Jak mogę ustalić, czy dany ekran dotykowy jest zgodny?

42

Chcę dołączyć ekran dotykowy do mojego Raspberry Pi. Podczas wyszukiwania tego w Internecie dowiedziałem się, że nie jest to trywialne, ponieważ nie wszystkie ekrany dotykowe są kompatybilne.

Jak sprawdzić, czy ekran dotykowy jest kompatybilny z Raspberry Pi?

Nie szukam rekomendacji ani list możliwych urządzeń, chcę wiedzieć, jak się dowiedzieć, czy dany ekran działa.

Do B.
źródło

Odpowiedzi:

15

Problemem będą sterowniki. Ponieważ większość sprzedawanych produktów nie ma sterowników typu open source, decyzja o ich inżynierii wstecznej zależy od osoby. Z tego powodu, jeśli urządzenie nie jest bardzo popularne, prawdopodobnie nie będzie obsługiwane.

Nie korzystałem z żadnej z nich osobiście, ale istnieją strony ze sprzętowymi bazami danych. Dokładność bazy danych do konkretnej kompilacji nix jest wątpliwa, ponieważ listy są zwykle tworzone przez użytkowników, więc można im ufać tylko w pewnym stopniu.

http://www.linuxcompatible.org/compatdb/categories/hardware_linux.html

ian.shaun.thomas
źródło
Istnieje kilka filmów na youtube, jak dodać ekran dotykowy do różnych komputerów z systemem Linux, byłyby dobrym źródłem tego, co ma wsparcie. Te obsługiwane powinny mieć możliwość podłączenia do portów USB. Spojrzenie na sterowniki ekranu dotykowego i obsługiwane przez nie urządzenia USB byłyby dobrym źródłem.
Anders
Tylko upewnij się, że rozumiem ten post, ARM vs x86 vs x86-64 nie mają własnych list kompatybilności, więc listy ogólne są lepszym zasobem. Nigdzie nie ma też listy specyficznej dla RPi. Poprawny?
Zoot,
1
Powiedziałbym, że w dzisiejszych czasach większość produktów ma sterowniki OSS (zintegrowane z systemami, a nie sterownikami dostawców). Ci, którzy się nie zmniejszają. W latach 90. było na odwrót. Niektóre klasy częściej działają niż inne.
XTL
W rzeczywistości kierowcy będą łatwą częścią. Są to interfejsy elektryczne, które mogą być wizytówką dla osób nieprzygotowanych do wykonania niestandardowych obwodów.
Chris Stratton,
5

Lilliput sprzedaje niektóre ekrany dotykowe HDMI i istnieją pewne dowody na to, że działa z RPi.

Alex Chamberlain
źródło
Oprócz tego, że link jest w języku norweskim (o ile mi wiadomo), pytanie wyraźnie dotyczyło ogólnych kryteriów określania kompatybilności ekranów - a nie rekomendacji dla konkretnych ekranów.
Fantilein1990
2

USB byłoby natychmiastowym wyborem.

Konwersja ekranu dotykowego Arduino na port GPIO byłaby prostym projektem.

Lub poczekaj na uwolnienie sterowników / informacji DSI.

Obecne zmiany są wprowadzane do portu kamery DSI, a nie wyświetlacza + ekranu dotykowego.

Gdybym nie był tak biedny, jak wyżej, ekran HDMI 1.4 z interfejsem dotykowym.

Hellonearthis
źródło
+1 dla USB. Niestandardowe interfejsy z ekranem dotykowym pojawiają się i znikają, a USB HID to dobra inwestycja, która prawdopodobnie będzie kompatybilna z Raspberry Pi 10 , która zostanie wydana za kilka lat. Będziesz także mógł przełączyć się na np. Odroid, jeśli potrzebujesz więcej mocy procesora i nadal korzystać z tego samego ekranu.
Dmitrij Grigoryev,
1

Miałem ten sam problem i musiałem dowiedzieć się, że to pytanie jest dość trudne.

Wpis na blogu przedstawiający oficjalny 7-calowy wyświetlacz RPi wyjaśnia niektóre z najważniejszych słów kluczowych (HDMI, DPI DSI, DBI).

Jeśli twój wyświetlacz musi być ekranem dotykowym, to pierwszym ważnym aspektem jest to, że (z moich badań) tylko wyświetlacze podłączone przez port DSI (J4) lub GPIO nie będą potrzebowały dodatkowego połączenia danych do przekazywania danych dotykowych. Jeśli wyświetlacz jest podłączony przez HDMI, konieczne jest dodatkowe połączenie (zwykle przez USB) (i będzie musiał uzyskać dostęp do portów USB z zewnątrz, jeśli nie chcesz lutować - może to powodować konflikt z obudową). Powinieneś być w stanie łatwo uzyskać te informacje.

Kolejnym ważnym aspektem jest to, że wyświetlacze korzystające z portów GPIO zwykle wymagają specjalnych sterowników (albo do zainstalowania na standardowym raspbian, albo dostarczonych z niestandardowym raspbian dostarczonym przez producenta tego wyświetlacza). To bardzo skomplikowało sprawy, ponieważ sterowniki te mogą być źle udokumentowane lub szybko przestarzałe - nawet kolejna aktualizacja systemu operacyjnego może uczynić je bezużytecznymi - nie mówiąc już o trudnościach w korzystaniu z systemów operacyjnych, dla których nie ma sterownika. Powinieneś być w stanie znaleźć sterowniki i opinie klientów online. Jeśli nie możesz łatwo znaleźć (poprawnych) sterowników lub pomocy technicznej, najprawdopodobniej będziesz mieć problemy z używaniem wyświetlaczy po ich zakupie.

Ponadto wyświetlacze korzystające z portów GPIO zwykle muszą zapewniać dodatkowy podział GPIO, aby można było użyć niektórych portów GPIO do czegoś innego. Informacje te należy uzyskać, oglądając zdjęcia wyświetlaczy (czy gdzieś na tylnej stronie ekranów znajduje się „gniazdo” GPIO?).

TFT, LCD (a może nawet LED, oLED) to różne technologie wyświetlania rzeczy. Chociaż określają jakość optyczną i zużycie energii, osobiście nie martwiłbym się nimi zbytnio.

Ważniejsza - przynajmniej moim zdaniem - jest technologia dotykowa, czyli rezystancyjna lub pojemnościowa. Ten pierwszy powinien być używany z rysikiem i zwykle nie może wykonywać gestów („multi-touch”), drugi jest tym, czego używają nowoczesne smartfony.

I wreszcie, jeśli chodzi o kompatybilność z RPi3 (na przykład w przeciwieństwie do RPi B +), DSI i HDMI powinny zawsze być w porządku, a jeśli chodzi o GPIO, pójdę z informacją producentów (ponieważ to oni dostarczają oprogramowanie / sterowniki). Pod względem sprzętowym nie powinno być problemu.

Aby być bardziej szczegółowym, jedynym ekranem DSI, który znalazłem, był oficjalny ekran 7 ". Będzie działał bez żadnych zmian w Raspbian (nie wiem o innych systemach operacyjnych). Jest całkiem sporo ekranów GPIO których użyłbym tych znanych producentów sprzedawanych za pośrednictwem głównych punktów sprzedaży, aby uniknąć utknięcia w cegłach (w moim dziale mamy kilka wyświetlaczy, z których nie możemy już korzystać, ponieważ są to tanie podróbki, których oprogramowania układowego nie ma nigdzie znaleziono więcej.) A jeśli chodzi o HDMI: Ponieważ zarówno HDMI, jak i urządzenie dotykowe (których informacje są przesyłane przez USB) są znormalizowane, nie powinno być problemu z żadnym z głównych systemów operacyjnych.

Mam nadzieję, że to odpowiada na większość pytań. Jeśli nie, po prostu wyjaśnij swoje pytanie w komentarzach.

Fantilein1990
źródło
1

Od 2018 roku najłatwiejszym sposobem sprawdzenia, czy jakikolwiek ekran działa z Raspberry Pi, jest szukanie odniesień do drzewa urządzeń . W szczególności na każdym ekranie powinna znajdować się nakładka drzewa urządzeń lub przynajmniej uwagi, które domyślne należy ręcznie wybrać w config.txt.

płatek śniegu
źródło
0

tutaj znalazłem ekran dotykowy lilliput, który działa dobrze z Raspberry Pi i ten zbyt 10-calowy pojemnościowy ekran dotykowy.

https://www.youtube.com/watch?v=KrpsaQ8SGhg

kumar
źródło
Witamy w Raspberry Pi! Chociaż teoretycznie może to odpowiedzieć na pytanie, lepiej byłoby zawrzeć tutaj istotne części odpowiedzi i podać link do odniesienia oraz link do miejsca, w którym można kupić produkt.
Steve Robillard
Czy naprawdę chcesz, aby każdy odwiedzający spędził 5 minut na oglądaniu wideo, zamiast pisać na ekranie dotykowym?
Dmitrij Grigoryev,
Zgodnie z naszą polityką dotyczącą pozbawionych informacji odpowiedzi tylko z łączem , jeśli ten post nie będzie edytowany, aby zawierał informacje, które mogą stać się odpowiedzią, choć minimalną, w ciągu 48 godzin zostanie przekonwertowany na Community Wiki, aby uprościć poprawianie go przez społeczność.
Ghanima
Ale .. nawet z opisem zawartości tego filmu nie odpowiada na pytanie. Nie poprosił o działające ekrany, poprosił o kryteria pozwalające ustalić, czy dany ekran działa.
Fantilein1990