Dlaczego Raspberry Pi nie ma przycisku zasilania?

27

Jeśli kupisz komputer, oczekujesz, że będzie on wyposażony w przycisk zasilania. Dlaczego więc Raspberry Pi go nie ma? Czy to dlatego, że zajęłoby zbyt dużo miejsca lub byłoby niewygodne, aby zmieścić się na płytce drukowanej?

Osobiście brak przycisku zasilania jest czymś, co zawsze mnie lekko drażniło, ponieważ aby całkowicie wyłączyć Pi, musisz wyciągnąć kabel zasilający. I jestem pewien, że nie jestem jedynym, który podłączył Pi i uruchomił się bez ciebie. Wydaje mi się, że przycisk zasilania zaoszczędziłby kłopotów z wyciąganiem kabla zasilającego lub wyłączaniem zasilania z sieci.

Darth Vader
źródło

Odpowiedzi:

31

Nowoczesne przyciski zasilania używają interfejsu Advanced Configuration and Power Interface (ACPI), aby poprosić system operacyjny o wyłączenie płyty głównej. Dlatego od kilku dziesięcioleci, jeśli naprawdę chcesz wyłączyć płytę główną, a system operacyjny odmawia, musiałeś zacisnąć przycisk zasilania przez kilka sekund.

Prosty wyłącznik zasilania, taki jak włącznik światła, może wyłączyć procesor tylko wtedy, gdy robi coś ważnego lub gdy zmieniane są pliki wirtualne, a system operacyjny musi zapisać je na karcie SD.

Gdyby więc Malina poszła z tanim włącznikiem, więcej osób użyłoby go źle i wpadłoby w kłopoty. Dodanie pełnej uprzęży ACPI do płyty głównej oczywiście zwiększyłoby jej koszty.

Zawsze wydaję sudo shutdownz wnętrza Pi i daję mu chwilę na zebranie myśli, zanim wyrwiesz jego moc. (I nigdy nie powinieneś wyłączać się, wyciągając małą, delikatną wtyczkę MicroUSB z Pi. Staram się zawsze wyłączać za pomocą przełącznika listwy zasilającej lub odłączając dalszy koniec przewodu zasilającego USB.)

Na koniec jest drobna sprawa, że ​​wiele RPI po prostu nigdy nie jest wyłączanych. (-;

Phlip
źródło
2
Przez cztery sekundy, nie pięć.
Ruslan
2
@Ruslan na trzy pełne sekundy faktycznie wyłączyłby się na czwartym.
Gufran
1
+1 za rzecz, która nigdy się nie wyłącza. Myślę, że ludzie używający PI jako zamiennika komputera domowego są zdecydowanie w mniejszości w porównaniu do tych, którzy używają go do świadczenia jakiejś usługi lub obsługi innych urządzeń.
Cubic
Literówka jednoliterowa: niż-> to.
TRiG
Ponadto bardzo łatwo jest samodzielnie skonfigurować obwód przełącznika zasilania, który (w celu wyłączenia zasilania) wyda sudo shutdownpolecenie, a następnie zaczeka wystarczająco długo przed odcięciem zasilania.
XNargaHuntress
11

NIE jest to urządzenie „konsumenta końcowego”, takie jak Apple TV, DVR lub kuchenka mikrofalowa. Przez analogię

Jeśli kupisz samochód, oczekujesz, że będzie on wyposażony w zamki do drzwi ...

Tak, ale wiesz, że producent nie zapewnia tych za darmo, dlatego do konkretnych towarów dołączone są specjalne metki z cenami. Jeśli kupię podwozie samochodu, mogę nie oczekiwać blokad. Oczywiście większość ludzi tego nie robi. Ale powtarzając: „nie jest to urządzenie przeznaczone dla konsumenta końcowego”, nie jest to coś, czego większość ludzi chciałaby mieć. Które „nie większość ludzi”! = „W ogóle nikogo”.

Istnieje oczywiście pewna filozofia marketingowa. Na przykład, w jaki sposób wpłynie na sprzedaż netto w przypadku każdej funkcji, która zwiększa koszty produkcji o 1-2 USD? Czy będziemy sprzedawać więcej z powodu tej funkcji, czy mniej z powodu podwyższonej ceny? Łatwo jest powiedzieć: „To doda tylko 0,50 $”, ale łatwo też zauważyć, że istnieje potencjalnie bardzo długa lista rzeczy, o których można by powiedzieć.

Więc za co potencjalni klienci chcą płacić, a co nie ? Gdyby istniał przycisk zasilania, myślę, że byłoby to miłe, ale szczerze mówiąc , mniej mnie to obchodziło.

Jest też powiązany problem, im więcej dzwonków i gwizdków dodasz, tym bardziej złożone jest coś. To sprawia, że ​​bardziej prawdopodobne jest uszkodzenie, w całości lub w części, i trudniejsze do debugowania, gdy pojawią się nieprzewidziane problemy.

Złotowłosa
źródło
8

Aby dodać do innych odpowiedzi:

Rasperry Pis są często używane we wbudowanych aplikacjach. W scenariuszu osadzonym przycisk zasilania jest zobowiązaniem, a nie zasobem, zwłaszcza jeśli komputer znajduje się w miejscu trudno dostępnym. Przełącznik zasilania dodaje możliwość przypadkowego wyłączenia urządzenia lub że nie włącza się natychmiast po włączeniu zasilania.

Celada
źródło
7

Przycisk zasilania zwiększa koszt sprzętu / oprogramowania układowego / miejsca na płytce drukowanej / koszty rozwoju

Podejrzewam, że w przypadku komputera budżetowego głównym powodem, dla którego PI nie było przełącznika zasilania, był koszt .

reggie
źródło
4

Jeśli kupisz komputer, oczekujesz, że będzie on wyposażony w przycisk zasilania

W przypadku technologii osadzonej tak naprawdę nie jest to prawdą. Oczekujesz, że będziesz musiał wyciągnąć kabel zasilający, jeśli chcesz wyłączyć element. Po prostu nie ma potrzeby złożoności ani fizycznej obecności osobnego przycisku zasilania.

Lekkość Wyścigi z Moniką
źródło
3

Podobnie niedrogi czarny Beaglebone ma wielofunkcyjny chwilowy przycisk zasilania, który wykorzystuje układ zarządzania energią (PMIC) . Tak naprawdę było to tylko kompromis, aby uniknąć kilku centów za przełącznik w porównaniu z innymi funkcjami dla tego samego obszaru kosztów / PCB.

Spehro Pefhany
źródło
Klon Rpi, Banana Pi, ma również przycisk zasilania. Działa zgodnie z oczekiwaniami.
Klaatu von Schlacker
Ale jeśli się nie mylę, Pi nie ma nawet uroczego PMIC?
Ghanima
2

W rzeczywistości większość komputerów (i telewizorów w tym przypadku) nie ma przycisku zasilania, lecz przycisk „wyłącz”. Jeśli chcesz się wyłączyć, musisz odłączyć kabel od wszystkich tych urządzeń.

Pi nie jest tak różne.

I +1 za to, że ich nie wyłączam - nie zamykam mojego na dni / tygodnie / miesiące

Andrew d'Azotus
źródło