Jak sformatować kartę SD, aby ponownie używać jej normalnie?

122

Chcę ponownie sformatować moją kartę SD, aby znów normalnie korzystać (obecnie ma jedną 78 MB partycji FAT32 i jedną partycję Linux 3,9 GB). Jak to zrobić (w systemie Windows / Mac / * nix)?

Tom Medley
źródło
2
Może to zabrzmieć bardzo zabawnie, ale jeśli masz microsd, którego Linux nie czyta, ale jest wyświetlany za pomocą fdisk, włóż go do telefonu z Androidem, przejdź do ustawień> Pamięć> Pamięć wymienna> Format. Otóż ​​to. Następnie możesz używać go jak zwykłego urządzenia pamięci masowej. Zrobiłem to po zrobieniu całej yada yada przez 1-2 godziny
freerunner
Nie jestem pewien, czy są jakieś wady sugestii @ Freerunner, ale z pewnością jest to łatwe i działało dobrze dla mnie.
Triamus

Odpowiedzi:

173

Możesz użyć DISKPARTw systemie Windows lub równoważnego fdiskpolecenia w systemie Linux / Mac.


DISKPART (Windows)

Uruchom wiersz polecenia i uruchom konsolę DISKPART. Wyświetl listę wszystkich dysków, pisząc LIST DISK, a następnie wybierz odpowiedni dysk za pomocą SELECT DISK #(gdzie # to karta SD). Następnie możesz wpisać, CLEANaby wyczyścić tablicę partycji na karcie, skutecznie ją opróżniając. UPEWNIJ SIĘ, ŻE WYBIERZ PRAWIDŁOWĄ DYSK PRZED URUCHOMIENIEM CLEANPOLECENIA!

Aby utworzyć partycję podstawową w celu ponownego wykorzystania miejsca na karcie, wpisz CREATE PARTITION PRIMARY. Spowoduje to przeniesienie poprzednio „oczyszczonego” miejsca.

Aby sformatować, wpisać FORMAT FS=FAT32 QUICKi wreszcie ponownie przypisać literę dysku, wpisz ASSIGN.

Jeśli nie jesteś w stanie określić właściwą dysk, wyjmij kartę SD, biegać DISKPARTi LIST DISK, a następnie ponownie uruchom go z włożoną kartą SD. Karta SD to tylko dysk, który został dodany.

Zauważ, że w powyższych poleceniach nie jest rozróżniana wielkość liter; Użyłem wielkich liter, aby dopasować konwencje DISKPARTwyświetlaczy.


FDISK/ CFDISK(Linux / Mac)

W terminalu zacznij od miejsca, w fdisk /dev/sdxktórym /dev/sdxznajduje się urządzenie z kartą SD (może zależeć od używanej dystrybucji Linuksa, patrz poniżej). Następnie możesz usunąć wszystkie istniejące partycje na urządzeniu, wpisując d, a następnie dodając jedną nową partycję i sformatując ją. Możesz także wpisać n, aby utworzyć nową tablicę partycji i rozpocząć układanie wszystkiego.

cfdiskjest także kolejnym wykonalnym narzędziem, które zasadniczo fdiskma znacznie ulepszony interfejs użytkownika. W obu przypadkach po sformatowaniu dysku będziesz go w końcu potrzebować mount.

Jeśli nie możesz określić właściwego urządzenia, wyjmij kartę SD, uruchom fdisk -l, a następnie uruchom ją ponownie z włożoną kartą SD. Karta SD to tylko urządzenie, które zostało dodane.

Przełom
źródło
@AlexChamberlain w DISKPART, ogólnie można rozpoznać po pojemności dysku. Po wybraniu dysku możesz również zadzwonić, LIST VOLUMEaby zobaczyć wszystkie woluminy dysków i ich etykiety (o ile wyświetla się nazwa karty SD, masz odpowiednie urządzenie). Jeśli używasz fdisk, wpisz p, aby wydrukować tablicę partycji i sprawdź, czy etykiety woluminów są prawidłowe. Jeśli używasz cfdisk, powinien wyświetlać etykiety woluminów zaraz po uruchomieniu polecenia na urządzeniu.
Przełom
Mam kartę SD 64 GB. Diskpart mówi mi, że jest za duży, by sformatować go w fat32. Czy mimo to istnieje jakaś opcja? Czy muszę korzystać z oprogramowania innych firm?
CGFoX,
17

Na Twojej kamerze

Większość kamer ma wbudowaną funkcję Format , która będzie korzystała z jednej partycji FAT. Mój aparat stawia go nawet na granicy blokowania kasowania.

Na przykład w moim Pansonic Lumix, po włożeniu karty iz dowolnego trybu, menu jako wpis Format . Wybranie tego menu powoduje wyświetlenie menu z prośbą o potwierdzenie, że chcę usunąć wszystkie dane z karty. Wybranie opcji Tak formatuje kartę.

Alex Chamberlain
źródło
1
:) Będzie to jedna partycja FAT, zaczynając od drugiego bloku kasowania.
Alex Chamberlain,
3
Będzie sformatowany w systemie plików FAT, jak każde inne urządzenie w formacie FAT… nie jest specyficzne dla aparatu. Będzie jednak musiał usunąć różne foldery utworzone np. „DCIM”
Alexander
Unikałem tej odpowiedzi, ponieważ zabrzmiało to źle, ale nic innego tu nie działało, a to działało. Usunąłem wszystkie partycje, otworzyłem kartę SD w kamerze, sformatowałem i mam teraz moje 30 GB zamiast pokazanego 1.4.
Dean Meehan
16

Możesz użyć oficjalnej aplikacji SDCard.org (Windows / Mac):

Jest to dość proste i ponownie formatuje kartę SD w FAT32. Dostępne są również opcje regulacji LBA oraz wycierania / kasowania.

Sam Dunlap
źródło
W momencie pisania tego oprogramowania to nawet nie działa w systemie Windows 10. Żadnych błędów, po prostu natychmiast się bombarduje pustym numerem błędu w dzienniku zdarzeń!
Grim
9

Obecnie wydaje się, że nie wspomniano o jednym z najlepszych narzędzi do zarządzania dyskami - GParted :
zdjęcie GParted

Jest to zawarte w wielu dystrybucjach Linuksa i może być łatwo zainstalowane w inny sposób. W przypadku innych systemów można go uruchomić z dysku DVD lub pamięci USB, więc można go również tam używać. Część systemu Linux oznacza również, że obsługuje format karty SD, jeśli tak jest ext*, dzięki czemu można ją łatwo i skutecznie sformatować, co może powodować mniej problemów. Większość narzędzi dyskowych, szczególnie w systemie Windows, prawdopodobnie zniszczy wszelkie dane rozruchowe na karcie SD i zepsuje je na inne sposoby.

Oto zrzut ekranu GParted pokazujący zawartość karty SD z włączonym Raspbian:
zrzut ekranu z GParted
Uwaga: Partycja rozruchowa prawdopodobnie będzie miała etykietę lub flagę „boot”

Aby przeprowadzić operacje na partycji, kliknij ją prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Odmontuj”. Jeśli partycja jest zamontowana (pokazana za pomocą zestawu kluczy obok nazwy partycji), nie można na niej wykonywać żadnych operacji. Po odmontowaniu możesz sprawdzić, czy nie ma błędów, sformatować, zmienić nazwę, usunąć i utworzyć nowy itp.

Dokumentację dotyczącą korzystania z GParted można znaleźć tutaj

Wilf
źródło
5

Istnieją tylko określone narzędzia tylko dla kart SD, ale lubię korzystać z narzędzia EaseUS Partition Tool, które jest bezpłatne dla użytkowników systemu Windows. Nie będzie działać w wersjach serwerowych. * Należy pamiętać, że podobno łączą niektóre programy. Kliknij zaawansowane opcje, aby temu zapobiec .

Należy zadbać o wybranie karty SD z listy urządzeń, ponieważ to narzędzie wyświetli listę wszystkich dysków. To pokazuje, jak zmienić rozmiar partycji.

Wpisz opis zdjęcia tutaj

  • Najlepiej jest zakończyć usuwanie wszystkich partycji na karcie SD. Obejmie to FAT i ext oraz ewentualnie SWAP. Wystarczy je usunąć, aby zobaczyć pełne nieprzydzielone 16 GB.
  • Żadne operacje nie zostaną wykonane, dopóki nie klikniesz ZASTOSUJ. Po usunięciu wszystkich partycji postępuj zgodnie z instrukcjami, aby ponownie załadować dystrybucję, którą chcesz.

Błąd sprzętowy

Jeśli jednak na liście widzisz swoją kartę jako 55 MB w rozmiarze całkowitym i nie masz możliwości jej usunięcia lub rozszerzenia, oznacza to, że karta SD może zostać uszkodzona.

Możesz użyć narzędzia o nazwie Formatator kart pamięci SD - przejdź na tę stronę, przeczytaj warunki, przewiń w dół i zaakceptuj, jeśli się zgadzasz. To oprogramowanie sformatuje tylko urządzenia zewnętrzne. Jak karta SD lub urządzenie USB.

Wybierz opcje SZYBKA i FORMATOWA REGULACJA ROZMIARU: WŁ!

wprowadź opis zdjęcia tutaj

To powinno zresetować całą kartę SD do pierwotnego rozmiaru. Jeśli w tym momencie wystąpi błąd, bardziej prawdopodobne jest, że karta całkowicie uszkodzi.

W ostateczności możesz spróbować sformatować kartę w aparacie dSLR lub telefonie komórkowym, który akceptuje kartę.

Przykład

To moja karta SD Raspbian 4 GB. Użyłem narzędzi do zarządzania Windows. Tak, pokazuje to, ale nie pozwoli ci nic zrobić z partycjami na wypadek, gdyby ... usunąłeś go lub Windows coś zepsuje (ponieważ nie obsługuje tego systemu plików).

Wpisz opis zdjęcia tutaj

Mistrz partycji EaseUS pokazuje znacznie lepszą listę i rozumie, jakich systemów plików używa. Kliknij prawym przyciskiem myszy i usuń partycje. Możesz także utworzyć nowe partycje i zastosować wszystko, a całą kartę SD powrócisz do użycia w systemie Windows lub jeśli chcesz wypalić inny obraz na karcie.

Wpisz opis zdjęcia tutaj

Tutaj usunąłem partycje. Kliknij prawym przyciskiem myszy i powiedz „Utwórz nową partycję”. Istnieje cała lista typów systemów plików. Nie kliknąłem Zastosuj, więc nie wykonano jeszcze żadnej operacji.

Wpisz opis zdjęcia tutaj

Piotr Kula
źródło
2
ten program próbuje zainstalować wiele innych aplikacji podczas instalacji.
PhillyNJ
Przepraszam, kiedy to napisałem, to nie był problem. Zaktualizowałem mój anser, aby ostrzec o tym. Nadal mam dobre oprogramowanie i mam nadzieję, że opinia zostanie usunięta.
Piotr Kula,
Zrobione - ale nie zainstalowałbym go. Moje oprogramowanie antywirusowe blokowało instalację wielu rzeczy.
PhillyNJ,
To może być przesada w przypadku tak prostego zadania, ale działa.
Ivotje50
1
Moja karta miała 60 MB, jak napisałeś w „Błąd sprzętu”, ale zamiast ją wyrzucić, sformatowałem ją za pomocą telefonu komórkowego i nie ma już 16 GB :)
greuze
4

Coś wartego uwagi przy korzystaniu z oficjalnego narzędzia SD Formatter. (To naprawdę powinien być komentarz, ale najwyraźniej nie mogę dodać zrzutu ekranu do komentarza).

to mnie potknęło na około dzień. Uruchomiłem SD Formatter, myśląc, że to naprawi moją kartę SD. Zauważyłem, że dysk J: rozmiar wynosił tylko 60 Mb. To karta 16 Gb. Myślałem, że (tak jak w przypadku narzędzia do formatowania, z którego korzystam przez ostatnie 30 lat), sformatuje tylko partycję 60 Mb.

BŁĄD. W rzeczywistości dzieli urządzenie na jedną partycję pełnowymiarową, a następnie formatuje (w tym przypadku do pełnej 16 Gb - patrz okno pierwszego planu w porównaniu z oknem tła). TO To narzędzie, którego potrzebujesz. Ręce na dół. brak pytań!!

KDM
źródło
+1 za problem 60 MB, który mam, to ostatecznie nie jest problem 60 MB => 16 GB na końcu, jeśli karta ma 16 GB :)
Basj
-2

Miałem bardzo podobny problem. Moja konfiguracja: komputer z systemem Windows 7 i Sandisk Ultra Card 16 GB.

Chciałem sformatować swoją kartę do instalacji OpenELEC . Pobrałem więc formatyzator SD i spróbowałem go sformatować. Stało się kartą 64 MB! Próbowałem wielu ustawień, wypróbowałem diskpart na CMD i wyczyściłem format za pomocą konsoli do zarządzania komputerem / zarządzania dyskami - bez powodzenia. Zawsze pisarz Winimg twierdził, że na karcie nie ma wystarczającej ilości miejsca. Wcześniej (tj. Przed użyciem formatyzatora SD) powiększy przestrzeń i zainstaluje się, a następnie użyłem polecenia expand na terminalu Raspberry Pi. Oto co zrobiłem:

Pobrałem BerryBoot (zauważ, że to 28 MB!), Napisał obraz na karcie SD i uruchomieniu na Raspberry Pi. BerryBoot sformatował to samo, używając własnego wbudowanego programu. Teraz wyjąłem kartę i sformatowałem ją za pomocą narzędzia formatującego w systemie Windows z FAT. Wyjąłem kartę i włożyłem ponownie. Teraz odczytuje 14,4 GB! Każdy, kto utknął w ten sposób, może to wypróbować.

subbu567
źródło
4
Windows zobaczy tylko małą partycję nagłówka, która pozostała po sformatowaniu karty do zgodności z Linuksem. Tak więc karta jest wciąż tego samego rozmiaru, tylko dlatego, że Windows nie może zrozumieć partycji Linuksa i dlatego całkowicie ignoruje jej istnienie. Podobnie jak linux robi z tą partycją nagłówka.
Phill Healey
-4

W najnowszym systemie OS X nie jest to dobre na Macu. Karty nie można w żaden sposób usunąć.

Merv
źródło
1
Bzdury, a co z tym fdisk?
Jivings
@ Jivings, ponieważ nie mogę edytować (ze względu na moje pytania FAQ), jak mam odpowiedzieć na to pytanie podczas recenzowania: flaga, komentarz itp.?
xxmbabanexx
@xxmbabanexx Prawdopodobnie downvote. To jest odpowiedź, to jest po prostu błędne. I to nie jest przestępstwo godne pochwały.
Jivings