Czy porty USB mogą być używane do zasilania Raspberry Pi?

20

Czy zasilanie musi być dostarczane przez port micro USB, czy może być również używany jeden z dwóch normalnych portów USB? Zamierzam używać tylko SSH, więc port USB nie byłby używany w żaden inny sposób, ale wolałbym mieć wszystkie wtyczki po jednej stronie.

(Model B Rev.2, jeśli dotyczy)

Tobias Kienzler
źródło

Odpowiedzi:

8

Nie, nie możesz zasilać Raspberry Pi za pomocą portów USB. Mikro-usb to jedyny sposób na zasilenie RPi, oprócz kilku innych hacków, które widziałem z użyciem lutu (przeczytaj aktualizację).

Chociaż nie jest to całkowicie niemożliwe, ale aby to zrobić, trzeba by trochę zmodyfikować RPi. Zobacz schematy modelu B Rev 2.0 .

AKTUALIZACJA : Jak skomentowano, możesz zasilać RPi za pomocą pinów GPIO i USB (nazywane zasilaniem zwrotnym ). Uwzględniam linki, ale komentator ma podziękowania.

AKTUALIZACJA 2 : Jak podają inne posty Stackoverflow, nowe Pi mogą zostać przywrócone dopiero po uruchomieniu. IE: Nie możesz wykonać kopii zapasowej pi i uruchomić go, polyfuse wyłączy się podczas uruchamiania.

Vincent P.
źródło
1
Jest to najprawdopodobniej niepoprawne, np. Ta odpowiedź , to pytanie i ten wątek sugerują, że możesz przynajmniej użyć GPIO, które nie wymaga żadnego lutu lub innego modu RPi. W każdym razie mam świadomość, że port micro USB nie ma połączenia danych, co jednak ma znaczenie w moim pytaniu? Pytam, czy mogę (źle) wykorzystać porty inne niż micro USB jako wejścia zasilania, więc przesyłanie danych nie ma znaczenia
Tobias Kienzler,
Znalazłem odpowiedni wpis wiki , złącza zasilania wszystkich portów USB są bezpośrednio połączone (przynajmniej z ostatnimi wersjami)
Tobias Kienzler,
@Morgan Czy Twoja zmiana oznacza, że ​​zgadzasz się, że nie można tego zrobić, czy to tylko wsparcie? Nie jestem ekspertem w dziedzinie elektroniki, ale jest tylko jedna część pomiędzy pinem Micro-USB a + 5V (który jest bezpośrednio podłączony zarówno do innych portów USB, jak i odpowiedniego pina GPIO), i ta część wydaje się być bezpiecznikiem, dobrze? Więc zakładając, że używam niezawodnego źródła zasilania, czy powinienem być w porządku?
Tobias Kienzler,
Byłem świadomy użycia pinów GPIO. Nie byłem świadomy zasilania z powrotem. Zaktualizowałem moją pierwotną odpowiedź.
Vincent P,
Dzięki, teraz mogę zaakceptować twoją odpowiedź. Czy więc ta część między pinem micro USB a + 5 V to tylko bezpiecznik?
Tobias Kienzler,
16

Wpis Raspberry Pi Wiki na mocy sugeruje to jest możliwe (Kopalnia nacisk):

Zasilanie zwrotne; (zasilanie Raspberry Pi z koncentratora USB przez port uplink / data, pojedynczy kabel) Możliwe jest zasilanie z powrotem w Raspberry Pi. Płytki wersji 1.0 muszą zostać zmodyfikowane w celu zasilania wstecznego, wynika to z „polifusów” 140ma zainstalowanych w obwodzie portu USB. Płytki w wersji 1.1 nie wymagają modyfikacji zasilania wstecznego, zamiast nich zastąpiły one bezpieczniki rezystorami 0ohm. Płytki w wersji 2.0 nie wymagają modyfikacji , nie mają ani rezystorów, ani bezpieczników. Zaleca się, aby do zasilania Raspberry Pi użyć krótkich kabli (12 "(0,3 metra) lub mniejszych). Rezystancja kabla plus rezystancja złącza mogą szybko zmniejszyć napięcia robocze poniżej odpowiedniego zakresu (5,25 V do 4,75 V).

Ostrzeżenie:

ale także poprzez włączenie zasilania, faktycznie omijasz wejściowe urządzenie zabezpieczające przed polifusetem PI! Może to mieć ekstremalne konsekwencje, jeśli kiedykolwiek uda ci się ustawić PI na więcej niż 6 V, nawet przez bardzo krótki okres. Ponieważ powoduje to wyzwolenie urządzenia przepięciowego D17 na PI i zwarcie zasilania 5 V. Bez polyfuse ograniczającej prąd przez D17, wypali się, prawdopodobnie topiąc obudowę PI (jeśli masz) i prawdopodobnie powodując zagrożenie pożarowe. Prawdopodobnie doprowadzi to również do trwałego braku zasilania 5 V. Więc ostrzegaj, a jeśli używasz zasilania wstecznego, upewnij się, że hub lub jego zasilacz ma bezpiecznik, aby temu zapobiec. Jeśli nie, dodaj własny bezpiecznik.

Tobias Kienzler
źródło
1
Bezpiecznik wejściowy ma wartość znamionową maks. 750 mA, patrz T075 w tym arkuszu danych i tutaj . Znacznie lepszym rozwiązaniem niż majstrowanie przy bezpiecznikach w kablach USB byłby hub z tym bezpiecznikiem już wbudowanym podczas zasilania z powrotem.
RolfBly
4

Sytuacja trochę się zmieniła, sytuacja zależy teraz od tego, jaki model Pi posiadasz.

  • Na wczesnych płytkach Raspberry pi model B, polifuzy na portach USB początkowo umożliwią zasilanie wsteczne, ale prawdopodobnie wyskoczą z powodu przetężenia, zanim Pi z sukcesem się uruchomi.
  • Na późniejszych płytach Raspberry pi model B (rev 1 „eco1” z łączami zamiast polyfuse i rev2), płytach Raspberry pi model A i A + oraz tablicach zero malinowych pi można zasilać z portów USB.
  • Na płytkach Raspberry pi model B + i Raspberry pi 2 model B na płycie znajduje się układ kontroli mocy. Zapobiegnie to uruchomieniu płyty pod obciążeniem wstecznym z portów USB, ale co ciekawe, pozwoli na wsteczne zasilanie po uruchomieniu płyty.
Peter Green
źródło