Złącze wideo DSI

17

Po lewej stronie logo Raspberry znajduje się złącze DSI. Nie znam tego standardu. Do jakiego rodzaju wyświetlaczy mogę się podłączyć za pomocą tego złącza? Czy mogę kupić te wyświetlacze z półki?

Czy są też jakieś urządzenia konsumenckie, z których moglibyśmy usunąć ekran, który działałby z Pi? Telefony komórkowe? Konsole gier? Przybory kuchenne? :)

Maria Zverina
źródło
Tutaj jest trochę informacji: en.wikipedia.org/wiki/Display_Serial_Interface .
Maria Zverina,
DSI hmm ... Mam kilka wyświetlaczy DSI i tak, możesz coś pozbierać. Kupiłem stary zepsuty DS i przeszukałem wyświetlacz i mogłem użyć pi jako komputera przenośnego, więc myślę, że to sporo nowości.

Odpowiedzi:

8

Fundacja Raspberry Pi ogłosiła, że oficjalny ekran dotykowy Raspberry Pi jest już dostępny. Jest to dziesięciopunktowy ekran dotykowy, który łączy się ze złączem DSI i ma pełną obsługę jądra po aktualizacji.

Biorąc pod uwagę, że ukończenie projektu zajęło fundamenty kilka lat, wątpię, aby każdy mógł z łatwością zerwać ze sobą części zamienne.

tło

Strona Wikipedia Display Serial Interface mówi:

Display Serial Interface (DSI) to specyfikacja stowarzyszenia Mobile Industry Processor Interface (MIPI) Alliance mająca na celu obniżenie kosztów podsystemów wyświetlania w urządzeniu mobilnym. Jest zwykle ukierunkowany na LCD i podobne technologie wyświetlania. Definiuje magistralę szeregową i protokół komunikacyjny między hostem (źródłem danych obrazu) a urządzeniem (miejscem docelowym danych obrazu).

W warstwie fizycznej DSI określa szybką szeregową różnicową sygnalizację szeregową punkt-punkt. Autobus ten obejmuje jeden pas zegara wysokiej prędkości i jeden lub więcej pasów danych. Każdy pas prowadzony jest na dwóch przewodach (ze względu na różnicową sygnalizację). Wszystkie pasy przemieszczają się od hosta DSI do urządzenia DSI, z wyjątkiem pierwszego pasa danych (linia 0), który jest zdolny do operacji zmiany kierunku magistrali (BTA), która umożliwia mu odwrócenie kierunku transmisji.

Według tego wątku na forum ekrany DSI będą wymagały nowych sterowników GPU, aby umożliwić wyjście DSI:

jeśli uda ci się użyć złącza dsi (tj. porwać inżyniera BC i pozwolić mu stworzyć nowy plik binarny GPU dla twojego ekranu podłączonego przez dsi), możesz mieć działającą konfigurację podwójnego wyświetlacza ...

W związku z tym, chociaż oficjalne ekrany DSI są już dostępne i istnieje obsługa jądra, jest mało prawdopodobne, aby taka obsługa rozszerzyła się na dowolne inne implementacje ekranów DSI. Biorąc pod uwagę to, co strona wikipedia mówi o protokole, DSI nie jest obecnie dobrym sposobem na robienie rzeczy (protokół jest skomplikowany z powodu konieczności obsługi wyświetlaczy bez wbudowanej pamięci) i możliwe jest, że dowolny plik binarny GPU może działać tylko z ograniczonym zestawem specjalnie obsługiwanych urządzeń, zamiast obsługi dowolnego wyświetlacza DSI.

Mark Booth
źródło
Hmmm .. nie jestem tego pewien. Standard pochodzi z 2004 roku i jest przeznaczony specjalnie dla urządzeń mobilnych. Sprawia, że ​​korzystanie z wyświetlacza CRT jest nieco wątpliwe - nie? Biorąc pod uwagę, że jest obsługiwany przez większość wielkich marek w telefonach komórkowych, na pewno muszą być dziś dostępne ekrany DSI. Czy może uda nam się nawet usunąć odpowiednią kroplę gpu BC z jednego z tych urządzeń?
Maria Zverina,
1
@Maria, nie chodzi mi o to, że protokół nadal wspomina o okresie wygaszania itp., Które były potrzebne tylko w dniach CRT, aby dać czas wiązce elektronów na powrót do początku następnego rzędu lub góry ekranu. Wszystko, co ma związek z GPU, będzie wymagało od Raspberry Pi Foundation wykonywania pracy, ponieważ oprogramowanie GPU jest zamknięte.
Mark Booth,
Wydaje
1
DSI is hardly a smart way of doing things these days (the protocol is mired in the days of CRT fly-back blanking periods)Nie możesz się bardziej mylić. DSI jest obecnie standardem i tak pozostanie przez pewien czas. Mylisz się także co do zaślepek. Ilekroć masz sterownik ekranu bez pamięci RAM, musisz użyć trybu wideo DSI, który obejmuje wygaszanie. Jeśli masz sterownik ekranu z pamięcią RAM, możesz przełączyć się do trybu poleceń DSI, który nie wymaga zaślepek ... I am assuming the ribbon cable is a standard DSI interface cable.Nie ma standardowego kabla
Zaktualizowałem moją odpowiedź @Erwin, jeśli chodzi o okresy wygaszania, nadal nie sądzę, że DSI to sprytny sposób na zapewnienie wyświetlacza Raspberry Pi, ale jest to zbyt trudne do zintegrowania.
Mark Booth,
1

Nintendo DS wykorzystuje ekran dotykowy z wyświetlaczem DSI, ale jak dotąd jest to jedyne urządzenie konsumenckie, jakie widziałem, że można uzyskać zastępcze ekrany do montażu na Raspberry Pi. Nie mam pojęcia, na jakie problemy ze zgodnością możesz się natknąć, jeśli zostaną podjęte jakieś zastrzeżone środki, i zakładam, że kabel taśmowy jest standardowym kablem interfejsu DSI.

Adrien
źródło
1
Czy masz więcej informacji na temat korzystania z ekranu DS z Raspberry Pi? Nic nie mogę znaleźć.
YetAnotherRandomUser
Nie ma czegoś takiego jak „standardowy kabel interfejsu DSI”. DSI definiuje sygnały elektryczne, a nie fizyczne złącza / kable.
Dmitry Grigoryev
1

Od Korzystanie z ekranów telefonów komórkowych z dowolnego interfejsu HDMI , jest kontroler wideo, wykonane z wyświetlaczem Arduino DSI tarcza z programowalnym FPGA (Xilinx Spartan-6-SLX9), która łączy interfejs wyświetlacza iPhone4 do interfejsu DSI.

Interfejs HDMI do DSI

użytkownik110251
źródło
1
To nie jest „deska do przebicia”. To kontroler wideo z układem FPGA, który musisz zaprogramować, aby działał.
Dmitry Grigoryev