Kto pierwszy zaproponował pomysł obliczeń kwantowych przy użyciu kubitów?

22

Jak rozumiem, dziedzina mechaniki kwantowej rozpoczęła się na początku XX wieku, kiedy Max Planck rozwiązał problem promieniowania ciała czarnego. Ale nie wiem, kiedy rozprzestrzeniła się idea komputerów wykorzystujących efekty kwantowe.

Jakie jest najwcześniejsze źródło, które proponuje komputer kwantowy wykorzystujący kubity?

MEE - Przywróć Monikę
źródło

Odpowiedzi:

22

Według Wikipedii Oś czasu obliczeń kwantowych , oto główne wydarzenia:

 • 1960

  Stephen Wiesner wynalazł kodowanie sprzężone .

 • 1968

  Komputer kwantowy ze spinami jako bitami kwantowymi został również sformułowany do użycia jako czasoprzestrzeń kwantowej w 1968 roku.

  Finkelstein, David (1968). „Struktura czasoprzestrzenna w interakcjach wysokoenergetycznych”. W Gudehus, T .; Kaiser, G. Fundamentalne interakcje w High Energy. Nowy Jork: Gordon & Breach.

 • 1973

  Alexander Holevo publikuje artykuł pokazujący, że n kubitów nie może przenosić więcej niż n klasycznych bitów informacji (patrz: „Twierdzenie Holevo” / „Związane Holevo”).

  Charles H. Bennett pokazuje, że obliczenia można wykonać odwracalnie.

 • 1976

  Polski fizyk matematyczny Roman Stanisław Ingarden publikuje artykuł zatytułowany „Teoria informacji kwantowej” w „Reports on Mathematical Physics”, t. 10, 43–72, 1976.

 • 1980

  Paul Benioff opisał kwantowo-mechaniczne modele hamiltonowskie komputerów

  Yuri Manin zaproponował pomysł obliczeń kwantowych

 • 1981

  Richard Feynman w swoim wystąpieniu [...] zauważył, że generalnie niemożliwe wydaje się efektywne symulowanie ewolucji układu kwantowego na klasycznym komputerze. Zaproponował podstawowy model komputera kwantowego, który byłby zdolny do takich symulacji

 • 1982 r

  Paul Benioff proponuje pierwsze rozpoznawalne ramy teoretyczne dla komputera kwantowego.

Tak w ogóle, dziedzina informatyki kwantowej został zainicjowany przez pracę Paul Benioff badania i Yuri Manina w 1980 roku Richard Feynman w 1982 roku badania , a David Deutsch w 1985. Źródło: Quantum computing w Wikipedii .

kenorb
źródło
8

Około 1960–1973 pomysł zaczął się formować, ale pole naprawdę zaczęło się rozprzestrzeniać w latach 80.

Jednym z największych pionierów był Richard P. Feynman. Zaproponował model komputera kwantowego w swoim talk . Po tej rozmowie wielu innych naukowców posunęło pole dalej (Toffoli stworzył jedną z pierwszych bram kwantowych; Shor w Bell Labs stworzył jeden z pierwszych algorytmów kwantowych itp.)

Pole zmieniało się i ewoluowało gwałtownie w latach 1980-2000 i ciągle się rozwija. Ale początkowa „iskra” została wykonana przez Richarda Feynmana. Nie wiem, czy myślał o kubitach, ale jego głównym zainteresowaniem w obliczeniach kwantowych była symulacja fizyki i układów kwantowych.

ItamarG3
źródło