Jaka jest różnica między jądrem Raspbian w oficjalnym obrazie?

16

Na oficjalnym maltańskim „wheezy” (2012-07-15) są trzy obrazy jądra:

  • kernel.img (6 MB)
  • kernel_cutdown.img (4 MB)
  • kernel_emergency.img (16 MB)

Ciekawe, jakie są techniczne różnice między nimi? Kiedy może być korzystna zmiana z domyślnej (kernel.img)?

McKAMEY
źródło
Dla tych, którzy nie wiedzą - możesz wybrać, którego jądra używasz, dodając wiersz do pliku /boot/config.txt, np. W celu uruchomienia jądra cutdown: kernel=kernel_cutdown.img
Pierz

Odpowiedzi:

12

Nie mogę znaleźć żadnych konkretnych informacji o jądrach Raspbian, które mnie dotyczą. Mogę jednak podać informacje z mojego doświadczenia z jądrem Linuksa.

Tradycyjnie, kiedy kompilujesz jądro dla dystrybucji, chcesz, aby było ono w stanie obsłużyć dość szeroki zakres sprzętu. Na przykład różne karty graficzne i karty bezprzewodowe, a także prostsze rzeczy, takie jak kontrolery SATA i obsługa systemu plików. Jądra będą wtedy miały również obsługę modularyzacji, aby inny sprzęt mógł być obsługiwany poprzez ładowanie modułów. Zobaczysz, że zostanie to osiągnięte poprzez użycie modprobelub bardziej tradycyjnie insmod. Ładowanie modułu zwykle odbywa się za kulisami, na przykład po podłączeniu dysku twardego USB usbcoremoduł zostanie załadowany. Często nie wiadomo, że to wsparcie może być również wbudowane w jądro, co zwiększa jego rozmiar i czas ładowania przy rozruchu, ale często poprawia wydajność.

Problemem, przed którym stają deweloperzy, jest to, czy wsparcie powinno zostać wkompilowane w jądro, dostarczone jako moduł, czy też całkowicie pominięte.

Standardowe jądro kernel.imgspróbuje objąć najbardziej prawdopodobne kombinacje sprzętowe . W przypadku dystrybucji takiej jak Raspbian może to obejmować cały sprzęt Raspberry Pi, a także inne części potrzebne do działającego systemu operacyjnego. Jądro wydaje się małe (zbudowałem jądra> 50 MB), więc wyobrażam sobie, że nawet w przypadku podstawowego jądra większość wsparcia jest modułowa.

kernel_cutdown.imgZapewni najmniejszy możliwy obraz, który nadal pozwala systemowi być użyteczny . Będzie to prawdopodobnie obejmować podstawowy system plików i sieć. Ale niewiele na temat zewnętrznego wsparcia urządzeń peryferyjnych, więc zapomnij o podłączeniu tego bezprzewodowego adaptera USB. Czasami obraz podziału zostanie zbudowany bez modularyzacji całkowicie (co może zmniejszyć rozmiar obrazu o połowę).

Przeciwnie, kernel_emergency.imgprawdopodobnie będzie to przeciwieństwo cięcia. Ten zbyt duży obraz będzie zawierał szeroki zakres wsparcia wkompilowanego w jądro . Ten obraz jest zwykle używany, gdy występuje problem z innymi jądrami, który jest trudny do zidentyfikowania, ponieważ powinien zapewnić instalację rozruchową w prawie wszystkich przypadkach. Pomyśl o tym jako o trybie awaryjnym .

Mam nadzieję, że to pomoże ci zrozumieć. Jeśli dowiem się więcej o obrazach Raspian, dodam je tutaj.

Jivings
źródło