ilość prądu do Raspberry Pi zależy również od liczby urządzeń, które chcesz z nim podłączyć. Nie ma górnej granicy, ale prąd o wartości 1,2 A jest w większości wystarczający i wystarcza do obsługi urządzeń zewnętrznych.

Zasadniczo zaleca się unikanie dostarczania prądu większego niż 1,2 A, ponieważ będzie to nieskuteczne, dopóki nie będziesz chciał używać urządzeń o wysokim natężeniu prądu z Pi. Ponieważ zewnętrzne urządzenia peryferyjne są podłączone, bieżące wymagania mogą osiągnąć dowolną wyższą wartość zgodnie z wymaganiami podłączonych urządzeń.

Yadwinder Singh
źródło