Czy RPi będzie cierpieć z powodu błędu Y2K38?

12

Z ciekawości, co stanie się z RPis Model A i B 19 stycznia 2038 o 03:14:07 GMT? Czy dotyczy ich błąd Y2K38 ?

DaGhostman Dimitrov
źródło
Ile spodziewasz się wtedy jeszcze uruchomić?
Thorbjørn Ravn Andersen
1
@ ThorbjørnRavnAndersen, szczerze mówiąc, wierzę, że RPi ma wielką przyszłość i będzie wiele z nich nadal działa (ostatecznie modele C lub większe, ale ..)
DaGhostman Dimitrov
5
W takim przypadku ustaw zegar i zobacz.
Thorbjørn Ravn Andersen
1
Nie myślałem o tym ..: D
DaGhostman Dimitrov
1
Niezależnie od tego, jaka jest przyszłość pi, są szanse, że nic, ani nic innego nie będzie nadal używać 32-bitowego procesora za 25 lat. Zgodnie z wikipedią, systemy 64-bitowe używają wersji 64-bitowej time_t, zamieniając to w problem Y292G , którego ani my, ani słońce nie przeżyjemy.
Złotowłosa

Odpowiedzi:

10

Tak.

Oto wynik sesji SSH dla mojego Pi z OpenELEC.

Zawiesza się po osiągnięciu Y2K38. Nie tylko sama sesja SSH przestaje odpowiadać, ale także zawiesza się OpenELEC.

Oczekuję (i mam nadzieję!), Że do 2038 r. Zostanie wydana poprawka.

To lub twoje pytanie zyska wiele pozytywnych opinii za 24 lata.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Ten brazylijski facet
źródło
Dziwię się, że udało ci się otworzyć sesję SSH na komputerze z tak szaloną datą. +1 za faktyczne wypróbowanie tego.
einnocent
@einnocent Dlaczego miałbym nie być w stanie? Czy istnieje jakieś porównanie czasu w specyfikacjach uzgadniania SSH, które mogłoby temu zapobiec? Poza tym zmieniłem czas po ustanowieniu połączenia. Poza tym i tak zegar Pi był już niepoprawny (o kilka miesięcy, lat, nie pamiętam): P
Ten Brazylijczyk
Zmieniając wstępne połączenie czasu, rozumiem, że duże różnice w czasach zegara mogą powodować problemy z niektórymi uzgadnieniami bezpieczeństwa, chociaż nie wiem w szczególności o SSH. Po zmianie połączenia mogłem sobie wyobrazić, że SSH nagle wariuje, odkrywając, że połączenie jest otwarte przez 34 lata. Przypuszczam, że istnieje niewielka (ale niezerowa) szansa, że ​​SSH po prostu zakończyło połączenie w tym magicznym czasie. Ale naprawdę jestem przekonany twoją odpowiedzią :)
einnocent
@einnocent Nie przyszło mi do głowy, że SSH może pomyśleć, że jest „otwarty przez 24 lata” i zawiesił się. Spróbuję jeszcze raz, powiedzmy, 22 lata. Ale myślę, że to nie jest przyczyna, ponieważ zawiesza się dokładnie po osiągnięciu Y2K38
ten Brazylijczyk
4

W rzeczywistości Raspberry Pi (sprzęt) będzie w porządku. Nie zawiera RTC, więc będzie zależeć od używanego systemu operacyjnego.

Ale IIRC we wszystkich 32-bitowych wersjach systemu Linux ma ten problem. Jakiś czas temu (około 10 lat) Linus powiedział, że nie jest interesujący w naprawianiu tego na platformach 32-bitowych, a wszystkie 64-bitowe platformy Linux w tym czasie miały 64-bitowy time_t. Oczywiście od tamtej pory mógł się zmienić. Najlepszy link do tego, jaki mogę znaleźć, to http://permalink.gmane.org/gmane.linux.kernel/1184914 - który nie jest taki sam, ale wyraża podobne zamiary.

Zmiana nie będzie szczególnie trudna, ale wymusiłaby zmianę w ABI jądra. Co samo w sobie jest problemem.

Ale RiscOs używa 40-bitowego czasu (centisekundy), ale z inną Epoką. ( https://www.riscosopen.org/wiki/documentation/show/OS_Word%2014_3 ) - Robię to kiedyś gdzieś w 2318 - [obliczono: 1970 + ((2 ^ 40) / 100) / (60 * 60 * 24 * 365.25)]

Android oczywiście używa jądra Linux. I jestem pewien, że przegapiłem inne opcje.

rgammany
źródło
1

W tej chwili Raspberry Pi spotka los wymienionego błędu, jeśli nie zostaną wprowadzone żadne zmiany w oprogramowaniu.

Większość współczesnych maszyn przeskakuje na procesory 64-bitowe, ale nie byłbym wcale zaskoczony, że wciąż widzę 32-bitowe procesory głównego nurtu. Istnieją rozwiązania programowe, które mogłyby i będą musiały rozwiązać problem.

Wydaje mi się, że najbardziej prawdopodobną poprawką byłaby aktualizacja czasu Epoki, aby rozpocząć od czegoś takiego jak 1 stycznia 2000 r. Chociaż nie opóźni to błędu, z pewnością zresetuje go w najbliższej przyszłości.

Jacobm001
źródło