Jak darmowe jest Raspberry Pi?

32
  • Czy swobodne wytwarzanie, dystrybucja i modyfikacja Raspberry Pi jest legalna?
  • Czy Raspberry Pi ma licencję?
  • Czy dokumentacje i specyfikacje dotyczące sprzętu są publicznie dostępne?
  • Czy są jakieś ograniczenia dotyczące użytkowania?
Adam Matan
źródło

Odpowiedzi:

24

Należy pamiętać, że tylko dlatego, że Raspberry Pi działa pod Linuksem, nie zakłada żadnych wymagań F / OSS na sprzęcie RPi, podobnie jak komputer z systemem Linux prawdopodobnie nie ma sprzętu F / OSS. To powiedziawszy Raspberry Pi Foundation mówiła o otwarciu platformy w przyszłości. Do tej pory wydano schematy dla Raspberry Pi i obraz z pliku gerber Pi .

Układ Broadcom ARM jest zdecydowanie zamkniętym źródłem, a wiele plików binarnych sterowników jest obecnie również zamkniętych źródłami. Przejdź do strony z najczęściej zadawanymi pytaniami dotyczącymi Raspberry Pi, a następnie wyszukaj dokumentację dotyczącą sprzętu, aby dowiedzieć się, jak duży wpływ Broadcom ma na chudość sprzętu Pi.

Jeśli kupisz Raspberry Pi, jesteś jego właścicielem i możesz robić z nim wszystko, co zechcesz z dowolnym innym produktem, który posiadasz, ale od teraz przy zakupie Raspberry Pi nie ma żadnych licencji.

Dan B.
źródło
2
Aby dodać do tej odpowiedzi: nie widzę powodu, dla którego nie mogłeś wziąć schematu, zaprojektować własnej płyty, pozyskać własne części, wyprodukować, uzyskać zgodę organów nadzoru i sprzedać własną wersję.
Craig,
5
@Craig Nie jestem tego taki pewien. Być może zrobiłeś swój własny układ planszy, ale jeśli używasz ich schematu bez pozwolenia, myślę, że wpadniesz w kłopoty. Dostarczają swój schemat jako dokumentację, a nie jako „tutaj każde ciało przychodzi z wykorzystaniem tego”.
Dan B
1
Schemat jest trudny. Można argumentować, że sam schemat jest chroniony prawem autorskim, ale informacje zawarte na schemacie są faktami, a fakty nie są chronione prawem autorskim. W ten sposób możesz wykorzystać fakty na schemacie do stworzenia własnej tablicy. (Ale nie można ponownie wydrukować schematów). Myślę, że w rzeczywistości jest to argument naukowy, ponieważ tworzenie klonu RPi prawdopodobnie nie jest praktyczne zarówno pod względem finansowym, jak i logistycznym.
Craig,
Uważam, że prawo handlowe i handlowe jest inne. Jako użytkownik możemy robić z nim, co chcemy. Ale duża renomowana firma musi skonsultować się z prawem, w którym pracuje, aby uniknąć przyszłych procesów sądowych - które są obecnie tak popularne w najgłupszych sprawach. Podobnie jak SKYDRIVE zostanie zbanowany w Wielkiej Brytanii, ponieważ BSKYB (TV PRovider) twierdzi, że dezorientuje swoich subskrybentów. Więc Microsoft musi coś zrobić teraz lub wypłacić odszkodowanie. To nie jest normalne prawo handlu detalicznego. Twoja odpowiedź wymaga wsparcia i jest otwarta na niebezpieczne założenie w kontekście komercyjnym - jak opisano w pytaniu PO
Piotr Kula,
@ppumkin Dzięki za flagę, ale jest to przyjęta odpowiedź na wiele sposobów. Czy możesz przedstawić dowody, że tak powinno być?
Jivings,
7

Najpierw powinieneś przeczytać to na stronie RaspberryPI

Najważniejsze jest to, że Raspberry PI jest zarejestrowaną organizacją charytatywną w Wielkiej Brytanii. Pod względem finansowym oznacza to, że cały zysk wraca do siebie i zawsze powinien starać się pomagać obszarom, które nie mają określonej roli. W tym przypadku - technologia.

IHTM11115 - Ogólny zarys: ustanowiony w celach charytatywnych Organizacja charytatywna jest ustanowiona w celach charytatywnych, jeżeli spełnia definicję zawartą w Ustawie charytatywnej 2006 / sekcja 2. Musi istnieć w określonym celu i spełniać test pożytku publicznego.

Opis celów obejmuje:

zapobieganie ubóstwu lub łagodzenie go, pomoc potrzebującym z powodu młodości, wieku, złego stanu zdrowia, niepełnosprawności lub trudności finansowych, rozwój edukacji, religii, zdrowia, obywatelstwa, rozwoju społeczności, sztuki, kultury, dziedzictwa, nauki , sport amatorski, prawa człowieka, rozwiązywanie konfliktów, harmonia religijna lub rasowa, równość i różnorodność, ochrona środowiska, dobrostan zwierząt oraz promocja skuteczności sił zbrojnych lub służb ratowniczych.

Tak więc z natury rzeczy można wezwać, że twoje intencje powinny również starać się pomóc organizacji charytatywnej w oparciu o przychody generowane przez ich produkt. W prawie nie ma takiej cytowanej definicji, o której wiem. Ale sytuacja, w której korporacja korzystająca z tego produktu i jego wizerunku (która jest znakiem towarowym i jest sprzedawana przez Raspberry Pi ) w celu generowania bardzo dużych dochodów. Mogę przewidzieć, że sytuacja narusza jakieś standardy handlowe określone w przepisach UE .

Raspberry Pi Foundation nie wydaje się odnosić do żadnych licencji (jak na ten post), ale jasne jest, że NIE dostarczają schematów, które pomogą w łatwym odtworzeniu produktu.

Możesz obejrzeć schematy tutaj, ale na tej podstawie musiałbyś zaprojektować własną płytkę drukowaną i stworzyć własnego Gerbera, który zostanie wysłany do produkcji.

Jeśli utworzysz tablicę i oznaczysz ją Raspberry Pi lub podobną, naruszasz znaki towarowe.

Głównym celem RPI jest, aby ludzie kupowali produkt, który generuje przychody na cele charytatywne, aby mogli pomóc biednym obszarom w rozwijaniu umiejętności technicznych i umożliwić im korzystanie z nowoczesnych technologii w środowiskach, które nie zapewniają funduszy na zakup takiej technologii i większość Co ważne, pozwól tym obszarom połączyć się z Internetem za pomocą taniego urządzenia!

Jesteśmy organizacją charytatywną, więc nie możesz kupować udziałów w firmie. Jeśli chcesz nas wesprzeć, chcielibyśmy, abyś je kupił. Będziemy również oferować pakiet, w którym możesz dokonać zakupu jeden do drugiego, a także przyjmować darowizny, gdy zaczniemy wysyłkę.

Jeśli oficjalnie kupisz Raspberry Pi, możesz go używać tam, gdzie chcesz, a to jest jawnie ujawnione w wielu postach na forum i wpisach na blogu na oficjalnej stronie. To jest do użytku ludzi.

Dowiedz się więcej o tym tutaj

Pomyślałbym, że jeśli zamierzasz używać RPi w środowisku komercyjnym lub generować przychody, musisz porozmawiać z prawnikami i ustalić właściwy zarys prawny oraz poinformować organizacje charytatywne o twoich zamiarach. Ale jeśli nie możesz sobie pozwolić na prawników komercyjnych - możesz sobie pozwolić na stworzenie własnej płytki PCB, która będzie odpowiadać Twoim potrzebom.

Piotr Kula
źródło
W najnowszym numerze (4) MagPi themagpi.com Eben i Liz zachęcają do użytku komercyjnego.
Duncan McGregor,
4

O ile pamiętam, Eben lub Liz powiedzieli, że nie mieliby nic przeciwko wypuszczeniu układu płytki, ale nie ma sensu, ponieważ nie można kupić procesora od Broadcom.

Nie jest jednak jasne, co rozumieją przez „wypuszczanie”. Czy to oznacza, że ​​możesz przeczytać specyfikacje? skopiować specyfikacje? skopiować RPi?

John La Rooy
źródło
2
Gdybyś chciał kupić ich wystarczająco dużo, prawdopodobnie by z tobą rozmawiali.
Chris Stratton,
1
@ChrisStratton, „dość” to duża liczba. RPF są w stanie zdobyć je w dziesiątkach tysięcy, ponieważ niektórzy z nich pracują dla Broadcom.
John La Rooy
Gdzie to powiedzieli? masz jakieś odniesienia do tego? Rozejrzałem się przez chwilę i nie zauważyłem, żeby ktoś tak powiedział. Możesz kupić chipo od innych dostawców
Piotr Kula
@pumkin, prawdopodobnie byłby na blogu raspberrypi.org. Niestety wyszukiwanie tam jest dość bezużyteczne.
John La Rooy,
2

Replikowanie obwodów drukowanych

Często mam płytki drukowane produkowane w Chinach, a kopiowanie kompletnych Gerberów jest łatwe dzięki oprogramowaniu, które mają moi dostawcy. Używają nawet promieni rentgenowskich do kopiowania płyt wielowarstwowych. A ponieważ schemat R Pi jest dostępny, staje się to łatwiejsze.

Ale biorąc pod uwagę cenę, nie jest to przedsięwzięcie komercyjne.

Ponadto, biorąc pod uwagę ilości, które kupuje R Pi, producenci chipów mogą zrobić wiele rzeczy, aby utrudnić życie plagiatorkom procesorów R Pi.

Płytki rozszerzeń i prototypów

Powiedziałem, że zrobiłem różne dodatkowe płytki drukowane. Jedna seria jest formatem wielkości Raspberry Pi i może być układana w stos, a inna seria oparta jest na akcesoriach Veroboard.

Moim zdaniem format R Pi to prawdziwy problem z osadzeniem się, gdy wszystkie jego projekcje wystają poza profil PCB. Mam płytkę nośną PCB, która utrzymuje R Pi i ma różne funkcje itp., Aby „obsadzić” R Pi, takie jak zegar czasu rzeczywistego itp. Kolejnym bólem jest brak otworów montażowych! Plastikowe pudełka tego nie wycinają.

Przyjąłem format płytki drukowanej 3U PTH Microboard (100 x 160 mm) i posiadam różne płyty z różnymi układami otworów / padów.

Korzystanie z tego formatu pozwala programistom na korzystanie z zestawów stelaży Vero itp.

cennik

BTW, ceny płyt Vero to po prostu ta strona szaleństwa! Płyta formatu R Pi z 400 otworami jednostronnymi; gołe miedziane tory (do prototypowania) w ilości 10 kosztują 1,20 USD dostawa z dnia na dzień.

Tablica Euro 100X160 mm z około 500 otworami kosztuje około 3 USD (ta sama specyfikacja - do prototypowania). Dowiedziałem się o rzeczywistej cenie materiału PCB, ponieważ otwory są wiercone za pomocą CNC, może mniej obchodzić ich ile! Vero pobiera 23 funty, a równowartość tutaj wynosi 7 USD!

To są moje koszty drzwi fabryki FOB-Ho Chi Minh City.

R Pi Rysunki wymiarowe PCB

Biorąc pod uwagę, że R Pi wybijają płyty, nie mogę zrozumieć, dlaczego nie ma oficjalnych rysunków mechanicznych opartych na rysunkach PCB określających oficjalne wymiary i dokładne położenie dwóch (teraz) przypiętych złączy. Wytworzone tolerancje, o których czytałem, są nadmierne. Chyba, że ​​przeoczyłem stronę R Pi.

J Hughes
źródło