Elementy niesprzedające z rpi -> nie mogą stopić lutu. Jakieś wskazówki?

11

Tak więc złącze karty SD na moim Raspberry pi zepsuło się i nie mogę utrzymać karty wystarczająco dobrze, więc chciałbym przylutować nowe złącze karty. W tym momencie chciałbym również usunąć złącza RCA i audio, ponieważ jestem w 100% pewien, że nigdy ich nie będę potrzebować.

Uzbrojony w knot lutowniczy i moją stację lutowniczą próbuję odlutować te elementy. Ale z jakiegoś powodu lut użyty w rpi nie przepłynie do knota. Dodanie do lutu więcej lutu, a następnie użycie knota usuwa tylko świeżo dodany lut, ale element jest nadal przylutowany do planszy.

Tak więc, dla tych, którym udało się wylutować wszystko z malin, jak to zrobiliście? W jakiej temperaturze ustawiłeś lutownicę? Jakie metody, jaką czarną magię zastosowałeś? A może użyłeś gorącego powietrza, a jeśli w jakiej temperaturze?

user8642
źródło
Być może dodanie lutu bezołowiowego może pomóc. Ostatnio miałem płyty główne, których po prostu nie mogłem wylutować. Dodanie lutowia ołowiowego (to jedyny lut, jaki mam) trochę pomogło, ale wciąż było to bolesne dla tego, co wiesz.
Gerben

Odpowiedzi:

9

Jest to prawdopodobnie lut bezołowiowy, który ma wyższą temperaturę topnienia (~ 220 ° C) niż lut ołowiowy (~ 180 ° C). Po dodaniu lutu ołowiowego do lutu bezołowiowego lut ołowiowy topi się i działa jak radiator, zapobiegając stopieniu ołowiu.

Dodatkowo płyty zostałyby wyczyszczone po produkcji, więc nie byłoby topnika. Topnik pomaga w ponownym przepływie lutu do komponentów, zapobiegając utlenianiu w wysokich temperaturach, które zatrzymuje wiązanie metali.

Na koniec płyta może być natryskana lub pomalowana, aby zapobiec korozji. Może to zepsuć końcówkę żelazka, czyniąc go mniej skutecznym.

Aby usunąć część, wyczyść obszar alkoholem izopropylowym, aby usunąć powłokę (jeśli ma). Dodaj topnik do styków, które mają być odlutowane (można je kupić w butelce w sklepach elektronicznych). Podnieś nieco temperaturę żelazka, aby skompensować różnicę temperatur. Mieć cierpliwość.

Żużel
źródło
2
Topnik nie obniża temperatury topnienia lutu
John La Rooy
@gnibbler Masz rację. To był od razu komentarz, że nie będzie go tam. Poprawione Dzięki :)
SLaG
3

Ołowiany lut i bezołowiowy lut tak naprawdę nie lubią mieszać. Możesz wypróbować kilka iteracji dodawania / odprowadzania lutu ołowiowego, ale upewnij się, że masz wystarczającą temperaturę, aby stopić lut bezołowiowy.

Zdejmowanie części gorącym powietrzem jest prawdopodobnie najłatwiejsze. Byłoby lepiej, gdybyś miał podgrzewacz do PCB, ale jeśli jesteś cierpliwy, gorące powietrze prawdopodobnie wykona tę pracę.

Maskuj obszar kaptonem lub folią Al, aby nie gotować zbytnio otaczających elementów. Ćwicz z gorącym powietrzem na starych płytach głównych lub podobnych - samoloty naziemne / energetyczne długo się rozgrzewają. Spodziewaj się co najmniej 3-5 minut gorącego powietrza, aby powoli ogrzać płytę / część, aby uniknąć szoku termicznego.

John La Rooy
źródło
1

Polecam spojrzeć na chip szybko. Jest to pasta lutownicza, która obniża temperaturę topnienia lutu, co daje więcej czasu na zrobienie czegoś z knotem lutowniczym. Polecam również przyssawkę do lutowania.

Wielki Joe ilustruje sposób wykorzystania wiórów szybki w jego długiej i bardzo niskiej jakości wideo tutaj : (skip to około 10 minut w)

spuder
źródło