Serwer chmury domowej z RaspberryPI. Jakie zastrzeżenia mogę uzyskać?

14

Pierwotnie moje pytanie jest tutaj . Niemniej jednak skopiuję jego część tutaj.

W domu mam zewnętrzny dysk twardy USB 3 TB. Również w domu mam wifi, ale nie ma ścisłego miejsca na komputer.

Tak więc moim pierwszym celem było połączenie się z dyskiem twardym za pośrednictwem Wi-Fi. Takimi opcjami były urządzenie NAS, router z USB lub stary komputer.

Ale na jednym forum chłopaki doradzili mi, żebym używał Raspberry PI jako serwera.

Więc trochę przestudiowałem i mam plan:

  1. Raspberry PI model B (pierwotnie A, z powodu 1 portu i 10 $)
  2. HUB USB (4+ gniazda)
  3. Moduł WIFI.
  4. DYNDNS, aby móc łączyć się ze świata zewnętrznego.
  5. Zewnętrzny dysk twardy 3 TB.
  6. Debian + serwer FTP
  7. Inne oprogramowanie serwerowe, takie jak serwer WWW i DB. Może to być niektóre niestandardowe aplikacje.

Ponieważ model A ma tylko jeden port, a model B tylko 2 z Ethernetem, myślę, że o wiele lepiej jest kupić model A i hub, więc będę mógł używać adaptera Wi-Fi, mojego dysku twardego i niektórych innych urządzeń jako dobrze.

To chyba powinien być system 24/7.

Czy to dobry plan, czy ma jakieś wady?

Jevgeni Smirnov
źródło
3
FTP to zły pomysł. Sugeruję rozważenie bezpieczniejszych alternatyw, takich jak SFTP lub FTPS.
Po wypróbowaniu dysku 3 TB na Openelec nie jestem pewien, czy odczyta dysk 3 TB. Wiem, że odczyta 2 TB i prawdopodobnie do 32-bitowego limitu adresu 2,2 TB. Może potrzebować tylko dodatkowych sterowników lub oprogramowania, w końcu jest to Linux.
eLJay,
1
Zależy to od systemu plików ext2, ext3, ext4, a xfs powinien działać poprawnie. FAT32 i FAT16 nie poradzą sobie.
ArchHaskeller,
Pi nie będzie w stanie dostarczyć plików z dysku twardego USB do sieci lokalnej z prędkością większą niż 3 MB / s.
avra
1
„32-bitowy limit adresu 2,2 TB”, wybaczenie?
Alex Chamberlain,

Odpowiedzi:

9

To, co chcesz, jest znane jako Network Attached Storage i jest powszechnym zastosowaniem dla Raspberry Pi. Bardzo dobre instrukcje krok po kroku dotyczące konfigurowania całego sprzętu można znaleźć na stronie http://elinux.org/R-Pi_NAS . Należy pamiętać o kilku sprawach

  1. Raspberry Pi ma stosunkowo niską moc, co jest świetne, ponieważ jest tanie, ale nie tak świetne, ponieważ jeśli spróbujesz przesyłać strumieniowo wideo HD, prawdopodobnie nie będzie w stanie utrzymać wystarczająco wysokiej wydajności. Jeśli tylko tworzysz kopie zapasowe plików, Twoje Raspberry Pi będzie w porządku.

  2. Jeśli korzystasz z jakiejś konfiguracji routerów, aby uzyskać dostęp do serwera NAS spoza sieci, powinieneś przeprowadzić badania VPN. Jeśli po prostu pozostawisz NAS dostępnym dla świata zewnętrznego przez przekierowanie portów, każdy może uzyskać do niego dostęp i ostatecznie będziesz mieć problem z bezpieczeństwem. Skonfigurowanie starannej kontroli dostępu, tak jak wyjaśniono w instrukcjach, które połączyłem, zapobiegnie niektórym problemom bezpieczeństwa, ale nadal powinieneś rozważyć użycie VPN.

  3. Początkowo mówiłem, że nie używam klucza USB Wi-Fi do celów wydajnościowych, ale od tego czasu dowiedziałem się, że port Ethernet modelu B jest uruchamiany z wbudowanego koncentratora USB Pi . Wydaje się, że Wi-Fi może nie być tak dużą barierą wydajności, jak pierwotnie wspomniałem, chociaż nadal sugerowałbym używanie przewodowego Ethernetu dla bezpieczeństwa. Ponadto, w zależności od szczegółów konfiguracji (np. Jak daleko Raspberry Pi od routera bezprzewodowego), przewodowa sieć Ethernet prawdopodobnie bardziej poprawiłaby wydajność.

Zredagowano element 3 pod kątem dokładności.

Dan B.
źródło
Dziękuję za twoją opinię. Twój link bardzo pomaga! Być może ktoś ma coś do dodania lub ulepszenia.
Jevgeni Smirnov
5

Używam OwnCloud na Raspberry Pi bez żadnego problemu. Możesz wykonać instrukcje konfiguracji z instrukcji, aby uzyskać podobną konfigurację.

Za pomocą tej metody udało mi się przekonwertować obudowę USB z czterema dyskami na NAS.

Uprzejmy Indianin
źródło
0

Dodatkowy komentarz do pozycji 2. w odpowiedzi Dana (i pozycji 4. na twojej liście): coś, co możesz ustawić alternatywnie do DYNDNS, to Pagekite .

Informacje o tym, jak skonfigurować to w swoim RPi, znajdziesz tutaj .

Alessandro Cosentino
źródło
0

Ponieważ model A ma tylko jeden port, a model B tylko 2 z Ethernetem, myślę, że o wiele lepiej jest kupić model A i hub, więc będę mógł używać adaptera Wi-Fi, mojego dysku twardego i niektórych innych urządzeń jako dobrze.

Nie, zapominasz, że model A ma połowę pamięci RAM. Nie wiem, czy zamierzasz używać HTTP, ale dla każdego serwera WWW kluczowa jest pamięć RAM. Niemniej jednak pamiętaj, aby zmienić RAM GPU na 16 MB za pomocą tego sudo raspi-confignarzędzia, jeśli planujesz używać go jako serwera bezgłowego (tj. Użyj SSH i nigdy nie podłączaj wyświetlacza). W porządku jest po prostu pozostanie w terminalu, ale może stać się opóźniony po załadowaniu pulpitu.

Jeśli wybierzesz trasę serwera WWW z czymś takim jak ownCloud, możesz przyjrzeć się Nginxowi, ponieważ wydaje się, że jest o wiele szybszy niż Apache na wolnym sprzęcie.

Anonimowy pingwin
źródło